Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zabíjejí budoucnost a ještě kvičí, že za to berou málo. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.01.2018
Zabíjejí budoucnost a ještě kvičí, že za to berou málo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Co ministr školství, to katastrofa. Na obrázku Kateřina Valachová, katastrofa minulého volebního období

Mladá holka, povinně v osmém ročníku základní školy. Prospěch průměrný. Zkrátka normální holka, kterou nesmírně baví tanec, hudba, pohyb. Je živá, veselá, empatická, září z ní přirozená inteligence života, nikoliv akademického pultíku. Na konci osmého ročníku dostala nedostatečnou z anglického jazyka. Při opravných zkouškách dostala stejnou známku. V září pak nastoupila zase do osmého ročníku. Idiot, který se nedokáže podívat do duše dítěte, ji nechal propadnout, zničil jí tak život již v zárodku.

Jak bude příběh pokračovat? Nikdo si nijak zvlášť nevšímá toho, kde byl a je talent dívky. Byla ztrestaná za to, že nemá hlavu na jazyky… potažmo, že idiot nemá dostatečnou kapacitu na to, aby dívce angličtinu přiblížil natolik, aby ji alespoň průměrně zvládla. Dívka po odchození stresující a ponižující osmé třídy napodruhé ukončí svou pouť po vzdělání. Možná půjde na učňák. Stane se z ní servírka, prodavačka, dělnice v továrně. Protože idiot rozhodl, že není dostatečně hodnotná pro společnost, protože nezvládla angličtinu. Potažmo, že angličtinu idiot nedokázal podat tak, aby dívka předmět zvládla.

Chodit po pokoji a řvát vzteky

Dívka postupně zahořkne. Bude dostávat svůj bídný plat „debila“, který nezvládl požadavky nedomyšleného školského systému. Idiot, který jí zničil život už v zárodku, se bude dál na společnosti dožadovat větší úcty, většího platu, větší motivace. A za co? Že bude ničit životy mladých lidí již v zárodku, kterým, ve své degenerované osobnosti, nedokáže předat předmět tak, aby jej přijali a alespoň průměrně zvládli. On má tu moc zničit člověka. A neuvědomuje si, právě že si naprosto neuvědomuje, že zničil budoucnost mladého člověka.

Od nynějška na svůj účet dívka uslyší jen slova pohrdání – ta je blbá, propadla, to je idiotka, ta se hodí tak do výroby. Nakonec ortel přijme. Je blbá, nehodí se jinam, než do výroby. K pásu. Její život nemá faktickou hodnotu. Jen hodnotu součástky, která je tak dokonale nahraditelná. Zbytečná. A idiot, co jí zničil život už v zárodku, si bude připadat… nepostradatelný, pro společnost důležitý. Společnost dívku odkopla v jejích čtrnácti letech. Zavřela jí dveře. Nezajímá jí její talent, její energie, její empatie. Do stoupy s blbkou, která nepobrala to, co idiot nedokázal předat.

Systém vzdělávání je ohavný

Škola odmítá přijmout člověka. Snaží se jej vytvořit. Či lépe – přetvořit. Nebo jinak – znetvořit. Má-li někdo talent k něčemu určitému, škola se právě na prohloubení takového talentu nezaměří, ona se v zásadě zaměří jen na to, na co talent mladý člověk nemá. Má-li žák přirozenou průpravu na jazyky, nebude se u něj protěžovat právě jazyková část. Naopak, naprostou většinu školní docházky stráví v mukách nad předměty, ke kterým nemá zcela prokazatelně vlohy. Mohl by vyrůst nesmrtelný básník, spisovatel, ale škola jej zahrabe do hrůzy z matematiky. Mohl by z člověka být geniální matematik, ale, do kelu, bude propadat z jazyků. A tak dále a tak podobně.

A nad celým systémem jako supi přelétávají idioti s mocí ničit život už v zárodku. A společnost to přebírá jako přirozený chod věcí. Můj kluk je blbej, nemá na učení hlavu, furt si jenom maluje, praví rodič při pohledu na svého potomka a nutí ho do rovnic a záporných čísel, přičemž si ve své slepotě neuvědomuje, že možná právě zabíjí van Gogha ve vlastním dítěti. Nemaluj si, počítej, ty můj malej blbečku. A z dítěte vyroste blbeček z fabriky. Protože si chtěl malovat, ne počítat pro něj zcela bezpředmětné rovnice a záporná čísla. A že to nemusel být zrovna van Gogh? Samozřejmě, že ne. Mohl se z něho stát místní malíř, mazal krajinek. Ale byl by to šťastný člověk, který bude žít svým talentem ve štěstí. Protože bude naplňovat své sny. Ve fabrice sny nejsou. Tam se každý dočká jen ubohého vystřízlivění a zahořknutí.

Pěkně to těm dětem malujeme. Dobrovolně je odevzdáme do instituce, kde je nesmírně vysoká možnost, že z ní vyjdou nevratně poškozené, se zničeným sebevědomím, plné odporu ke společnosti. Nebo strachu ze společnosti. K tomu se přidá rodina, poslední hřebík do rakve, která přijme zvrácené ponižování mladého člověka za své, a společně s idioty jim začne vkládat do hlavy přesvědčení, že to on selhal, že je pro společnost břemenem. Protože je blbý. 

Nedostatečná na vysvědčení je selháním idiota, nikoliv žáka nebo studenta.

Mimořádně chytré děti

Hloupě se dá předpokládat, že mimořádně chytré děti budou mít ve škole úspěch. Prostě školu zvládnou bez větších problémů. Opak je pravdou. Mimořádně inteligentní dítě zpravidla znamená, že jej společnost nepřijme, že bude mít velké problémy ve škole, že skončí jako debil ve fabrice. Až třicet procent nadprůměrně inteligentních lidí má pouze základní školu. Protože je nepřijal systém, stejně jako jej nepřijali oni. A my pláčeme, že mají idioti málo peněz, že je to opovrhovaná profese. Opovrhovaná? Zcela právem, protože se podílí na genocidě budoucnosti. Oni jsou tím systémem, který s agilností soudruhů padesátých let naplňují. To oni jsou viníci. Za co jim platit? Za to, že sem tam nepochopí, že dítě má svůj talent a tak jej zničí a zadupou na společenské dno už v zárodku? Ale co, k uzoufání mizerné učitelky češtiny jsou teď ještě mizernějšími ředitelkami škol. Socialismus si prostě rozbíjet nenecháme a v načaté destrukci budeme pokračovat do roztrhání těl. Těch dětských, samozřejmě. Do prdele s takovým systémem.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb