Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Konec ´daňového džihádu´ EET? Nějak vám to, ústavní soudci, nevěřím. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.12.2017
Konec ´daňového džihádu´ EET? Nějak vám to, ústavní soudci, nevěřím. Komentář Štěpána Chába

Autor: usoud.cz / Facebook

Popisek: Jednání Ústavního soudu; ilustrační foto. Je to banda ochránců svobody, nebo ochránců zájmů určitých skupin?

Ústavní soud zablokoval třetí a čtvrtou vlnu zavádění EET. Ta se měla dotknout zbytku podnikatelů, řemeslníků, lékařů, účetních, právníků a tak podobně. Čtvrtou vlnou už se mělo zavádění EET ukončit, protože v okovech Babišova dohledu se měli ocitnout všichni.

Ústavní soud k věci zastavení, nikoliv zrušení třetí a čtvrté vlny EET vydal vyjádření. Mluví v něm velmi mile a vstřícně, lidsky, o rizicích podnikání, o tom, kterak je svobodné podnikání páteří svobodné společnosti. Hovoří o soběstačné a sebevědomé společnosti, které se zavedení EET dotkne citelně a hlavně negativně. Cituje britský seriál „Jistě, pane ministře“, kde tvůrci odhalili technikálie salámové metody. Ústavní soudci na salámovou metodu upozornili stran postupného ukrajování svobod podnikání v naší republice. S jejich argumenty nelze jinak, než souhlasit. Kdyby ovšem…

Proč až třetí vlna?

Ústavní soud se svým prohlášením a blokací přišel před třetí vlnou EET. Přičemž prakticky celý jejich elaborát mluvil o podnikatelích, kteří spadli pod Babišův dohled v první a druhé vlně. Třetí vlna se totiž začíná týkat okruhu, do kterého pomalu spadá i jejich okolí. Právníci. Účetní. Lékaři. Kuriózní je pláč ústavních soudců nad zásahem do restaurací a hospod. „Nelze zcela pominout ani důležitý sociální rozměr podnikání (zejména služeb, malých obchodů či vesnických hospod), které, poctivě a správně uchopeno, nejenže prospívá podnikatelům, ale zejména v menších obcích umožňuje jejich občanům scházet se, vést společenský život a zlepšuje kvalitu jejich života,“ píší ve svém vyjádření ústavní soudci.

Toto vyjádření mělo přijít před zavedením první vlny EET. Nikoliv před zavedením třetí vlny. Ústavní soudci tak pláčou nad rozlitým mlékem, s křížkem po funusu, když už se ucho utrhlo. Protože společenský život na vsích je kvůli zavedení EET a protikuřáckého zákonu dokonale zlikvidovaný. Hipsterský styl života, který je ve městech v kurzu, se na vesnicích až tak neujal. Máme tu své modernitou stižené blbečky, ale většinou ten rozum pramení skutečně ze země, ne z módních časopisů a přetahování se v tom, kdo si dřív změní pohlaví a kdo požere více RAW módních výstřelků. My nemáme na výběr z mnoha veganských obchůdků a restaurací. Tady se žere bůček, zapíjí se pivem a k němu se zapaluje cigareta.

První, druhá

Ústavní soud neplakal nad první a druhou vlnou EET. Pláče až nad třetí a čtvrtou. Jako rukojmí pro své prohlášení zneužívá malých podnikatelů, obchodů, restaurací, hospod. Tedy těch, kterých se týkala první a druhá vlna. „Dokonce tvrdíme, že zavedení EET logicky postihuje především ty nejmenší živnostníky, protože právě u nich se platí převážně hotovostně,“ píší ve svém prohlášení ústavní soudci. Ale ani náznakem toto nepsali před rokem a půl. Píší to až teď.

V třetí vlně se měly, mimo jiných, objevit tyto obory: informační a komunikační činnosti, peněžnictví a pojišťovnictví, činnost v oblasti nemovitostí, profesní, vědecké a technické činnosti, administrativní a podpůrné činnosti, veřejná správa a obrana. Jak je patrné, jsou to skutečně obory a činnosti, které se již úzce dotýkají samotného soudnictví. Právníci, banky, veřejná správa. Ti už by, předpokládejme, měli dost vlivu na to, aby pohnuli se svědomím ústavních soudců. Pepa Novák z Horní Dolní, který léta letoucí provozoval svou hospodu, šanci prolobovat si přinejmenším odklad, neměl.

Nějak vám, ústavní soudci, nevěřím

Své vysvětlení jste sepsali moc hezky. Lidsky. Ale teď jste neměli kvákat nad tím, že dochází k likvidaci svobodného podnikání, že EET nahrává korporacím, velkým podnikům, že likviduje společenský život na vesnicích, teď jste měli obhajovat, proč EET nemají mít právníci a bankéři. U právníků se společenský život příliš nepěstuje, u nich vesnice neožívá při bujarém žraní bůčku a pití piva. Ani v bankách se rauty pro prohnojené vesničany nepořádají. Tak co to do vás vjelo? Kritizujete zavedení první a druhé vlny EET a blokujete tím třetí a čtvrtou? Nevěřím vaší upřímnosti.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace