Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V USA přecházejí na novou měnu. Na kočky. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.01.2018
V USA přecházejí na novou měnu. Na kočky. Komentář Štěpána Chába

Foto: cryptokitties.co

Popisek: Kočky jsou vrženy

Jo, je to tak. Za virtuální měnu Ethereum si můžete koupit obrázek virtuální kočky. Kočku následně v množírnách nabízet k rozplození s jinými kočkami. Levná kočka vás přijde v přepočtu z virtuální měny na 19 dolarů. S tou díru do světa ovšem neuděláte. Ty drahé už jsou mimo zorný pohled obyčejného člověka. Teoreticky lze předpokládat, že pokud si někdo koupí několik dražších koček, má doživotně vystaráno. Protože mu virtuální obrázky prostě vydělají dost, aby z toho mohl žít. Zkrátka, Mourek obskočí Micinku, a vy máte zaplacené nájemné. Výborný systém, že?

Virtuální kočky si můžete prohlédnout na webu služby CryptoKitties. Koupit si je můžete tamtéž. Zatím nejdražší kočka se prodala za 113 000 dolarů. V přepočtu něco k 2,5 milionu korun. Za obrázek nevkusně namalované kočky. No, fajn koníček. O kočku se musí majitel starat jako o kdysi populární Tamagotchi. Chce žrát, chce, abyste po ní uklidili, chce lásku, chce přežít. Volaký algoritmus počítačový ji k tomu nutí.

Padělatelé koček

Stejně jako běžnou měnu nelze kočky padělat. Proč? Dám si obrázek do Photoshopu a měním ji, až se ze mě kouří. Ovšem padělek kočky půjde hned poznat, protože každá originální kočka je jištěna takzvaným blockchainem. Tedy virtuálním ocáskem, který hned každému prozradí její původ. A právě blockchain zatím nejde nijak obejít. Na stejném principu pracují všechny virtuální měny. I Bitcoin, který je v posledních měsících na výsluní pozornosti.

Důvěra

CryptoKitties ukazují jednu zásadní skutečnost. Hodnota měny je pouze v důvěře jejích uživatelů. Stejně jako peníze nejsou kočky ničím kryty. Pouze důvěrou v to, že se hra líbí dostatečnému počtu lidí, kteří jsou ochotni jít a dát kočkám počitatelnou hodnotu, díky které je pak mohou měnit, prodávat, nabízet, odmítat. Jinak řečeno – pokud by si Jarda z Kladrub nakreslil na kartičky pár koček, jejich hodnota je vlastně nulová. Líbí se Jardovi. A jeho mámě. Kdyby Jarda vytvořil koncept koček, které se budou nabízet ve virtuálním světě, kdyby jim dal všeliké charaktery, které se kombinacemi s jinými kočkami zúročí (nebo znehodnotí), vymyslel koncept CryptoKitties.

Analogií na korunu, tedy na naši měnu, můžeme dojít k jednoduchému výsledku. Pokud by nedůvěra lidí v měnu začala převažovat nad důvěrou, koruna ztratí svou hodnotu. A v republice se začne používat měna jiná. Ta, které důvěřuje většina lidí. Alternativní měnou můžou být i kočky. Nebo třeba Volník, který skutečně existuje a který se pokoušel, částečně ještě pokouší, o změnu finančního systému v republice. Kdyby se Volníku ujali obchodníci a byli ochotni nabízet své služby a prodávat zboží za tuto měnu, Volník by se postupně stal hlavním platidlem. Stejně tak by se hlavním platidlem mohly stát kočky.

Doporučení České národní bance

Jak je vidět, kočky se ujaly. Je to trh, jako každý jiný a dá se na něm slušně vydělat. Proto by bylo nanejvýš vhodné, aby se Česká národní banka zamyslela nad svou úlohou ve státu. Aby přestala spekulovat s korunou, případně eurem, a aby začala přemýšlet nad vytvořením nějaké sympatické, nejlépe infantilně vypadající měny. Králíci se nabízejí sami. Množí se rychleji než kočky, lze tedy předpokládat, že do roka, maximálně do dvou bychom v míře bohatství porazili celý svět. Naše měna by prostě raketově rostla s tím, kterak by se nám ti naši králíci množili jako… králíci.

Případně jde uvažovat i nad jinou měnou. Štěnice? Vši? Blechy? To jsou živočišné druhy, které se množí neskutečně rychle. Spojené státy americké tak položíme do měsíce, maximálně do dvou. A o to by nám mělo jít přednostně.

 

Vložil: Štěpán Cháb