Zrušme úřady práce, jsou k ničemu. Komentář Štěpána Chába
komentář
29.12.2017
Foto: mpsv.cz
Popisek: Generální ředitelství úřadu práce
Zrušit úřady práce? Odvážná nedomyšlenost. Ale pojďme pro ni najít opodstatnění. Svět Internetu nabízí mnohé. Přesto se neustále čpí ve starobylých strukturách, které nutí nezaměstnaného člověka docházet před unavenou a unylostí ztrhanou tvář úřednice úřadu práce, kde musí týden co týden obhajovat svou existenci. A je to všechno tak trochu zbytečné.
Fronty, nepříjemní kolegové v neštěstí nezaměstnanosti, tlačenice u dveří, pro mnohé půl dne v kelu, protože na úřad práce se musí dojet, musí se vystát fronta, musí se předstírat srdečný zájem o to, co to zase kváká úřednice za svým stolem, musí se podepisovat lejstra, musí se zase dojet domů. Proč to tak nějak nezjednodušit, nezefektivnit, nezlidštit?
LinkedIn jako pracák
Síť LinkedIn je schopná dokonale zastat funkci nyní už prakticky zbytečného úřadu práce. Ovšem v realitě vlastně nemůže z jednoduchého důvodu. Kvůli státním zásahům a regulacím do jinak přirozeného procesu trhu práce. Pracovní nabídky, které jsou umístěny na úřadu práce, podléhají podpoře státu, kdy zaměstnavatel, přijme-li uchazeče o práci z úřadu práce, ušetří na mzdě za nového zaměstnance. Protože stát plat nového zaměstnance dotuje. Pokud si ovšem člověk hledá práci sám, například přes síť LinkedIn, je nesmírně znevýhodněný, protože zaměstnavatel musí uhradit pracovníkovi plnou mzdu bez státního příspěvku. Svým způsobem si tak stát vytvořil monopol na nezaměstnané, udělal si z nich rukojmí vlastní politiky.
Samozřejmě. Ne všechny společnosti a firmy čekají na to, až dostanou příplatek za zaměstnance. Ty hledají kvalitu, ne úlevy. A takové společnosti jsou na síti LinkedIn. Jsou tam i firmy, které částečně kooperují se státním monopolem, ale skutečné odborníky hledají jinde, než na úřadu práce. Protože, což se traduje, na úřad práce se přihlásí jen člověk, který není schopný najít si práci sám, což o jeho případných kvalitách říká víc než dost.
Zrušme ten neefektivní brloh budovatelské angažovanosti
Co je důležité ve změně systému na trhu práce? Zrušit úřady práce, jsou k ničemu. Jen byrokracie. Vytvořit online registr nezaměstnaných. Propojit registr s LinkedIn a dalšími podobnými sítěmi. Lidem, kteří by byli v registru nezaměstnaných by automaticky stát platil pojištění, aby se nedostali do problémů. Jen k tomu není potřeba vyživovat tisíce a tisíce úřednic úřadů práce. Mohly by dělat něco užitečnějšího.
Samotná instituce úřadu práce je zkostnatělá, neefektivní, nenabízí a nehledá práci, nemotivuje. Jen trestá za absurdity. Jak jinak označit například pravidelné návštěvy jednou týdně, kdy se člověk bez práce na úřednici přijde jen podívat, zalže jí o tom, kterak si hledal práci a je poslán s termínem na další návštěvu domů. A pokud se nezaměstnaný bez omluvy nedostaví, je na něj aplikované celé stádo zbytečných sankcí.
Jsme online, co víc chtít?
Čeho by se společnost dočkala, kdyby zrušila ta zbytečná monstra úřadů práce a rozhodla se pro online zprostředkovatelnu? Nesmírné ušetření peněz za byrokracii a byznys s nezaměstnanými, které se na úřadu práce provádí dnes a denně. Efektivní redistribuce nabídek práce. Cílené zaměření (jako u Google reklam, které jdou člověku přímo na tělo). Možnost online rekvalifikací (mnohem efektivnější, nežli rekvalifikace na úřadech práce, které jsou zase prakticky jen další byrokracií a hlavně kšeftem). Možnost spojení budoucího zaměstnance přímo se zaměstnavatelem.
Nynější systém je pomalý, zbytečně úzkoprsý, neschopný, neefektivní. Proč jej tedy nezměnit?
Stejně jde nakouknout do naprosté většiny státních úřadů, kam člověk musí chodit pro vyřízení jednoho dvou lejster nebo jednoho dvou měsíců zajištění. Plácáme předlouhé projevy o ekologii, přitom je o každém klientovi úřadu vedená složka tloušťky bible. A nejlépe dvojmo či trojmo.
A když už jsme u té reformy úřadů práce – proč se konečně nezavede do těch jejich lejster kolonka, do které půjde napsat – NECHCE SI MI DO PRÁCE – a bude to brané jako regulérní důvod. Upřímně, důvod to je. Regulérní také.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb