Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kde to, do pidele kudrnatý, žijeme? Komentář Štěpána Chába

komentář 05.01.2018
Kde to, do pidele kudrnatý, žijeme? Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štembera

Popisek: Exekuce, ilustrační foto

Tomáš Koloc, kmenový redaktor Kulturních novin, napsal článek o exekucích na mrtvých. Sepsal text, kde s mnoha vykřičníky (alespoň pro mě) zní exekutorské – Dobrý den, přišli jsme vám očesat nebožtíka. A popsal fenomén posledních let – pohřbívání sociálním žehem prostřednictvím státu.

Ve svém textu popisuje Tomáš Koloc zkušenost po smrti otce. Byl nucen vzdát se práva na jeho pohřbení, protože by se tím přihlásil k mnoha dluhům, které jeho otci vznikly v porevolučních dobách, kdy bylo tak jednoduché začít podnikat. A tak jednoduché nabít si u toho hubu. Zároveň popisuje, jaký byl jeho otec idealista, krásný člověk, skutečný člověk. Žil pro lidi, kterým s nadšením a nezlomnou nadějí v lepší svět pomáhal i na úkor sebe sama a své rodiny. Čest jeho velké památce.

Počet státem pohřbených stoupl o 1000 %

Server iDnes přišel s reportáží, kde rozebírá skutečnost, že počet státem placených pohřbů stoupl v posledních deseti letech o 1000 %. iDnes to připisuje stárnutí obyvatelstva a opuštěnosti seniorů. Tomáš Koloc z Kulturních novin zcela správně poukázal na skutečnost, že na vině není stárnutí obyvatelstva a opuštěnost. Ale exekuční systém, který, mohl-li by, obere dlužníka i o díru v hrobě a nechá jej ležet v pangejtu. A když už není sto obrat nebožtíka v jeho posmrtném životě, jme se zničit životy jeho blízkým. Jde o peníze! O tu komoditu nesvéprávného otrokářství, pro kterou jsme schopni plivat po důstojnosti člověka od rána do večera. A také to děláme. My, lidé.

Webová služba Mapa exekucí zvědavému jedincovi ukáže, že míra exekucí je v republice děsivá. V některých oblastech vyšplhala dokonce až nad 20 % obyvatelstva. 20 % obyvatel je tak s posvěcením státu zcela mimo společnost, jsou odsouzení k pomalému utrpení bez konce. Protože exekucí jsou odtržení od fungování, od zapojení se do společného díla, vytváří šedou ekonomickou zónu, ničí svou rodinu.

Nebankovní půjčky?

Fenomén nebankovních půjček je dokonale fascinující. Nabízení půjček lidem, kteří mají zcela prokazatelně problémy ukrotit své finanční šemíky, nabízení půjček samoživitelkám, které sotva dokáží překlenout měsíc a uživit děti, nabízení půjček seniorům, kterým hrozí, že se poslední splátky holt nedožijí a jejichž starobní důchod je k pláči, nabízení půjček lidem v exekuci. Takový byznys tu v klidu bují a buduje další stovky a tisíce exekučních příkazů.

A teď stojí otázka následovně. Je možné, aby společnostem, které nebankovní půjčky tohoto typu nabízejí, stát garantoval vrácení peněz umožněním exekuce na dlužníka? Je to přeci jejich riziko povolání. Oni se rozhodli půjčit člověku, u kterého je pravděpodobnost splacení mizivá. A nad těmito parazity by stát rozhodně ochrannou ruku držet neměl. Protože se chovají finančně nezodpovědně. Pokud by přišel člověk s problematickou finanční minulostí do banky a žádal o úvěr, vyženou ho svinským krokem. Částečným řešením pro náš exekuční koncentrační tábor je zrušení garance pro společnosti, které poskytují nebankovní půjčky výše uvedeného typu.

Údiv věřitele

Protože exekuce je vlastně údiv věřitele nad tím, že dlužník nesplácí své dluhy. Údiv parazitických společností, které nabízejí nebankovní půjčky, je dokonale falešný. Oni právě na takové lidi cílí. Je jim úplně ukradené, že tím ničí jejich budoucnost. A nepřímo i budoucnost celé země. Protože takové množství lidí v exekuci už mluví o jediném, o úpadku celé republiky.

Garance ze strany státu, že tyto společnosti mají právo vymoci si své peníze nazpět, je tedy dokonale nelegitimní, jelikož v tomto případě společnosti poskytující nebankovní půjčky jednají účelově a zneužívají tak litery zákona a ochrany státu pro vlastní nemorální obohacení na úkor člověka.

Údiv člověka

Tomáš Koloc pro Kulturní noviny sepsal velmi důležitý text. Dotýká se pravé podstaty věci, ukazuje, do jakých absurdit je schopný náš systém vyšplhat. O problému exekucí se musí mluvit, musí se upozorňovat na to, že je to systém zvrácený a devastující. Musí se tlačit na to, aby se docílilo jeho razantní změny.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb