Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spojené státy evropské do roku 2025? Ano, ale bez nás. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.12.2017
Spojené státy evropské do roku 2025? Ano, ale bez nás. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Martin Schulz jako popstar německé politiky

Předseda německé SPD Martin Schulz ve svém projevu volal po založení Spojených států evropských. Volal po federalizaci Evropské unie. A volal i po tom, aby se členské státy, které budou brblat, sebraly a z Evropské unie prostě vypadly. Co přesně řekl Martin Schulz?

„Proč to vlastně nyní neudělat. 100 let od našeho Heidelbergského usnesení. O sto let později. Mít nejpozději v roce 2025 tyto Spojené státy evropské zrealizovány. Já chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu. Tato evropská ústavní smlouva musí být vypracována s lidmi. A až jí budeme mít, musí být potom předložena členským státům. Ano, a kdo potom bude proti, ten půjde prostě z Evropské unie ven! Pojďme konečně sebrat odvahu Evropu statečně posunout dopředu. Ne tohle otáčení štelovacích šroubků. Dodejme si odvahy!“

Výňatek z Heidelberského usnesení SPD z roku 1925, na který se Schulz odvolává: „Demokratická republika je nejvhodnější půdou pro osvobozující boj pracující třídy a tedy pro realizaci socialismu. Proto sociálně demokratická strana chrání republiku a obhajuje její budování.“ Jak vidno, Schulz se odvolával na snahu vybudovat socialismus. Víc přes hubu myšlence Evropské unie opravdu dát nemohl. Ale budiž.

Východní a Západní Německo

Po pádu Berlínské zdi začalo Západní Německo neuvěřitelnými částkami dotovat rozvoj Východního Německa. A jedině díky tomu mohlo dojít k bezbolestnému spojení obou Němecek. Kdyby k dotování nedošlo, přesune se obyvatelstvo hromadně z Východního Německa do Západního. Ekonomické srovnání stálo Západní Německo odhadem ekonomů 25 až 38 bilionů korun. Číslem 25 000 000 000 000 až 38 000 000 000 000 korun. A to situace mezi Východním a Západním Německem doposud není sjednocená. Východ je v Německu braný stále za Východ. Je chudší. A nespokojenější. Ale na naše poměry přesto velmi bohatý a spokojený.

Kolik jsme dostali my z Evropské unie?

Česká republika získala za deset let členství v EU z eurofondů 410 miliard (údaj z roku 2015). Číslem 410 000 000 000. Což není ani půlka jednoho bilionu. Východní Německo tak získalo 50x až 76x větší podporu na vývoj, aby se mohlo odrazit ode dna komunistického režimu. A přesto doposud není na úrovni Západního Německa. Zásadním poznáním pak je, že brzy začneme být čistými plátci do Evropské unie. Takže podpora našeho rozvoje končí. Útrum.

Vyvádění kapitálu ze země

Přičemž je vhodné do věci zapracovat i to, že podniky Východního Německa, ač sjednocením utrpěly, byly podporovány v tom, aby zůstaly v německých rukách. Takže východoněmecké podniky doposud generují zisk pro Německo a generovat určitě nepřestanou. U nás to bylo zase jinak. Privatizací jsme přišli prakticky o veškerý průmysl a banky. Veškeré zisky začaly postupně plynout na západ. Tím odpovědné osoby trefily ekonomiku státu přímo do černého. Nic proti privatizaci, ale měla se dělat tak, aby zisky zůstaly v zemi.

Tabulka

Kam peníze z naší kasy asi jdou?

Práce

Za bolševismu se hodinová odměna za práci u nás a ve Východním Německu příliš nelišila. Měli tam o trochu víc, ale opravdu jen o trochu. Vstupem do kapitalismu se rozdíly rozšířily. Teď v Německu berou u průměrné mzdy 4x víc, než my. A kdo z nás dosáhne na průměrnou mzdu, že. Šikovní řemeslníci utíkají pracovat do Německa. V ČR se jim pracovat nevyplatí.

Graf

Mzda za hodinu práce v EU

Proč byly východoevropské země přijaté do EU

Martin Schulz, a mnozí další, tvrdí, že východoevropské země jsou brzdou pro vývoj Evropské unie. A nutně musí být brzdou, protože jejich ekonomika je daleko slabší. A přitom během celé doby, co jsme v unii, nedošlo k výrazné podpoře rozvoje východoevropských zemí. Dostávaly jen milodary podmíněné tím, že se musí použít na výstavbu cyklostezek, nových fasád a podobného neřádstva. Neřešil se tedy vývoj, ale udržování vzhledu, dalo by se říci. Ve Východním Německu se, vedle udržování vzhledu, podporoval i ekonomický vývoj. Samotné dotace z unie jsou pak určené bohatým Babišům, kteří ve svých podnicích platí minimální mzdy a jsou pro zemi vlastně dost zásadním problémem, rozhodně ne řešením.

Teď k otázce, proč východoevropské země skončily v EU. A pouštím se do spekulací. Po rozpadu Sovětského svazu a jeho satelitů se muselo nějak dosáhnout toho, aby se tento blok zase nevytvořil. Po počáteční euforii ze svobody došlo ve východoevropských zemích k rozčarování. A došlo k němu vrchovatou měrou. Kdybychom nebyli v Evropské unii, začneme se ohlížet po spojení s něčím, někým, jiným. A začala by bližší spolupráce mezi postkomunistickými zeměmi. Tím by se vytvořil blok znovu. A tento blok by byl příliš blízko Rusku, které, ať si říká kdo chce co chce, patří také mezi postkomunistické země. A noční můra západu pak je, že by se bývalý Sovětský svaz a jeho satelity zase vyhrabal z trosek. Teď už silnější v kramflecích, demokratický, svobodný. Vznikl by tak další politicky i ekonomicky velmi silný hráč na světové scéně. A ten by anglosaský projekt Evropské unie dokonale pohřbil. Co do významu a vlivu.

Co z toho plyne

Evropská unie, v čele s Německem, neusilují o to, abychom byli součástí oné rychloproudé Evropy. Chtějí jediné, mít navrch nad Ruskem. Nedovolit, aby Rusko bylo významným partnerem, ale navěky protivníkem. Proto do svého projektu Evropské unie přizvali chudé sousedy, ztlučené komunismem. Ne aby je vytáhli ze dna, ale aby se na dně neocitli sami. Dostali jsme se tak do soukolí mocenských her, kde my jsme v klubu jen proto, abychom nevytvořili jiný klub. Řeči politiků, že patříme do Evropy, a že nesmíme zůstat na periferii, a že se máme stát součástí rychloproudé Evropy, jsou dokonale mimo realitu. Oni nás nikdy, zdůrazňuji – nikdy – do nějaké rychloproudé Evropy nepustí. Nemáme tam co dělat. Oni vládnou, my posloucháme. Jsme totiž na periferii. A v Evropské unii vždy budeme.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace