Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přišly v černém. Jejich čas vypršel. Řekla Oprah a na muže byla v Hollywoodu vyhlášena lovná sezóna

09.01.2018
Přišly v černém. Jejich čas vypršel. Řekla Oprah a na muže byla v Hollywoodu vyhlášena lovná sezóna

Foto: Twitter seriálu

Popisek: Obří delegace k seriálu Sedmilhářky, který získal v rámci televizní tvorby nejlepší minisérii, Zlatý glóbus má také Nicole Kidman za hlavní hereckou roli, Laura Dern a Alexander Skarsgard za vedlejší role. Na snímku vidíme zprava (muže nepočítáme :-)) Lauru Dern, vedle Zoe Kravitz stojí spisovatelka, autorka knihy, podle níž byl seriál natočen, Liane Moriarty, u mikrofonu pak největší hvězdy Reese Whiterspoon a Nicole Kidman.

Strhujícím tématem letošního předávání cen Zlatý globus, které proběhlo v Beverly Hills v noci z neděle na pondělí, nebyli ani tak filmaři, jako ženská práva, rovnoprávnost a solidarita s obětmi. Zmínil to prakticky každý a celý Hollywood se k tomu symbolicky oděl do černé, byť mnohé herečky tradičně nešetřily na materiálu a provokativně odhalily o dost víc, než bylo nejspíš vzhledem k tématu vhodné Největší pozornost pro sebe urvala miliardářka, moderátorka a americká ikona Oprah Winfrey, jež na pódiu hřímala: „Jejich čas vypršel!“ Což je ostatně nová kampaň, pokračování MeToo...

„Chci, aby všechny dívky, které se právě teď na nás dívají, věděly, že nový den je na obzoru! A až ten den konečně nastane, bude to díky mnoha báječným ženám, hodně z nich tu je dnes, a také díky několika neobyčejně mimořádným mužům, kteří tvrdě bojují za to, aby byli těmi lídry, kteří nás vezmou do doby, kdy už nikdo nebude moci znovu říci: Me Too (Já taky),“ pronesla dále ve své mobilizující řeči Oprah a sklidila potlesk ve stoje.

Násilí pokračuje, protože pachatelé nenesou důsledky

„V tomhle roce jsme se stali příběhem my. Ale není to jen příběh, který ovlivní zábavní průmysl, je to příběh, který přesáhne do jakékoli kultury a pracovního prostředí," uvedla během svého emotivního projevu také Oprah a vlastně tak ohlásila novou kampaň. Už více než tři sta hereček, scenáristek, režisérek a dalších filmových osobností oznámilo svou účast na novém projektu, nazvaném Time's Up # (Čas vypršel) na pomoc obětem sexuálního násilí. Má být určen nejen pro lidi od filmu, ale i z jiných profesí. „Násilí často pokračuje, protože pachatelé nenesou žádné důsledky," vysvětlily autorky projektu v dopise, který otiskl list deník The New York Times. Chtějí pomáhat ženám, které se setkaly se sexuálním obtěžováním na pracovišti. Ve finančním fondu kampaně už se podařilo nashromáždit 13 miliónů dolarů a přednostní právo na pomoc budou mít ženy ze špatně placených profesí, které by neměly dost financí na vlastního právníka.

Na začátku byla kampaň #MeToo

V uplynulých měsících snad nebylo dne, aby se neobjevila nějaká nová hollywoodská celebrita s prohlášením, jak byla, nejčastěji však v hluboké minulosti, slavnými muži obtěžována. Celé hnutí žen odstartovala kampaň #MeToo obviněním ze znásilnění hollywoodským producentem Harvey Weinsteinem, na nějž si stěžovalo více než dvě desítky žen - včetně slavných hereček Angeliny Jolie a Gwyneth Paltrow.  Ženy a dívky z celého světa následně začaly hromadně na sociálních sítích sdílet své noční můry. Netrvalo dlouho a už se rozjíždí nová kampaň nazvaná #TimesUp, neboli čas vypršel. Vypršel ale nejspíš i po slávě toužícím kráskám, které svou hereckou dráhu nejednou odstartovaly takzvaně přes postel. Který vlivný muž by si to teď risknul?

Muži jsou zaskočeni

Nejsou to ale jen ženy, které sdílejí své neblahé zkušenosti s nějakou formou sexuální agrese. I muži se už nechali slyšet. Doznali, že situace je smutná a jsou rozzlobení. Mnozí na sociálních sítích sdílí svůj pocit bezmocnosti a domnívají se, že změna přijde teprve poté, co všichni uznají právo nebýt obtěžován, které už nyní spojuje tisíce a tisíce žen. Zatím se však hlásí o slovo další postižené ženy. Nedávno přišlo pět dalších žen s novými obviněními ze sexuálního zneužití oscarovým hercem, filmovou legendou Dustinem Hoffmanem, a to včetně tehdy dvou dospívajících dívek. Zástupci 80letého herce, který byl již předtím veřejně obviněn ze sexuálního útoku a špatného chování ze strany tří jiných žen, dosud neodpovídají na otázky k novým obviněním. Pouze Hoffmanův právní zástupce uvedl, že to jsou „hanebné nepravdy". Ani prezident USA Donald Trump nezůstal stranou. Rovněž tři ženy ho nyní po roce a půl znovu obvinily, že je kdysi sexuálně obtěžoval. I když u Trumpa nešlo na rozdíl od mnoha jiných celebrit o žádné velké překvapení.

Ani ženy nejsou bez viny?

Je pravděpodobné, že mezi mnoha tisíci obviněními může jít ze strany některých žen o pouhé nařčení. Své o tom ví například náš režisér Filip Renč, kterého v roce 1995 obvinila tehdy třináctiletá Gabriela Poláčková ze znásilnění. Trvalo rok, než policie jeho stíhání zastavila.  Ukázalo se, že dívka obvinila kromě něj ze znásilnění také dalšího režiséra, Zdeňka Zelenku a tři další muže. To, že však v uměleckém a filmovém světě a jeho zákulisí  panovaly vždy obecně uvolněnější mravy, dokládá i známý výrok kdysi slavné filmové sexbomby Brigitte Bardot, která svého času prohlásila, že svět je tak malý, že se stejně jednou všichni setkáme v posteli. Své k obviňování mužů  překvapivě dodala  i herečka Angela Lansbury, 92letá hvězda legendárního televizního seriálu To je vražda, napsala. Uznala, že i ženy jsou částečně vinny. „Dělají vše pro to, aby se staly co nejvíc přitažlivými a nemohou se pak divit, když v mužích vzbudí nepatřičný zájem. Někdy musíme převzít část viny na sebe i my ženy," uvedla Lansbury.

Přišly v černém...

A to opravdu všechny. Výjimky byly přesně dvě: Prezidentka Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu měla ten večer červenou róbu, ale s odznáčkem #timesup (čas vypršel). Je to prý pro ni kulturní věc, neboť je Indka a šaty si vzala kvůli své matce, protože je vybírala s ní - když oslavuješ tak nenosíš černou, matka by prý byla zklamaná. Červené šaty měla také herečka Blanca Blanco, středně nebo spíše méně známá herečka.

A co dál, vážení?

Je jistě ocenění hodné, že se začalo otevřeně hovořit o citlivých problémech (nejen) v showbyznysu a jak je napravit. Dokud budou celebrity silou svých osobností bojovat za dobrou věc, jako je obtěžování na pracovišti, je to v pořádku. Jen aby herečky příště nepřišly s výzvou už nikdy sledovat žádné filmy s muži, kteří kdy jakkoliv sexuálně uráželi ženy. V tom případě by se mohlo stát, že se nebude na co dívat, protože se dá víceméně předpokládat, že všichni muži jsou minulí, současní nebo budoucí sexuální predátoři. Pokud ještě úplně nezženštěli. 

Vložil: Jana Maisnerová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace