Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hypotéky v roce 2018 čeká zdražování. Zároveň porostou i ceny nemovitostí

komerční sdělení 04.01.2018
Hypotéky v roce 2018 čeká zdražování. Zároveň porostou i ceny nemovitostí

Autor: pujcka.co

Popisek: Podpis hypotéky; ilustrační obrázek

Uplynulý rok 2017 se nesl ve znamení vysoké poptávky po levných hypotékách. I přes opatření České národní banky zájem o hypotéky příliš nepolevil a Češi si podle doposud neuzavřených dat půjčili více než 205 miliard korun. V roce 2018 se očekává růst úrokových sazeb a zdražování nemovitostí.

I přestože v roce 2017 začalo platit opatření České národní banky, které reguluje poskytování hypotéčních úvěrů nad 80 % LTV neboli poměru čerpaného úvěru k hodnotě zástavy nemovitosti, byl loňský rok z pohledu sjednaných hypoték jedním z nejúspěšnějších. Češi si na vlastní bydlení půjčili přes 205 miliard korun. A to prozatím nejsou dostupná prosincová data. Za celý rok 2017 se očekává objem sjednaných hypoték v hodnotě 235 miliard.

Omezení ČNB poptávku po hypotékách příliš neochladilo

Restriktivní opatření ČNB, která měla za úkol ochladit hypotéční trh, se prozatím minula účinkem. Důvodem je vysoká poptávka po hypotékách, kterou posilují nízké úrokové sazby. Zatímco v roce 2008 úrokové sazby dosahovaly přibližně 6 %, dnes se průměrné úrokové sazby levné hypotéky pohubují okolo 2,15 %.

Významný podíl na současném dění hypotéčního trhu má výborná kondice ekonomiky a z ní pramenící velké množství klientů s vlastními úsporami. Zájemci o hypotéku s úsporami v minimální částce 10 % z hodnoty hypotéky proto nejsou regulací ČNB postiženi.

Rok 2018 se ponese v duchu zdražování

V listopadu 2017 vzrostly úrokové sazby na 2,15 %. Stojí za tím rozhodnutí ČNB o zvýšení základních úrokových sazeb. Další možné navýšení úrokových sazeb ČNB odhadují ekonomové přibližně na přelomu ledna a února 2018. A s tím bezprostředně souvisí vývoj úrokových sazeb komerčních bank. Podle velmi střídmých odhadů dosáhne úroková sazba v roce 2018 hranici 3 %. Přejete si znát náklady hypotéky v roce 2018? Využijte online hypotéční kalkulačku, která dovede rychle spočítat orientační splátku.

Zdražování se nedočká pouze hypotéční trh. Očekává se další růst cen nemovitostí. Největší zdražování nemovitostí zaznamená tradičně hlavní metropole Praha, ve které poptávka po bydlení výrazně převyšuje současnou nabídku. V trendu růstu cen patří právě pražské nemovitosti k nejrychleji rostoucím v celé Evropě.

Prudký růst cen představuje riziko

Prudký růst cen nemovitostí představuje jak pro banky, tak i pro zájemce o hypotéku riziko. S případným oslabením ekonomiky, růstem spotřebitelských cen a vyčerpáním úspor domácností může dojít k potížím s financováním hypoték a k oslabení poptávky po hypotékách ze strany střední třídy. Podle ČNB však nic nenasvědčuje výraznějšímu oslabení ekonomiky.

Jedno je však jisté, v roce 2018 budeme svědky navýšení úrokových sazeb a dalšího zdražování nemovitostí. Tato kombinace zřejmě částečně oslabí poptávku po hypotéčních úvěrech. I přes mírné ochlazení trhu ale analytici očekávají na hypotéčním trhu další úspěšný rok.

Komerční sdělení

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace