Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zářila i v New Yorku, přesto jí schází sebevědomí. Kdo odstavil slavnou Češku na druhou kolej?

23.12.2017
Zářila i v New Yorku, přesto jí schází sebevědomí. Kdo odstavil slavnou Češku na druhou kolej?

Foto: Facebook

Popisek: Magdalena Kožená

Pěvkyně Magdalena Kožená není rozhodně tou, kterou bychom označili za „operní divu“ či „primadonu“. Zpívá výborně, ale přes úspěšnou kariéru nemá hvězdné manýry a, světe div se, porodila tři děti! Jak dokáže jejich výchovu skloubit s kariérou, vyprávěla v magazínu Ona Dnes.

Aby měla operní pěvkyně dítě, je poměrně neobvyklé, ale tři děti? To už je úplný unikát. Magdaléna Kožená přiznává, že třetí potomek tak úplně v plánu nebyl. „Po druhém porodu jsem měla pocit, že dvě děti plus svou práci zvládám jen tak tak. Ale zvládla jsem to. Takže jsem si začala s myšlenkou na třetí dítě pohrávat. Když jsem pak otěhotněla, přiznám se, trochu neplánovaně, už jsem věděla, že to tak prostě má být,“ přiznala otevřeně v rozhovoru s tím, že ji mateřství prostě chtě nechtě vyčerpává. „Bezdětné pěvkyně nejsou tak vyčerpané, takže mají lepší podmínky k tomu, aby podaly skvělý výkon, než žena, která v hotelu kojí a před představením ještě rychle čte pohádku na dobrou noc.“ Dobře si ale uvědomuje, že děti znamenají kromě osobního života určitý přínos i pro její práci. „Na druhou stranu, nemají-li na starosti nic jiného než sebe sama a svou práci, tak mnohem hůř prožívají, když se jim něco nepodaří, každá taková věc je pak velké drama.“

Kariéry by se vzdala kvůli rodině

Magdaléna se provdala za uznávanou osobnost z branže, britského šéfdirigenta Londýnského symfonického orchestru Simona Rattle. Pozoruhodné je to, že by v případě kolize dokázala svému manželovi ustoupit. „Dirigent je zodpovědný za desítky dalších lidí v orchestru, navíc je veřejná osoba, jedná s politiky, shání pro orchestr peníze a má kvůli své funkci spoustu dalších povinností, takže v hierarchii důležitosti jsem na druhém místě,“ konstatovala překvapivě. A kariéru by obětovala i kvůli svým dětem. „Pokud by nějaké z našich dětí mělo problém, stejně bych na jevišti za nic nestála. Takže by to pro mě byla přirozená volba.“

Chválili nás málo

I když se stala světově uznávanou mezzosopranistkou, trpí určitými problémy se sebevědomím. „Myslím, že nás v hudební škole málo, nebo spíš vůbec, chválili. Ale každá mince má dvě strany. Když vidím děti v Německu, jaké mají možnosti hudebního vzdělání, co všechno se tam mohou naučit, tak musím říci, že jsme v socialismu dostali vynikající základy. Já jsem se toho na brněnské konzervatoři naučila opravdu hodně, i v dětském sboru jsme zpívali těžké moderní věci, průprava byla komplexní a na vysoké úrovni. A dosáhl na ni každý. Na západě to vždycky bylo a stále je otázkou peněz.“

Magdalena Kožená

Na lidušky můžeme být pyšní

Zpěvačka se rozhovořila také o síti základních uměleckých škol, „lidušek“, na které můžeme být pyšní. „Díky srovnání s jinými uměleckými školami ve světě jsem si uvědomila, jaký tady máme poklad. Je tak trochu zázrak, že „lidušky" pořád fungují. To je přece úžasná věc, tolik let po revoluci, kdy už je kdeco privátní, že hudební vzdělávání stát pořád podporuje, a tím ho zpřístupňuje všem dětem.“ Ačkoliv nemusí školy vychovat zrovna profesionálního umělce, Magdaléna vidí jejich důležitost. „Lidé, kteří projdou základní uměleckou školou, tvoří kulturnost národa. Profesionálních umělců se tolik neuživí, ale publika, kterému dělá umění radost, potřebujeme hodně.“ Právě pro to se rozhodla tyto školy podporovat svým nadačním fondem. „Umění pořád ještě není tak populární téma jako sport, což bych ráda změnila,“ prozradila.

V duši stále Moravanka

Ačkoliv Magdaléna Kožená žije již dlouho v zahraničí, je duší stále Češka, či spíše děvče z Moravy. „Vnitřně jsem nikdy neodešla, stále se cítím být Moravankou. Jsme docela malý národ, a tak mi připadá důležité o něm dávat vědět. Samozřejmě vidím svou vlast s odstupem a ne vždycky mi vše, co se tady děje, dělá radost. Ale ve své hluboké podstatě jsem na ni pyšná,“ dodala.

Krásná Magdalena Kožená je jedinou naší zpěvačkou, které přísluší titul „Lady“. Její manžel (již druhý) Simon Rattle byl totiž povýšen do hodnosti rytíře „sira“, takže bychom mohli naši význačnou zpěvačku oslovovat i takhle. Upřímná a sympatická dáma si ale na tyto oficiality nepotrpí. Svým dětem dala jména Jonáš, Miloš a Anežka. Dcera matematika a bioložky odstartovala svoji hudební kariéru úspěchem v Mozartově hudební soutěži v roce 1995, od začátku miluje zejména barokní hudbu. Mimo jiné již dvakrát zpívala i v Metropolitní opeře v New Yorku, a aby nebylo jejích aktivit na poli vážné hudby málo, začala zpívat také s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers, se kterými vydala i CD.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace