Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jak vyřešit problém s dezinformacemi a neustálým osočováním. Komentář Štěpána Chába

komentář 12.12.2017
Jak vyřešit problém s dezinformacemi a neustálým osočováním. Komentář Štěpána Chába

Autor: Pixabay

Popisek: Falešné zprávy; ilustrační foto

Bakalovo Aktualne.cz přišlo s revolučním textem o dezinformacích a ruském vlivu. Nazvali svou „analýzu“ bombasticky – Rozkrýváme pozadí nové světové války. Tvrdí, že za vše může Rusko, že část alternativních médií je placených Ruskem, že Rusko je vlastně původcem všeho zla. Zastírat, že na alternativních médiích se objevují i falešné zprávy, je nesmysl. Tato média většinou dělají lidé od stolu a části z nich je skutečně ukradené, zda to, co publikují, se zakládá na pravdě.

Z celého textu ale plyne, že kritika politického systému jak republiky, tak hlavně Evropské unie je nepřípustná. Zpochybňování činností Evropské unie je totiž označené jako proruský trolling. Je tedy povolená diskuse pouze adorující a souhlasná. Volání po reformě Evropské unie musí být ve shodě se současným směrem vývoje nebo se může lišit jen v jemných nuancích. Jako příklad lze ukázat na to, kterak Jiří Drahoš, tohoto času kandidát na prezidenta republiky, označil za dezinformační weby i ty weby, které s dezinformacemi nemají nic společného. Snad jen pouze s tím, že nesouhlasí a neadorují Evropskou unii. Analýzu Aktualne.cz si můžete přečíst ZDE.

Nekomunikujeme, tedy jsme

V textu jsou konzumenti alternativního zpravodajství označeni za staré, chudé a nevzdělané. Nebo mladé, ale zničené globalizací, v které nedokázali uspět. Všimněte si zajímavého faktu – lidé z opačného tábora jsou označování hanlivě, jako staří/mladí diletanti, kteří „bojují“ proti systému, protože v něm neumějí vyhrávat. Nebo kteří už v něm nadobro prohráli. Nemůže to být i tak, že se systémem prostě nesouhlasí? Že mají jiný názor? A že jiný názor je v demokracii, kterou tu zdařile předstíráme, legitimní a přínosný?

Vyvrácené jedno znásilnění vyvrací všechna znásilnění

Jako příklad fake news vytáhlo Bakalovo Aktualne.cz informaci o skupině imigrantů, kteří chtěli znásilnit mladou dívku. Poté došlo k odhalení, že se jednalo o video bitky několika narkomanů, že na videu nebyli žádní imigranti a že k žádnému znásilnění nedošlo. Výborně. A těch tisíce dalších zpráv o znásilnění imigranty, které alternativní média publikují? Dalších tisíce zpráv o řádění imigrantů? Jejich nepřizpůsobivosti? Jejich závislosti na dávkách sociální pomoci? O maratonu osahávání v německém Kolínu? O zátarasech na vánočních trzích? O permanentní přítomnosti armády kvůli bezpečnosti v mnoha městech západu? O mnoha teroristických útocích? O no-go zónách, které na západě bují? Protože pokud postaví Aktualne.cz své argumenty na tom, že vyvrátí jednu zprávu, potvrdí tím zprávy další.

Jsem si vědom toho, že text byl postaven jinak a ono vylhané znásilnění mělo být jen příkladem, jenž potvrzuje domněnku autora, která byla faktickým předmětem celého textu. Ale právě na tomto příkladu byla vidět bezradnost „informátorů“ oproti „dezinformátorům“. Obliba a důvěra „dezinformačních“ webů vyvěrá z toho, že donášejí informace nesestřihané kvůli adorujícímu a souhlasnému pohledu na Evropskou unii na torzo. A nedůvěra v tradiční média vyvěrá z toho samého. Tradiční média sestřihávají informace tak, aby byla v souladu s vývojem Evropské unie.

Stejnou politiku zvolily i Čulíkovy Britské listy. Tak jednou měsíčně v Britských listech vyjde článek, který s hlasitou fanfárou vyvrací „falešnou zprávu“, nejčastěji spojenou s imigranty. Tím ovšem nevědomky potvrzují platnost těch několika desítek a stovek dalších zpráv, které už si tedy přívlastek falešný nezaslouží. V této věci jde o princip. Nevyvrátím-li stovky zpráv, ale pouze jednu jedinou, dávám tím najevo, že vyvrátit šla vlastně jen ta jedna. A potvrzuji tím tak platnost a pravdivost oněch několika stovek zpráv.

Založme novou platformu

Celý text Aktualne.cz se nese v duchu hanebného morálního odsouzení. Je, jako už tolikrát, nekonkrétní, dehonestující, nekomunikující a částečně manipulativní. Jeho účinek bude nulový, ne-li záporný. Proto volám po založení skutečné platformy pod záštitou ministerstva vnitra, která bude vyvracet zprávy z alternativních médii i médií tradičních na požádání. Dvě stovky státem placených redaktorů, žurnalistů, kteří budou mít za úkol jediné, vyvracet falešné zprávy nikoliv odsuzováním, ale skutečnou mravenčí prací, která se dostane ke zdroji a celou informaci vyvrátí… nebo potvrdí. Nestranně, nezávisle a vše, co jim kdokoliv pošle. Nikoliv onu směšnou cenzurní záležitost, kterou řídí Eva Romancovová a z jejíž činnosti má veřejnost kulové.

Protože pokud je v zájmu republiky, aby zůstala v Evropské unii, musí umět zpracovat rostoucí odpor k samotné unii mezi lidmi. Rostoucí odpor totiž nakonec může republiku skutečně dovést k vystoupení z unie. Zatím se zdá, že unie se svými věrnými médii chce jediné. Aby byli lidé slepí a hluší. Arogance a odsuzování věc nespraví, jen zhorší. Opačný názor přeci nejde označovat za dezinformace.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace