Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Fotky dětí v rámečku z chleba. Utajené soukromí Gustáva Husáka. Jaký byl poslední komunistický prezident

19.12.2017
Fotky dětí v rámečku z chleba. Utajené soukromí Gustáva Husáka. Jaký byl poslední komunistický prezident

Foto: Akademie věd

Popisek: Gustáv Husák. Takhle jsme ho znali z novin. Zde na 14. sjezdu KSČ, seshora přihlíží Brežněv. Fota ze soukromí najdete v galerii

FOTOGALERIE Životní příběh Gustáva Husáka by jistě posloužil k natočení filmu. Celá řada událostí z politikova života je známá, věznění, smrt druhé ženy, neslavný konec v úřadě… Jaký ale byl tento kontroverzní politik doopravdy? Na to se snaží odpovědět kniha historika Michala Macháčka, který se osobou posledního komunistického prezidenta zabýval skutečně do hloubky. O knize vyprávěl v rozhovoru pro Magazín MF Dnes.

Michal Macháček chce Husáka ukázat i z té přívětivější a lidštější stránky: „Husák nebyl jen politik, ale taky milující manžel a otec dvou synů. Zvláštní je, že o jeho soukromém životě se nikdy nemluvilo,“ říká v rozhovoru. Gustav Husák měl dva syny s první manželkou Magdou Husákovou-Lokvencovou: „Byla to mimořádně charakterní žena. Vztah manželů už před jeho uvězněním příliš nefungoval, on měl politiku, ona divadlo, pracovala jako herečka a úspěšná režisérka. S Husákem, když byl ve vězení, se ani přes velké naléhání nerozvedla. Naopak vedla chlapce k tomu, aby měli otce rádi, využívala každou možnost, aby mu psala a posílala fotografie. Podle vzpomínek spoluvězňů si je dával do rámečku, který si vyráběl z chleba. Bachaři mu ho rozbíjeli a on ho pravidelně opravoval,“ líčí dojemné vzpomínky Michal Macháček. I v osobním životě prý city ale neprojevoval: „Souvisí to patrně s tím, že Husákovi zemřela matka, když mu byl pouhý rok. V jednom dopisu z vězení se manželce a synům omlouvá, že jim nikdy neřekl, jak je má rád, protože na to není ze své rodiny zvyklý.“ 

Řidič a kuřák

Husák byl v první řadě politik, na nějaké koníčky neměl čas, miloval však auta a řízení: „Jako vysoký činitel si auto opatřil hned po válce, respektive bylo mu přiděleno. Pamětníci vzpomínají, že řídil v zámeckém areálu v Lánech. Řízení bylo jeho vášní.“ Další vášní byly také cigarety: „Šlo o vášnivého řetězového kuřáka. Zpočátku kouřil i dýmku, což patřilo k bontonu třicátých let, možná ho inspiroval i jemu blízký Vladimír Clementis nebo Klement Gottwald. Ale nejradši měl cigarety,“ říká v rozhovoru pro MF Dnes Michal Macháček. 

Vydržel i mučení

V mládí byl Husák také nadšeným sportovcem: „V rodné Dúbravce, dnes je to součást Bratislavy, dokonce založil sportovní klub. Taky rád lyžoval, hrál volejbal nebo fotbal,“ uvádí Michal Macháček. Možná právě díky sportovní minulosti vydržel kruté mučení ve vězení v padesátých letech. Pro mnohé  je nepochopitelné, že i když byl Husák odsouzen k doživotí a ve vězení strávil deset let, na komunismus nezanevřel: „Interpretoval si své utrpení tak, že není zavřený kvůli myšlenkám či straně, nýbrž kvůli lidem, kteří tuhle myšlenku a moc zneužili,“ vysvětluje v magazínu Michal Macháček. 

Pragmatik, kterého měli rádi Rusové

Gustav Husák se stal prezidentem po Svobodovi a patří tak k čelným symbolům normalizace: „Husák odletěl do Moskvy ještě jako odpůrce okupace. Zúčastnil se jednání jako člen delegace prezidenta Ludvíka Svobody a prosazoval pak pragmatický přístup. Stal se tím, komu dal sovětský vůdce Leonid Brežněv přednost před ostatními komunistickými politiky. Husák pochopil, že se nedá jít proti Brežněvovi, ale že je potřeba se s ním dohodnout,“ potvrzuje Macháček známý Husákův pragmatismus. 

Poslední pomazání je lež

Jeho konec byl neslavný, z vůle lidu odstoupil, aby po něm přišel Václav Havel. Gustav Husák odešel domů do Bratislavy, politiku ale sledoval i nadále: „Rád se vyhříval na zahradě na sluníčku. Sledoval veřejné dění, četl noviny, koukal na televizi. Vývoj ho znepokojoval, sledoval restauraci kapitalismu, který poznal v mládí jako zdroj sociálních nespravedlností, fašismu a válek a vůči němuž vedl celoživotní zápas,“ řekl Michal Macháček.

O Gustavovi Husákovi se po revoluci tvrdilo, že se krátce před smrtí  vrátil do církve, ze které odešel, a že také od kněze přijal poslední pomazání. To prý není rozhodně pravda: „Arcibiskup Ján Sokol skutečně navštívil Husáka na smrtelné posteli v nemocnici, kde strávil asi deset minut a podle vlastních slov ho zaopatřil. Ošetřující lékaři a Husákova rodina však svědčí, že Husák už nebyl ve stavu, aby vnímal okolí, ostatně za několik dní zemřel. Hodí se připomenout, že Husák předvídal tuto situaci, považoval se za ateistu a v předstihu sdělil svým synům, aby ho před katolickou církví uchránili.“

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková