Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zaklekneme na vás, až vám budou křupat obratle. Komentář Štěpána Chába

komentář 10.01.2018
Zaklekneme na vás, až vám budou křupat obratle. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Kongeniální Andrej Babiš?

Ne, nebude to léčebná thajská masáž. Babišova ministryně financí Alena Schillerová přišla s fajn nápadem. Pokud bude na firmu uvalený zajišťovací příkaz, bude do ní instalovaný nucený správce, který firmu povede tak, aby nebyla státní správou zlikvidovaná. Prý právě proto.

Je to reakce na kauzu firmy FAU, na kterou minulé volební období zaklekl Andrej Babiš (neprokázáno, k zakleknutí se nepřiznal). Po bleskové exekuci na firmu FAU se tato ocitla na dně a svou činnost skončila. Po odvolání soud zpochybnil postup celní správy a společnosti FAU teď daňoví poplatníci zaplatí mastné odškodné.

Co bude dělat nucený správce?

„Zavedení tohoto institutu považuji za rozumnou alternativu v situacích, kdy správce daně za nynější právní úpravy nemá při realizaci zajišťovacího příkazu jinou možnost, než je exekuce majetku,“ řekla pro Lidovky Alena Schillerová. Přičemž základem je, že nucený správce nebude z Ministerstva financí ani jiných institucí podléhajících ministerstvu. Bude se jednat o nezávislého odborníka. Tento odborník bude usilovat o to, aby se firma ihned nepoložila, aby ustála vítr kontrol a požadavků. A aby ji bez váhání nespolkla exekutorská mafie. Aneb – když ptáčka lákají, dobře mu zpívají.

Co by mohlo být důsledkem

Idea zní dobře. Ale praxe může být dost ošemetná. Takže bezpečnost, ochrana garantovaná státem. Uf. Můžeme bez mrknutí oka předpokládat, že záměr je dobrý. Ministryni Schillerové může jít opravdu o to, aby se podobný případ, jako ten s firmou FAU, už nemohl zopakovat. Ale je tu jedno velké ale. Princip nuceného správce je strašně jednoduše zneužitelný. A může vést ke zlegalizování Babišova zakleknutí na konkurenci. Jistě nejde tvrdit, že v úmyslu Schillerové je záměr. Ale když se koukneme do detailu, páchne celá věc mírně totalitními praktikami. Protože slibovaný nezávislý odborník nemusí být nezávislý, může být „nezávislý“. A to je kámen úrazu. Účelová likvidace konkurenčních nebo nepohodlných firem by měla touto novotou dveře dokořán.

O čem by paní Schillerová měla dumat?

Ministryně Schillerová by neměla přemýšlet nad tím, jak vyjít vstříc velkopodnikateli a premiérovi země Andrejovi Babišů. Měla by přemýšlet nad tím, jak efektivně zajistit výběr daní u firem a jak řešit případný daňový únik bez toho, aby byla firma nucena položit svůj byznys na základě státních požadavků. Po zajišťovacím příkazu dát majitelům firmy prostor pro obranu a zároveň pro pokračování byznysu. Dalo by se to nazvat dobou hájení, kdy bude mít firma čas na obhajobu u soudu před tím, než na ní stát poštve hyeny z exekutorské mafie.

Protože i u předběžného zajištění musí platit presumpce neviny. Tím se předejde akcím, jako byla ta s firmou FAU. Pro paní Schillerovou to bude práce navíc, protože takové řešení si žádá komplexnější přístup, který zohlední více faktorů, než je jen ten státní zájem. Pokud si státní složky budou moci zaklekávat na firmy, k čemuž mohou zneužít „nezávislého“ odborníka, dostaneme se za chvíli na úroveň mnoha ekonomik afrických zemí, kde právo na majetek je tak trochu mimo zákonný rámec, a proto tam prosperita zavítá jen pokud jí jde o epidemie AIDS nebo bezhlavého násilí.

Právo na majetek

Právo na majetek je základem pro ekonomickou prosperitu a stabilitu ve společnosti. Návrh paní ministryně Schillerové je krůčkem, který toto právo… zlehčuje. Explicitně jej nezakazuje, nejde proti, ale je problematický, protože dovoluje v rámci zákona zakleknout na firmu a řádně jí tak prokřupat obratle. Nejsem si jist, jestli volbami společnost usilovala o zopakování roku 1948. Spíš toužila po nějakém roku 2018, který se zapíše do historie jako rok změny k lepšímu. Bylo by hezké, kdyby na to politici při svých jednáních mysleli. Nechtěli jsme návrat k čemukoliv. Chtěli jsme se pohnout kupředu. Aby nám bylo fakt líp. Ministryně Schillerová předvolební heslo hnutí ANO dává zbytečně do prognóz Babišových kritiků před volbami, kteří předpovídali, že lépe bude Babišovi a jeho okruhu známých.

Dodatek

Spolupracovníci kolem Andreje Babiše. Seznam publikoval na svých stránkách Miroslav Macek, bývalý ministr za ODS. Seznam je jistě problematický, protože jeho součástí jsou například i rodiče potentátů, kteří se motají kolem Babiše. Ve stejném grádu by mohl Miroslav Macek pokračovat v lustraci potentátů z ODS a jejich rodičů. Jistě i tam bude spoustu bývalých agentů StB. Přesto je přinejmenším zajímavé, kým že se to náš premiér obklopil. Nutno dodat, pro zapomnětlivé, že Státní bezpečnost se zkratkou StB, byla zločinecká organizace komunistického režimu. Něco podobného, jako kdyby se Babiš obklopoval lidmi z Gestapa. 

Alexandr Babiš - spolupracovník StB, krycí jméno Miki, bratr Andreje

Libor Široký - příslušník StB, hodnost kapitán, č. 217340, dozorčí rada Agrofertu, nějaký čas předseda

Alexej Bílek - vysoká škola ÚV KSČ, vazby na StB, člen představenstva Agrofertu a v dalších statutárních orgánech firem Babiše

Vilibald Bílek - registrován StB, číslo svazku 5687 a 31876, kryci jméno Richter Villi, otec Alexeje Bílka

Hermína Bílková - krycí jméno Mona, č. svazku 688318, matka Alexeje Bílka

František Janů - krycí jméno Fišer, č. svazku 35389, představenstvo Agrofertu, zakládající člen Roman Karlubík - krycí jméno Janovic, č. svazku 38838, člen představenstva Agrofertu a v dalších Babišových firmách

Jan Kadaník, otec Jiří Kadaník - spolupracovnk StB, krycí jména Emil, Jirka a Zástupce, Jan členem představenstva Agrofertu

Josef Kubů - krycí jméno Luňáček, člen I správy SNB, agent StB ve Vídni, zakládající člen Agrofertu

Radmila Kleslová - příslušník Stb, služební číslo 2400361, členka ANO, pracuje pro firmy Babiše, František Telička - spolupracovník StB, krycí jméno Terno, č. svazku 19733 a 125106, otec europoslance Teličky za ANO

Dragutin Pelikán - agent StB, krycí jméno Drastík, číslo svazku 13228, otec ministra Roberta Pelikána člena ANO

Richard Brabec - agent StB, krycí jméno Soukup, č. svazku 651836, otec ministra Richarda Brabce člena ANO

Adriana Krnáčová členka ANO - matka Marie spolupracovník StB, otec Jan Gutleber - agent StB, svazek T1577

Ivan Souček - člen ANO, dosazen Babišem do firem MERO a ČEPRO, krycí jméno Suk, č. Svazku 45086

Vladimír Zoul - člen ANO, Babišem dosazen do státní tiskárny cenin, v záznamech VKR veden pod číslem 147110

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb