Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Politici Visegrádské čtyřky vyhlásili válku a teď najednou mlčí. Jedovatá jablka nevadí?

17.01.2018
Politici Visegrádské čtyřky vyhlásili válku a teď najednou mlčí. Jedovatá jablka nevadí?

Autor: Pixabay

Popisek: Jablka, ilustrační foto

Politici tzv. Visegrádské čtyřky se stále snaží občany svých zemí přesvědčit, že velkým problémem EU je dvojí kvalita potravin. Na mušku si přitom vzali naprosto nepodstatné výrobky (například oblíbenou přeslazenou pomazánku nebo konzervy), které by lidé měli konzumovat co nejméně. Podle některých médií vyhlásili východoevropští politici válku, v níž recyklují stížnosti, že se k nim dovážejí méně kvalitní potraviny ze Západu, ale raději by si měli zamést před svým prahem.

Největším paradoxem ovšem je, že se v  rámci potravinové války hovoří o kvalitě, přitom  jde většinou o výrobky, které jsou nekvalitní již ze své podstaty. Masově konzumovaná Coca-Cola, Nutella nebo různé konzervy či polotovary obsahují řadu přidaných látek, přestavujících  pro naše zdraví člověka mnohem vážnější problém. Je to podobně absurdní, jako kdyby evropští potentáti řešili, které cigarety jsou lepší a které horší. Špatné pro zdraví populace jsou všechny! 

Jde to jinak

Je přitom zcela nezpochybnitelné, že jak na východě, tak na západě Evropy, jsou prodejny potravin zaplaveny obrovským množstvím nekvalitních a zfalšovaných potravin. A pokud je něco skutečně skandální, pak fakt, že se to týká velmi často výrobků, určených pro děti. Prakticky v každém pamlsku pro nejmenší  je obsažen škodlivý glukózo-fruktózový sirup a palmový tuk.  Složení klasických českých piškotů přitom dokazuje, že lze oblíbenou pochoutku pro batolata vyrobit pouze z mouky, vajec a cukru. Pokud tedy chtějí evropští politici skutečně změnit kvalitu potravin, pak by se měli věnovat především jejich složení a ne nepodstatným detailům nebo tomu, jestli je Nutella lepší u nás či v Německu. 

Jedovatá polská jablka

Zatímco si ale sbírají body na úkor několika známých potravinářských firem, s mlčením přecházejí fakt, že jenom za poslední dobu byly do Česka již třikrát po sobě dovezeny tuny jablek z Polska, mnohonásobně překračující množství pesticidů. Kvalitě potravin se minulý týden opakovaně věnovala Česká televize. V pořadu Otázky Václava Moravce zaznělo, že až jedna třetina výrobků, dovezených k nám z Polska, vykazuje závady. A tento vážný problém se notoricky opakuje.  Profesorka Jana Hajšlová z Vysoké školy chemicko-technologické v diskusi upozornila také na skandální fakt, že pesticidy, obsažené v polských jablkách, obsahují neurotoxickou látku, která u nás není registrována k použití.  Na otázku Václava Moravce, jak je to možné, odpověděla, že to je záležitost nedisciplinovaných polských farmářů, kteří doufají, že jim to projde. Naštěstí ovšem pesticidy v polských jablkách zachytila Státní potravinářská inspekce a varovala veřejnost před jejich konzumací.

 

Co je podstatné?

Její kolega v debatě, vysoký úředník EU Ladislav Miko, v této souvislosti konstatoval, že nejpodstatnější je, aby byly potraviny bezpečné a teprve pak se může řešit, co komu chutná a jak dalece se liší složení některých oblíbených výrobků. Právě proto se EU snaží výrazně eliminovat používání pesticidů. „To je ten směr, kterým bychom měli jít,“ uvedl.  

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace