Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Normalizací usmýkané máničky ronily slzy do půllitrů: „John Lennon je mrtvej, kurva!“ Imagine all the people…

13.01.2018
Normalizací usmýkané máničky ronily slzy do půllitrů: „John Lennon je mrtvej, kurva!“ Imagine all the people…

Autor: ČT

Popisek: John Lennon

Svět hudební publicistiky opustil Vojtěch Lindaur (†60), který byl prvním šéfredaktorem časopisu Rock´n´All. Nejen na jeho stránkách zanechal mnoho vynikajících textů. Díky nim na něj bude vždycky vzpomínáno s hlubokou úctou. A jak to vypadalo, když tak činil on? Připomeneme si ho jeho článkem ´John Lennon: O dlouhém Honzovi aneb Pohádka s nešťastným koncem´, který vyšel právě v měsíčníku Rock´n´All.

Snad jsem to poprvé zaslechl ze Svobodné Evropy. Ještě chvilku jsem doufal, že jsem se kvůli skřípání a chraplání rušiček jen přeslechl, ale pak se ta zpráva šířila rychlostí blesku: pohroma. V hospodě čtvrté cenové skupiny jsem nabyl jistoty. Normalizačním životem usmýkané máničky ronily slzy do půllitrů a padala jen něžně hrubá slova. „John je mrtvej, kurva!“ Byli jsme z generace, která sice už oplakala rozpad The Beatles, ale ve skrytu duše jsme všichni doufali, že navzdory spáleništím a krvavým řekám se zas Brouci jednou sejdou, semknou, dají se dohromady... Osmý prosincový den roku 1980 přeškrtl naše sny jednou provždy.

Žil, byl, dalo by se začít – a byla by přesná ta pohádková mantra, kdyby ji nehalil černý flór. Však ani Němcová s Erbenem dohromady, ani bratři Grimmové by ten příběh, v jednom kuse levitující mezi pohádkou, Švejkem, Kafkou a drsnou školou, nedokázali vyfabulovat.

Bez okolků či literární nadsázky můžeme naplno říct, že John Winston Lennon byl jedním z nejdůležitějších mužských v druhé polovině dvacátého století. A jedním dechem dodejme, že především díky inspirativním písním, které dostávají do kolen další a další generace, jím zůstal i v novém miléniu, ačkoli od jeho smrti uplynulo už tři a půl dekády. Nemíním zde rekonstruovat život a dílo – obojí bylo před pětatřiceti lety dokonáno. Chci jen připomenout, co následovalo bezprostředně po. 

Řekli ten den, napsali později

Zprávu obdržel od ABC News i sportovní komentátor Howard Cosell, právě ve chvíli, když komentoval fotbalový zápas mezi New England Patriots a Miami Dolphins. „Toto, tohle musíme říct, uvědomte si, že tohle je jenom fotbalový zápas, je úplně jedno, kdo vyhraje nebo prohraje. Od ABC News se k nám dostala zpráva o nevýslovné tragédii v New York City: John Lennon, pravděpodobně nejznámější z členů skupiny The Beatles, byl postřelen před svým apartmánem. Okamžitě byl převezen do Rooseveltovy nemocnice, kde však již při příjezdu konstatovali smrt.“

Bližší informace o události poskytl moderátor ABC Ted Koppel v nočním vysílacím pásmu Nightline. Televizní stanice NBC zprávu oznámila přerušením pořadu The Tonight Show Starring Johnny Carson, kdy zprávu o Lennonově úmrtí přečetl anonymní hlasatel. Pořad poté normálně pokračoval. 

„Uvědomíme-li si, co lze očekávat od osmdesátých let, má Lennonova smrt příšerný význam.“ (Times)

„Člověka, který žil mírovou filozofií, zničil revolver.“

(Daily Telegraph)

„Zpráva o smrti Johna Lennona byla, jako když si naposled zabouchnete dveře před svým vlastním mládím.“

(Daily Mail)

 

 

Když se reportér dotázal bývalého člena Paula McCartneyho, co na to říká, odpověděl: „Hrůza, že?“ Za tuto svou odpověď byl později několikrát kritizován, McCartney ale v interview pro časopis Playboy uvedl: „Víte, celý den jsem byl z toho v šoku a pak jsem prostě řekl: Je to hrůza. Já jsem to ale mínil v tom nejvážnějším slova smyslu, víte? Je to HRŮZA!“ Na adresu Lennona pronesl větu: „Na Johna bude vzpomínáno především díky jeho unikátnímu přínosu v hudbě, umění a světovém míru.“

Ringo Starr odletěl i se svou snoubenkou Barbarou Bachovou do New Yorku, aby psychicky podpořil zdrcenou Yoko Ono.

Další bývalý člen kapely The Beatles George Harrison později nazpíval vzpomínkovou píseň All Those Years Ago. Na bubny hrál Ringo Starr a doprovodné vokály zpíval Paul McCartney.

Paul McCartney poté ještě vydal v roce 1982 svou vlastní píseň pro Lennona na albu Tug Of War, která nesla název Here Today.

„Doposlouchal jsem rozhlasové stanice, dočetl stohy agenturních zpráv, neustále dementovaných, doplňovaných, opravovaných. Pořád to bylo tady. Volal Honza Burian, Zuzana Michnová, jiní, mladí, staří, neznámí. Co jsme chtěli slyšet? Co jsme mohli říct?“ Poslat slovíčka básníkova: „A odpusťte mu / Čím vás zranil / Byla to slova / Platil za ně / A ruce, které sepjali mu / Má od nich na kost pořezané.“

(Jiří Černý, 1980)

Yoko Ono vzkázala davu fanoušků před budovou, že jejich zpěv jí neumožňuje usnout, a navrhla jim, že se sejdou příští neděli v Central Parku k tiché modlitbě za zesnulého Johna. 14. prosince 1980 miliony lidí uposlechly prosbu Yoko Ono a na deset minut se ponořily do tiché modlitby za Johna Lennona.

V britském Liverpoolu se sešel třicetitisícový dav fanoušků; největší dav se shromáždil v newyorském Central Parku, který čítal sto tisíc lidí.

John Lennon je předmětem četných památníků a vzpomínkových děl. Jedná se především o Jahodová pole, Strawberry Fields v Central Parku, což je zahrada věnovaná jeho památce. Yoko Ono na provoz této zahrady věnovala už přes milion amerických dolarů. Scházejí se tu lidi především na výročí Lennonovy smrti, ale také na výročí útoků z 11. září či smrti George Harrisona.

Zpěvák Elton John, který s Lennonem nazpíval někdejší hit Whatever Gets You Thru The Night, kontaktoval textaře Bernieho Taupina a společně vytvořili vzpomínkovou píseň s názvem Empty Garden (Hey Hey Johnny).

John Lennon byl v roce 1991 posmrtně oceněn cenou Grammy za celoživotní přínos v oblasti hudby. Roku 1994 vydala mezinárodně neuznaná republika Abcházie dvě poštovní známky vyobrazující Johna Lennona a amerického komika Groucha Marxe, které měly zesměšnit abcházskou komunistickou minulost; původně na nich totiž měli být vyobrazeni Karl Marx a Vladimir Iljič Lenin.

8. prosince 2000 kubánský prezident Fidel Castro slavnostně odkryl bronzovou sochu Johna Lennona v jednom z havanských parků. Rovněž v roce 2000 bylo v japonském městě Saitama otevřeno Muzeum Johna Lennona s názvem John Lennon Museum a město Liverpool přejmenovalo své letiště na Liverpool John Lennon Airport a přijalo za své oficiální motto slogan „Above us only sky“ (Nád námi jen nebe).

Po Lennonovi je též pojmenována planetka 4147 Lennon, která byla objevena 12. ledna 1983 B. A. Skiffem na Anderson Mesa Station patřící observatoři Lowell.

Yoko Ono darovala 9. října 2007 islandskému ostrovu Viðey pomník Imagine Peace Tower, který každý rok mezi 9. říjnem a 8. prosincem vyzařuje silný paprsek světla k nebi.

V Hollywoodu se u budovy společnosti Capitol Records každoročně 8. prosince koná vzpomínková akce, při které lidé rozsvěcují svíce u Lennonovy hvězdy na zdejším chodníku slávy.

V roce 2008 byl režisérem J. P. Schaeferem natočen nezávislý film Chapter 27 (Kapitola 27) týkající se vraždy Johna Lennona. Pachatele Chapmana zde ztvárnil americký herec Jared Leto, postavu Johna Lennona ironií osudu ztvárnil herec se skutečným jménem Mark Chapman.

Vojtěch Lindaur

 

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace