Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Máme jich jen 12, tak jaké prý ohrožení. Na stole je další většinové hlasování o kvótách. Komentář Štěpána Chába

komentář 21.12.2017
Máme jich jen 12, tak jaké prý ohrožení. Na stole je další většinové hlasování o kvótách. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Velmi hezká momentka maďarského premiéra Orbána s předsedou Evropské komise Junckerem

Jean-Claude Juncker zase perlí. Nechápe, kde se v nás (míněno V4) bere ta hysterie, když se začne mluvit o migračních kvótách. Vždyť máme přijmout jen pár jedinců, pomoci jim v jejich strádání a ulevit přetíženým zemím. Vedle žaloby na náš stát se tak na stole zase objevilo většinové hlasování. A přehlasování našeho postoje. Juncker 14. prosince řekl: „Nejsem fanoušek rozhodování kvalifikovanou většinou, ale... lze jej využít. Někteří naši kolegové včera v noci otevřeně prohlásili, že pokud nedojde k žádnému pokroku, navrhnou kvalifikovanou většinovou rozhodovací proceduru." A zase nás přehlasují. Zase nám řeknou, jaký mají k záležitosti postoj.

Tak se na ten pokrok koukněme. Od roku 2015 se nám Německem a unií řízená migrační vlna snaží přes eurounijní nařízení přelít do republiky. I přes vcelku necharismatickou vládu zaznívalo z naší země jasné NE. Snad za to může drtivý odpor napříč kavárnou i antikavárnou a jisté obavy necharismatické vlády, že se na jejich hrobech bude tančit kankán. Přes dva roky jsme odolali vnějším tlakům, přešli jsme neposlušně jedno kvalifikované většinové přehlasování a zdárně se těšíme na další kvalifikované většinové přehlasování a následné neuposlechnutí jeho výsledku.

Pokrok jiný, než ten unijní

My jsme pokročili. Skrze vládu proběhlo mnoho návrhů, kterak celou krizi řešit. A pokud by návrhy nalezly v EU sluch před více než dvěma roky, vzpomínáme na celou migrační krizi jako na lapálii několika měsíců. Teď bychom řešili problémy, které mají Evropskou unii stmelovat a budovat. Ale řešíme obhajobu u mezinárodního soudu, kde budeme čelit obviněním z unie. A pak nám dají k uhrazení mastnou pokutu. Takový je předpoklad. Jako bonus nás zase přehlasují. Pokud se jim to samotným nezvrtne, protože nálady se mění i na Západě.

Proč je to tak důležité téma?

Evropská unie si sama pod sebou řeže větev tím, že se snaží nepopulární program uplatnit skrze nedemokratickou proceduru, kterou většinové hlasování je. Alespoň v Evropské unii, kde je klasifikované většinové hlasování donucovacím prostředkem na neposlušné darebáky. Evropská unie neustále trvá na uplatnění kvót, které se, z hlediska unie jako celku, mohou jevit marginální. V porovnání s čím? Například s celou myšlenkou Evropské unie. Sjednocené daně, znemožnění vzniku daňových rájů, nebo alespoň znemožnění mít v daňových rájích centrály pro firmy z EU, sjednocení HDP, sjednocení mezd, sjednocení kvality potravin,… to jsou témata, která má EU řešit, protože pro obyvatele mají smysl. Pro celý projekt unie mají smysl. Na nich stála celá unie. Teď se staví do role drába.

Co když zase neposlechneme?

Kdyby Andrej Babiš diktát kvalifikovaného většinového hlasování přijal, skončí na pranýři. Proto se pokusí diktátu vyhnout. V zádech celou V4 a obyvatelstvo se zcela jasným postojem. Nemá jiného zbytí. Jak bude vypadat EU, když budeme, už zase, ignorovat jejich postoj a dál si povedeme svou? Je to impuls k tomu, aby se Evropská unie začala rozpadat. Protože její autorita bude napodruhé zpochybněna. Krom jiného podobné procedury už i u opatrných eurooptimistů vedou k přemýšlení nad tím, kam se budeme ubírat po pádu unie. A není to tak trochu škoda? Myšlenka je to přeci zajímavá. Ta o unii. Ne ta o rozpadu.

Tlak unie se zvýší

V Británii odhalili hromadná znásilňování, ve švédském Malmö za poslední měsíc došlo ke třem organizovaným hromadným znásilněním s prvky mučení (jedné z oběti útočníci polili rozkrok benzínem a zapálili, po vykonání aktu, samozřejmě). To jsou jen poslední ohavnosti imigrantů, které vyšly na světlo boží za poslední týden. Z hlediska V4 je tedy odpor vůči kvótám zcela racionální. Nikdo tu nechce zavírat oči před tím, co na Západě zlehčují. Řešení mohou být i jiná, návrhy padly, ale nikdo o nich neuvažuje. Čistě byrokraticky se sedí nad čísly, nikoliv nad osudy lidí, kteří těmi čísly z byrokratického hlediska jsou.

„Evropa ve svých zkouškách vždy obstála a já věřím, že tomu tak bude i nadále. My k tomu přispějeme,” řekla Merkelová. „Někdo by měl bábě připomenout, že zejména poslední dvě zkoušky vymyslel právě její fátrland a kolik milionů mrtvejch stálo, aby v nich Evropa obstála. Ono totiž aby Evropa obstála, muselo Německo vždycky dostat pres držku!" řekl na to Zdeněk Galina.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace