Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tragický konec ruského bohatýra: Vězení, mrtvice… a nakonec blázinec. Tajnosti slavných

03.01.2018
Tragický konec ruského bohatýra: Vězení, mrtvice… a nakonec blázinec. Tajnosti slavných

Autor: repro/Gorky Film Studios

Popisek: Eduard Izotov v legendární pohádce Mrazík

Silný, mužný, narcistický a trochu líný, pro leckoho i hezký… Diváci všech generací si prototyp ruského bohatýra každoročně nenechávají ujít již déle než půl století. Reálný život představitele nesmrtelného Ivánka ale měl k pohádce na míle daleko.

Na kontě měl více než osm desítek filmových rolí, u nás jsme ho mohli vidět ve zhruba patnácti. Přesto pro české diváky zůstane navždy především Ivánkem. Dobrosrdečným, odvážným a také značně marnivým hrdinou nesmrtelné ruské pohádky Mrazík, bez níž už si vánoční televizní program neumíme představit. Osud si ale s mimořádnou ruskou filmovou hvězdou tvrdě pohrál, až ho nakonec dostal na samotné dno fyzických i psychických sil.

Nevěsta mamince nevoněla

Eduard Konstantinovič Izotov se narodil 11. listopadu 1936 v Bělorusku v rodině důstojníka, který sloužil v posádce nedaleko Vitebska. Od roku 1954 studoval herectví na Filmové univerzitě (VGIK) v Moskvě ve třídě V. V. Bělokurova. Školu zdárně ukončil v roce 1959, již o tři roky dříve se ale stihl tajně oženit se spolužačkou Inge Budkevič. V roce 1960 se jim narodila jediná dcera Veronika, která později vykročila v rodičovských stopách a stala se také herečkou. Manželé spolu žili čtyřiadvacet let a rozešli se krátce předtím, než by oslavili stříbrnou svatbu. Jejich manželství bylo šťastné navzdory nesouhlasu Eduardovy matky Anny, která měla o své snaše úplně jinou představu. Rodina totiž žila ve vojenském městečku, kde pro něj prý měla vyhlédnutou coby nevěstu dceru generála.

Krasavec na roztrhání

Ještě během studií si ho všiml režisér Sergej Kazakov a nabídl mu jednu z hlavních rolí ve svém dramatu V tichu stepi. Hned po škole nastoupil do angažmá ve Státním divadle filmového herce v Moskvě, a pak už byl pohledný, urostlý mladý muž, který navíc hezky zpíval, doslova na roztrhání a nabídky se mu hrnuly. Skutečnou hvězdu z něj ale udělala až v roce 1964 postava Ivánka a podle slov jeho první ženy byl prý Eduard stejně milý a usměvavý, ale stejně jako on i líný a sebestředný. Lidé ho poznávali na ulici, psalo se o něm dokonce až ve Spojených státech. Přitom samotní Rusové dodnes leckdy nechápou, proč je právě Mrazík u nás tak populární. Nemohou totiž znát kvalitní překlad a špičkový dabing, za nímž ruský originál dokonce výrazně pokulhává. Důvodů, proč Češi Mrazíka tak milují, je ale mnohem víc. Výborné herecké obsazení, nádherná příroda, skvělá výprava, nezapomenutelné scény, vtipné dialogy a hlášky…

Naivka Ivánek

Poslední léta manželství s Inge už byla pouze formálním soužitím, takže nikoho moc nepřekvapilo, že si po rozvodu brzy oba našli nové partnery. Zůstali ale dál přáteli a každoročně se scházeli na oslavě dceřiných narozenin. Po velkolepém úspěchu s Mrazíkem byl Eduard zván na zájezdy po celém Sovětském svazu, natočil více než osm desítek filmů a nevyhýbaly se mu ani zajímavé divadelní role. Všechno se mu dařilo lehce a bez většího úsilí, rozhodně prý nebyl kariérista, který by se hnal za úspěchem přes mrtvoly, i když oficiální uznání se mu líbilo. Diváci ho milovali, takže jeho zatčení v roce 1983 způsobilo pořádný šok. S druhou ženou Irinou byl zadržen milicionáři v Moskvě, poblíž známé kavárny Lyra v Gorkého ulici, když se snažili vyměnit zlaté medaile z Irinina dědictví a zhruba tisícovku amerických dolarů za ruble. Chtěli tak získat hotovost, aby si konečně mohli splnit sen – postavit si vlastní chatu. Jenže v Sovětském svazu tehdy vládl tvrdý režim někdejšího vůdce státní bezpečnosti Jurije Andropova a ‘vekslování‘ bylo trestným činem, za nějž hrozil trest až patnáct let vězení.

Chtěl víc, a tak neměl nic

Bezelstný naivka uvěřil Irininu bývalému manželovi, který výměnu zprostředkoval, a pak přivedl na domluvenou schůzku policii. Když byl populární herec zatčen, vůbec to prý nemohl pochopit. „Ocitl se v cele jako nějaký prašivý vekslák. Byl zdrcený a vnímal to jako hrůzný sen. Vězení ho zlomilo,“ zavzpomínala po letech v rozhovoru pro časopis Sobesednik jeho první žena Inge, která dokonce zorganizovala na jeho obhajobu petici. Podpořila ho řada kolegů a dalších známých osobností, přesto se jim nepodařilo dosáhnout zproštění viny. Eduard a Irina byli odsouzeni ke třem letům vězení a byl jim zabaven veškerý majetek, automobil i finanční hotovost. Zůstal jim pouze byt, a to jenom díky tomu, že v něm byla přihlášena k trvalému pobytu i Irinina dcera. Po vyhlášení rozsudku následovala další nekonečná pouť přátel po všemožných institucích s cílem, aby Eduard nebyl k výkonu trestu poslán daleko. Hlavně díky intervenci herce Olega Striženova byl k výkonu trestu zařazen v Moskvě a nakonec propuštěn o půl roku dříve za vzorné chování. Jenže…

Každý den znovu umíral

Pobyt ve věznici snášel velmi špatně, každou minutu, strávenou za mřížemi, prý umíral. „Hrdý, statný a kultivovaný krasavec se z ničeho nic změnil. Kriminál ho zlomil. Vzpomínám si, jak jsem za ním přišla na návštěvu. Byl bledý, zvadlý, měl oteklé oči a na nic nereagoval,“ vyprávěla Inge. Na svobodu vyšel v padesáti letech jako úplně zlomený člověk a krátce nato ho postihla první mozková příhoda. Manžel jeho první ženy Jurij Mastjugin mu pak sice nabídl práci v dabingu, jenže Eduard si nedokázal zapamatovat texty. Brzy ho opět ranila mrtvice. Celkem jich přežil šest a nezůstaly bez následků – špatně ovládal ruku, trápily ho žaludeční vředy, měl problémy s rovnováhou. To také zavinilo nekoordinovaný pád, při němž utrpěl komplikovanou zlomeninu nohy, která ho už navždy upoutala na invalidní vozík.

Duše odešla dávno před smrtí

Špatný fyzický stav postupně prohluboval i psychické problémy. Propukla u něj duševní choroba, stával se výbušným a musel být hospitalizován v psychiatrické léčebně. Tím se roztočil kolotoč střídavých pobytů doma a v nemocnici, kvůli zhoršujícímu se stavu byla nakonec nutná trvalá hospitalizace. Kdysi veselý a bezstarostný Ivánek se propadal do stavů naprosté apatie, při návštěvách nepoznával vlastní dceru, nechápal, kde je a proč. Když mu byl v roce 1999 udělen titul zasloužilého umělce, už ani nevnímal, o co vlastně jde. Zemřel v léčebně 8. března 2003 a jeho bývalá žena Inge dodala: „Vzplanul a shořel jako svíčka. Vždyť po propuštění z vězení se jeho život změnil v pomalé a tíživé uhasínání. Život zakončil v hrůze a šílenství. Kvůli čemu? Při pohřbu jsem se na něj podívala a v rakvi ležel cizí člověk. Duše ho opustila ještě dávno před smrtí.“

 

Božoňka

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace