Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Spojené státy evropské do roku 2025? Ano, ale bez nás. Komentář Štěpána Chába

komentář 14.12.2017
Spojené státy evropské do roku 2025? Ano, ale bez nás. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Martin Schulz jako popstar německé politiky

Předseda německé SPD Martin Schulz ve svém projevu volal po založení Spojených států evropských. Volal po federalizaci Evropské unie. A volal i po tom, aby se členské státy, které budou brblat, sebraly a z Evropské unie prostě vypadly. Co přesně řekl Martin Schulz?

„Proč to vlastně nyní neudělat. 100 let od našeho Heidelbergského usnesení. O sto let později. Mít nejpozději v roce 2025 tyto Spojené státy evropské zrealizovány. Já chci, aby existovala evropská ústavní smlouva, která vytvoří federální Evropu. Tato evropská ústavní smlouva musí být vypracována s lidmi. A až jí budeme mít, musí být potom předložena členským státům. Ano, a kdo potom bude proti, ten půjde prostě z Evropské unie ven! Pojďme konečně sebrat odvahu Evropu statečně posunout dopředu. Ne tohle otáčení štelovacích šroubků. Dodejme si odvahy!“

Výňatek z Heidelberského usnesení SPD z roku 1925, na který se Schulz odvolává: „Demokratická republika je nejvhodnější půdou pro osvobozující boj pracující třídy a tedy pro realizaci socialismu. Proto sociálně demokratická strana chrání republiku a obhajuje její budování.“ Jak vidno, Schulz se odvolával na snahu vybudovat socialismus. Víc přes hubu myšlence Evropské unie opravdu dát nemohl. Ale budiž.

Východní a Západní Německo

Po pádu Berlínské zdi začalo Západní Německo neuvěřitelnými částkami dotovat rozvoj Východního Německa. A jedině díky tomu mohlo dojít k bezbolestnému spojení obou Němecek. Kdyby k dotování nedošlo, přesune se obyvatelstvo hromadně z Východního Německa do Západního. Ekonomické srovnání stálo Západní Německo odhadem ekonomů 25 až 38 bilionů korun. Číslem 25 000 000 000 000 až 38 000 000 000 000 korun. A to situace mezi Východním a Západním Německem doposud není sjednocená. Východ je v Německu braný stále za Východ. Je chudší. A nespokojenější. Ale na naše poměry přesto velmi bohatý a spokojený.

Kolik jsme dostali my z Evropské unie?

Česká republika získala za deset let členství v EU z eurofondů 410 miliard (údaj z roku 2015). Číslem 410 000 000 000. Což není ani půlka jednoho bilionu. Východní Německo tak získalo 50x až 76x větší podporu na vývoj, aby se mohlo odrazit ode dna komunistického režimu. A přesto doposud není na úrovni Západního Německa. Zásadním poznáním pak je, že brzy začneme být čistými plátci do Evropské unie. Takže podpora našeho rozvoje končí. Útrum.

Vyvádění kapitálu ze země

Přičemž je vhodné do věci zapracovat i to, že podniky Východního Německa, ač sjednocením utrpěly, byly podporovány v tom, aby zůstaly v německých rukách. Takže východoněmecké podniky doposud generují zisk pro Německo a generovat určitě nepřestanou. U nás to bylo zase jinak. Privatizací jsme přišli prakticky o veškerý průmysl a banky. Veškeré zisky začaly postupně plynout na západ. Tím odpovědné osoby trefily ekonomiku státu přímo do černého. Nic proti privatizaci, ale měla se dělat tak, aby zisky zůstaly v zemi.

Tabulka

Kam peníze z naší kasy asi jdou?

Práce

Za bolševismu se hodinová odměna za práci u nás a ve Východním Německu příliš nelišila. Měli tam o trochu víc, ale opravdu jen o trochu. Vstupem do kapitalismu se rozdíly rozšířily. Teď v Německu berou u průměrné mzdy 4x víc, než my. A kdo z nás dosáhne na průměrnou mzdu, že. Šikovní řemeslníci utíkají pracovat do Německa. V ČR se jim pracovat nevyplatí.

Graf

Mzda za hodinu práce v EU

Proč byly východoevropské země přijaté do EU

Martin Schulz, a mnozí další, tvrdí, že východoevropské země jsou brzdou pro vývoj Evropské unie. A nutně musí být brzdou, protože jejich ekonomika je daleko slabší. A přitom během celé doby, co jsme v unii, nedošlo k výrazné podpoře rozvoje východoevropských zemí. Dostávaly jen milodary podmíněné tím, že se musí použít na výstavbu cyklostezek, nových fasád a podobného neřádstva. Neřešil se tedy vývoj, ale udržování vzhledu, dalo by se říci. Ve Východním Německu se, vedle udržování vzhledu, podporoval i ekonomický vývoj. Samotné dotace z unie jsou pak určené bohatým Babišům, kteří ve svých podnicích platí minimální mzdy a jsou pro zemi vlastně dost zásadním problémem, rozhodně ne řešením.

Teď k otázce, proč východoevropské země skončily v EU. A pouštím se do spekulací. Po rozpadu Sovětského svazu a jeho satelitů se muselo nějak dosáhnout toho, aby se tento blok zase nevytvořil. Po počáteční euforii ze svobody došlo ve východoevropských zemích k rozčarování. A došlo k němu vrchovatou měrou. Kdybychom nebyli v Evropské unii, začneme se ohlížet po spojení s něčím, někým, jiným. A začala by bližší spolupráce mezi postkomunistickými zeměmi. Tím by se vytvořil blok znovu. A tento blok by byl příliš blízko Rusku, které, ať si říká kdo chce co chce, patří také mezi postkomunistické země. A noční můra západu pak je, že by se bývalý Sovětský svaz a jeho satelity zase vyhrabal z trosek. Teď už silnější v kramflecích, demokratický, svobodný. Vznikl by tak další politicky i ekonomicky velmi silný hráč na světové scéně. A ten by anglosaský projekt Evropské unie dokonale pohřbil. Co do významu a vlivu.

Co z toho plyne

Evropská unie, v čele s Německem, neusilují o to, abychom byli součástí oné rychloproudé Evropy. Chtějí jediné, mít navrch nad Ruskem. Nedovolit, aby Rusko bylo významným partnerem, ale navěky protivníkem. Proto do svého projektu Evropské unie přizvali chudé sousedy, ztlučené komunismem. Ne aby je vytáhli ze dna, ale aby se na dně neocitli sami. Dostali jsme se tak do soukolí mocenských her, kde my jsme v klubu jen proto, abychom nevytvořili jiný klub. Řeči politiků, že patříme do Evropy, a že nesmíme zůstat na periferii, a že se máme stát součástí rychloproudé Evropy, jsou dokonale mimo realitu. Oni nás nikdy, zdůrazňuji – nikdy – do nějaké rychloproudé Evropy nepustí. Nemáme tam co dělat. Oni vládnou, my posloucháme. Jsme totiž na periferii. A v Evropské unii vždy budeme.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb