Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nový propagandistický seriál z dílny CDU Angely Merkel. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.01.2018
Nový propagandistický seriál z dílny CDU Angely Merkel. Komentář Štěpána Chába

Autor: ARD

Popisek: Obrázek ze seriálu Útěk z Evropy

Německá veřejnoprávní televizní stanice ARD v únoru nabídne svým divákům seriál s názvem Útěk z Evropy. Seriál o Němcích prchajících z kolabující Evropy, kterou zase požírá pravicový extrémismus. Jedná se o novou politickou tragikomedii na téma Žena za pultem, 30 případů majora Zemana či seriálu Gottwald, kterých jsme si užili dosyta v bývalém režimu my. Zkrátka seriál, který idealizuje, propaguje zvrácenou myšlenku, politicky vyučuje a nabádá k tomu jedinému správnému politickému smýšlení.

Za vznikem seriálu, krom jiného, stojí Christine Straubl, manželka Thomase Straubla - německého ministra vnitra, digitalizace a migrace v Bádensku-Württembersku, která je zároveň dcerou Wolfganga Schäubleho, předsedy Bundestagu. Oba páni v IslámskoKřesťanskodemokratické unii Angely Merkelové. V kombinaci s tvrdým zákonem, který zavedl v Německu cenzuru, můžeme dojít k tomu, že Merkelová voličům vzkazuje jediné – držte hubu a krok.

Jak má divák myslet

Seriál se bude točit kolem rodiny, která je nucena utéct z hroutící se pravicově extrémistické Evropy, která pronásleduje disidenty, muslimy a homosexuály. Hlavním hrdinou pak bude právník, který se snaží persekucí postiženým jedincům pomáhat. Jakmile zjistí, že ortel je vypsaný i nad ním a jeho rodinou, rozhodne se utéct do Jihoafrické republiky, která je v seriálu prosperujícím a silně liberálním státem. Součástí seriálu budou jistě i mnozí efektové a emoční průjmy, aby divákovi se vší parádou došlo, jak má myslet.

Jihoafrická republika jako vzor prosperity a humanity?

Je zvláštní, že si tvůrci propagandistického seriálu zvolili za prosperující cíl evropských imigrantů právě Jihoafrickou republiku, která byla organizací Genocide Watch v roce 2011 zařazena do šestého stupně z osmi v míře páchání rasově motivovaných vražd. 4 000 rasově motivovaných vražd bílých farmářů se v Jihoafrické republice týkalo téměř 10 % etnické skupiny rodově pocházející z evropských kořenů. Krom jiného dochází v Jihoafrické republice k vyvlastňování farem bílých farmářů. Cena za kolonizaci, jak tvrdí někteří jihoafričtí představitelé.

Role propagandy v totalitních režimech

V okamžiku, kdy se politický systém musí uchýlit k ponižující roli vychovatele k souhlasu, kdy pro svůj politický směr musí zneužít kulturu, aby docílil přijetí vládního názoru, se dá předpokládat, že je těsně před výbuchem. Z toho lze vyvodit, že ač se Německo tváří navenek jako „Wir schaffen das“, uvnitř něho to vře emocemi, které vládní politiku silně odsuzují. Začíná se vládní garnitura Německa bát vlastních občanů? A tak jim bude zakazovat mluvit a určovat, co si mají myslet? Vždyť to bude naprosté většině diváků jen pro smích. Doufejme.

Dojde i na problémy s imigrací?

Otázkou zatím zůstává, zda v seriálu z Německa budou utíkat převážně mladí muži, zda v Jihoafrické republice na mnoha místech mladí Němci nastolí teror násilí, zda budou po Jihoafričanech vyžadovat podřízení se svobodě odporující ideologii. Zkrátka zda se bude seriál věnovat tomu, na co tvoří analogii. Nebo jestli vše skončí happyendem a poslední záběr bude na Němku v slzavém obětí s Jihoafričanem. Troufám si tvrdit, že druhá možnost je pravděpodobnější. Předpokladem je, že v seriálu si žádný mladý Helmut sex na Jihoafričankách a Jihoafričančatech násilím vynucovat nebude.

Hitler používal propagandu v kultuře. Komunisti používali propagandu v kultuře. A teď se propaganda objevila zase. Hurá, máme tu zajímavé časy. Není nic horšího.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace