Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zas další nová princezna. Bude slavná týden, nebo 30 let?

komentář 22.12.2017
Zas další nová princezna. Bude slavná týden, nebo 30 let?

Autor: ČT / David Raub

Popisek: Kristína Svarinská v pohádce Nejlepší přítel

FOTOGALERIE, KOMENTÁŘ Česká televize rovnou uhnula. Na Štědrý večer dává Anděla Páně 2, pohádku, která ale s mimořádným úspěchem již profičela českými kiny (vidělo ji 1,2 milionu diváků) - a tudíž je úspěch zaručen. Ten ještě jistí tradičními Pelíšky, které poběží později večer… Obzvláště když na Nově půjde další kinohit, Svěrákovi Tři bratři, ti jsou ale již z roku 2014 (Prima souboj o diváky rovnou vzdala, dává fousatou americkou komedii Sám doma). Nová letošní vánoční pohádka ČT tudíž poběží až v pondělí 25. 12. na ČT1. Jmenuje se Nejlepší přítel.

A princeznu, respektive komtesku hraje Slovenka, Kristína Svarinská. Jak už se stalo zvykem, vyšel s ní velký, profilový rozhovor, tentokráte v Magazínu MFDnes. A tady si Kristína trochu naběhla na vidle: „Pokud se pohádka vydaří, tak je docela možné, že ji budou opakovat každé Vánoce jako Popelku s Libuškou Šafránkovou, což je mimochodem moje nejoblíbenější pohádka. Kdybych za třicet let seděla doma u vánočního stromečku a v televizi by dávali pohádku Nejlepší přítel, bylo by to nádherná pocta.“  Takže, otázka stojí takto: Bude Nejlepší přítel alespoň tak dobrý jako je studiová televizní černobílá Popelka s Evou Hruškovou (mimochodem, z roku 1969)? Protože překonat Tři oříšky, řekněme si to na rovinu, ta šance je mizivá.

Dvě slova. Lucie Konášová

Co hovoří pro? Upřímně, jen scenáristka. Lucie Konášová má na kontě hodně úspěchů, ostatně Anděl Páně jednička i dvojka je podle jejího scénáře. Plus výborný televizní film Vůně vanilky, také To horké léto v Marienbadu, Operace Silver A i slušné pohádky O dívce, která šlápla na chléb, Jabloňová panna nebo Anička s lískovými oříšky. Lze tedy oprávněně doufat, že letos nedojde k tomu, co trefně popsal Zdeněk Troška v rozhovoru:  „Beru, když má pohádka nadhled, humor. Ale ta, kterou pustila Česká televize loni na Boží hod, Slíbená princezna, ta mě zvedla ze židle. Princezna vypadala jako balkánská teroristka. Její sestry, to byly děvenky z E55. A ještě k tomu zfetované s ožralými námořníky.“ Čili moderní ano, ale ´odsud – pocuď´.

„Scénář napsala Lucie Konášová, autorka úspěšné pohádky Anděl Páně. Je to úplně originální příběh. Myslím, že Lucce se ho povedlo napsat tak, že má parametry klasické pohádky, která by se klidně mohla zařadit mezi pohádkové velikány,“ je ze stejného důvodu optimistický režisér Karel Janák.

Karel Janák jak křeček v kolečku?

Skoro ano, když se podíváme na ČSFD.cz, kolik toho stíhá natočit... Režie byla, jak jsem právě řekla, v rukou Karla Janáka, který svůj megaúspěch se Snowboarďáky již nikdy nezopakoval. Což nemusí být čistě jeho vina, v Česku, aby se režisér uživil, musí makat jak veverka, což je na výsledku pak znát. Musí být. Nebo si snad vybavíte, že natočil třeba film 10 pravidel jak sbalit holku? A to běželo v kinech letos… I když, jeho Princezna a písař (vánoční pohádka roku 2015) nebyla přes dost rozpačitý začátek nakonec zas tak špatná. Zato „Mrazíka po česku“, pohádku Dvanáct měsíčků, považuji doslova za otřesnou… Takže tak 60 na 40 v neprospěch Nejlepšího přítele.

Co je ale nejvíce alarmující, jsou peníze a čas, který Česká televize, jedoucí spíše na kvantitu než kvalitu, obvykle (ne)investuje. A s tím pak ani slušný scénář, ani jakž takž kloudný režisér nic nezmohou. Překvapí letos ČT? Podle mne je to tak 20 ku osmdesáti, že nepřekvapí.

Princezna třicátnice, zato Ondra je ještě teenager

Ale vraťme se k princezně. „Já se zaradovala. S rolí princezny jsem už v mém věku moc nepočítala, ale přišla, v osmadvaceti letech,“ řekla v rozhovoru docela pěkná (to princezna být musí) Kristína Svarinská. Z čehož plyne, že její ´princ´, zde chudý Ondra Zdeněk Piškula (proslavili ho právě Svěrákovi Tři bratři) je skoro o deset let mladší, je mu teprve devatenáct. Tak tenhle casting moc nemluví ve prospěch letošní pohádky, i když – Kristína má „baby face“, jak sama říká. A ostatní obsazení je výborné, to ale bývá vždy: Marek Adamczyk,  Miluše Bittnerová, Hana Vagnerová, Jiří Lábus, Ondřej Sokol, Petr Stach, Jiří Langmajer, Ivan Sochor, František Němec, Pavel Liška, Jitka Sedláčková, Pavel Zedníček… Ale pojďme se mrknout, o čem to celé bude.

Bez čertů se to neobejde, ať už s nimi jsou žerty, anebo ne

„Je to pohádka o jednom z podřadnějších čertů, který je vyslán na svět, aby opravil díru do pekla. Tam mu zavoní nějaké jídlo a ukradne ho. To jídlo ale patří dřevorubci Ondrovi a na další jídlo bohužel nemá peníze. Protože peklo je spravedlivé, tak toho čerta za trest pošle sloužit oběti jeho zločinu tak dlouho, dokud ten chudák nebude opravdu šťastný. Potrestaný čert nejdříve mladému dřevorubci slouží a postupně mu pomáhá ke štěstí. Jak jde čas, tak se mezi nimi vytvoří přátelství. Samozřejmě, že je i v této pohádce láska. Ondra se zamiluje do komtesy a čert do kuchařky,“ vysvětlil na stránkách ČT režisér Karel Janák.

Ten řekl i svůj názor na to, v jakém stavu je česká pohádka: „Je velmi těžké se srovnávat se starými pohádkami, protože pohádky časem zrají jako víno. Kdyby v době Tří oříšků pro Popelku bylo ČSFD a filmoví kritici jako dnes, asi by si na ni taky smlsli. Ale tím, že jsme ji všichni viděli už tolikrát, tak nám přirostla k srdci, a také svou roli hraje nostalgie. Je ale pravda, že dříve na práci bylo více času. Měli jste více času na přípravu i samotné natáčení a všichni se natáčení více věnovali. Teď má každý spoustu jiných kšeftů. Na druhou stranu nyní zase máme lepší technické možnosti. Netroufám si hodnotit, ale doufám, že některé dnešní pohádky časem budou stejně oblíbené jako ty ještě starší pohádky.“ Takže, uvidíme. Třeba se pletu a Nejlepší přítel se povedl a pravda a láska zvítězí a v Polabí pokvetou pomeranče. Kdo ví… 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace