Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Fejeton(ky) Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Proč se o základním nepodmíněném příjmu musí přemýšlet. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.12.2017
Proč se o základním nepodmíněném příjmu musí přemýšlet. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Peníze jsou, možnosti jsou

Markéta Šichtařová přišla s informací, že Průmysl 4,0 se ve světovém srovnání nejvíce dotkne České a Slovenské republiky. Jsme montovna, která není levná jako montovny v Africe nebo Asii, kde se vyplatí více zaměstnanci nežli stroje. U nás jsme na hladině, kdy se zaměstnanec stává dražší, než zavedení automatizace. Technologický vývoj se tedy nejvíc vyřádí s gustem u nás. Pokud Evropa nepropadne válce, čeká nás plná automatizace do deseti let.

Petr Kolman z týdeníku Reflex sepsal kritický článek o základním nepodmíněném příjmu (ZNP). Zmínil dva zásadní protiargumenty. Kde na to vezmeme peníze. ZNP povede k inflaci. Poté, v rámci podotázek, zmínil, že je pro něho obrovsky sporné, platit někoho za to, že nechce pracovat.

Pojďme se podívat na bohaté

Kdo je v naší republice bohatý? Andrej Babiš? Petr Kellner? Daniel Křetínský? Kolik dalších? Ani jeden z nich nemá do konce života potřebu pracovat. Jejich finanční rezervy by jim vystačily na několik životů. Přesto pracují. A to velmi intenzivně. Často ke škodě věci. Dobrá, to jsou magnáti. Když se zahloubáme do vod nižších, dojdeme k tomu, že mnozí podnikatelé by bezpracně mohli dožít a to vcelku na úrovni. Přesto pracují.

Popeláři, věčně ti popeláři

Petr Kolman se pozastavuje nad tím, kdo by dělal popelařinu. Práci šerednou, nevděčnou. Vždyť každý by měl vystaráno se ZNP. Ale právě tady Petr Kolman zapomíná na Průmysl 4,0, který vedle automatizace průmyslu, může zautomatizovat i „podružné“ práce. Protože práce, která se zakládá na neustále se opakujících úkonech, je práce, která si vysloveně říká o automatizaci. Zvládne ji stroj, proč ji dávat člověku.

Samoříditelná auta jsou ve vývoji, již probíhají zkoušky, společnost Tesla přišla s obřími kamiony bez řidičů. Proč by nemohla být automatizovaná i práce popeláře. Priority jsou samozřejmě jinde, ale i na tento obor nakonec dojde. Stejně jako na všechny ostatní, kde lze práci člověka nahradit prací stroje.

Patnáct stovek eur měsíčně

Poté se Petr Kolman zabývá neuplatitelností celého toho cirkusu. Jako bernou minci dává do oběhu sumu 1 500 € měsíčně každému občanovi EU. V přepočtu něco ke 40 000,- Kč. A uvádí, že taková částka je pro vyšší nižší třídu v Belgii či Německu dokonale neatraktivní. Ovšem princip ZNP nemá být atraktivní pro vyšší nižší třídu, má zajišťovat příjem na přežití pro všechny obyvatele EU. Má být na výši například starobního důchodu, což je v Německu 800 €. Senioři s takovým příjmem vystačí, je tedy adekvátní i přes pohrdání vyšší nižší třídy. ZNP nemá demotivovat k práci, má být kotvou sociálního bezpečí. Petr Kolman vychází z toho, že má ZNP nahradit plat, tak to ale vůbec není.

Kolmanův výpočet 460 miliard euro měsíčně se tak snižuje téměř o polovinu. 250 miliard euro už není taková pálka. A kde se na to vezme? Volební program strany Zelených a Pirátů na to nabízí odpověď. Zdanění robotů. Vrtačku, kterou teď drží v ruce dělník, bude po robotizaci držet stroj. Pokud bychom pokračovali v tomto systému zdanění, utečou státu stovky milionů jen na zdaněné práci. Pokud ovšem stát zavede stejné zdanění stroje a jeho práce, kterou doposud vykonával dělník, peníze mu zůstanou.

Postižení, věčně ti postižení

Petr Kolman se pozastavuje i nad nespravedlností, která by vznikla u postižených. Jak by k tomu přišli, že všichni práceschopní berou stejně jako oni. Slepec tak bude brát dejme tomu 11 000,- Kč stejně jako třicátník, který si užívá života na plážích. Ale tady vznikl falešný dojem, že všechny dávky se musí nutně poškrtat a ponechat pouze ZNP. Otázka stojí následovně. Má slepec nyní nárok na dávky, které může pobírat i nezaměstnaný? Doplatek na bydlení, dorovnání do životního minima,...? A má nezaměstnaný nárok na sociální dávky v rámci invalidity? Potřeby postiženého by samozřejmě musely, stejně jako nyní, být uspokojeny v plné výši. Postižený by tak k ZNP pobíral také dávky, které mu přináleží stran jeho znevýhodnění.

Koncept ZNP se musí vystavět, vybudovat tak, aby byl funkční. Ne jej odsoudit na několika nahodilých a do karet hrajících protiargumentů. Protože přestavět sociální systém, to není na jeden článek o osmi slovech. ZNP má své nevýhody, své výhody. Své plusy a mínusy. Jako kdyby plusy a mínusy neměl současný systém. Ovšem s nástupem Průmyslu 4,0 bude systém sociální politiky vystavený takovému náporu, že by jej mohl, zároveň s celým politickým systémem Evropy, čekat Petrem Kolmanem předpovídaný infarkt. Je ZNP rozmar levičáků, nebo je to nutnost, s kterou musíme začít počítat?

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace