Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Volba prezidenta

Volba prezidenta

Z 9 statečných, ucházejících se o Pražský hrad, zbyli 2; čeká nás druhé kolo

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě celebrity dobrovolně neřeknou?

Jak vydělávají bohatí a chudnou chudí. Komentář Štěpána Chába

komentář 15.12.2017
Jak vydělávají bohatí a chudnou chudí. Komentář Štěpána Chába

Autor: wiki

Popisek: Šikulka, fakt. Z 11 milionů získal obratem 58 milionů. Dolarů. Paul Singer, to je on

Supi, všude samí supi. V roce 1999 koupil americký miliardář Paul Singer mezinárodní dluh Peru ve výši 20 milionů dolarů za 11 milionů dolarů. Ihned zažaloval zemi a požadoval zaplacení celého dluhu. K tomu vyžadoval úroky a úroky z úroků, plus honoráře právníkům. Ze své pozice amerického miliardáře hrozil Singer zemi, že jí nechá obstavit mezinárodní účty a že se vlastním politickým vlivem pokusí zablokovat mezinárodní jednání Peru o přestrukturování dluhu. A uspěl. Ač většina věřitelů Peru souhlasila s konverzí dluhu, vyhrál Singer. Vysoudil na Peru 58 milionů dolarů. Původní investice byla 11 milionů dolarů. Vcelku fajn byznys.

Rumunsko roku 1979 poskytlo Zambii úvěr na pořízení zemědělských strojů. Zambie patřila, a patří, mezi nejchudší země světa. Supí americký fond Donegal koupil v roce 1999 dluh Zambie ve výši 15 milionů dolarů za pouhé 3 miliony dolarů. Následně požadoval uhrazení 55 milionů dolarů. Po Zambii. Po zemi, která se topila v chudobě. Věc se dostala k soudu v Londýně. Padl požadavek na 55 milionů dolarů. Soudce požadavek zredukoval na 17 milionů. Prý s ohledem na to, že supí fond Donegal uplatil zambijského prezidenta jedním milionem dolarů, aby dluh nabídl k prodeji na sekulárním trhu. Jinak by se k nákupu zambijského dluhu Donegal nedostal.

V jakém stavu byla Zambie?

64 % obyvatel z téměř 16 milionů obyvatel Zambie musí vyjít s méně než jedním dolarem na den. 17 milionů dolarů platí Zambie Doneglu z rozpočtu na sociální a školní výdaje. Rázný zásah do zdravotnictví a vzdělání. 20 % dětí v Zambii v tu dobu bylo sirotky, protože jejich rodiče zemřeli na epidemii AIDS. Průměrná délka života je v Zambii 37 let. Michael Sheehan, zakladatel supího fondu Donegal, byl dotázán, zda mu není přinejmenším blbé, že obchoduje s nouzí té nejchudší části světa. Dotazovaný zcela chladně odpověděl: „Nejsou to moje dluhy. Já měl pouze možnost jisté investice.“

Švýcarská vesnice Rüschlikon neví, co s penězi

Švýcarský systém daní je trochu jiný, než náš. Firmy daní v obci, v které sídlí. A firma Glancore sídlí právě v obci Rüschlikon. Rüschlikon je označovaný jako nejbohatší vesnicí Švýcarska. Proč? Protože Glancore je většinovým vlastníkem měděných dolů v Zambii. Ze Zambie tahá miliardy dolarů, které pak daní ve Švýcarsku. Přičemž v Zambii nechá 0,6 % zisku na tamních daních. Velmi zvláštní. Obyvatelé Rüschlikon jsou rádi, že žijí v blahobytu, proto se rozhodli, že donutí Glancore, aby dvě procenta z daní odeslal na pomoc Africe. He? Na pomoc Africe, kterou zdárně ničí? He?

Supi, nebo lidi?

A teď tak nějak stojí otázka, na kterou je třeba odpovědět. Jsme supi, nebo lidi? S vědomím toho, že 16 milionů obyvatel Zambie je ekonomicky na dně, dopustíme, aby zemi žalovaly supí fondy… a dáme jim za pravdu. Dovolíme, aby se téměř nejbohatší stát živil na tom téměř nejchudším. A je to v pohodě. S vědomím toho, že patříme geopoliticky do skupiny zemí, které se vůči ostatním zemím chovají paraziticky, plácáme o tom, že my ne, že si za to mohou sami, protože a protože a... nevidím žádné protože. Euroatlantické společenství je postavené velmi výrazně na parazitismu a ekonomické agresi. Vychvalujeme svou kulturu, ale nevidíme, na jakých základech stojí.

Globální a lokální

Dobrá, to dělají ti mocní, globální hráči. Ničí, protože mohou. A co naše lokální prostředí? Stačí se podívat na náš exekutorský systém a najdete paralely. Nákup dluhu pod cenou a následné vyšplhání dluhu na jeho mnohonásobek. A to vše s posvěcením státu a jeho soudní moci. Poté následuje destrukce dlužníka, materiální, ekonomická a ve výsledku pak i morální. Zavedení do statistických tabulek a vyškrtnutí. Nejsme trochu divní? My, lidé?

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace