Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S náhubkem korektnosti zavádět cenzuru? V Německu už Internet musí mlčet. Komentář Štěpána Chába

komentář 11.12.2017
S náhubkem korektnosti zavádět cenzuru? V Německu už Internet musí mlčet. Komentář Štěpána Chába

Foto: Pixabay

Popisek: Internet

Možnosti před dvaceti a více lety byly svým způsobem tristní. Lidé se spoléhali v referování o událostech ve světě na denní tisk, na televizi. Bylo nesmírně jednoduché jimi manipulovat. Ukazovat jim tu správnou cestu a nechat je, ať si přednatrávené informace zpracují někde u piva v hospodě. Informací nebylo příliš. Jen tolik, kolik bylo dovolené mezi lidi vypustit.

A život byl vlastně klidnější. Ve světě se totiž nedělo až tolik věcí. Jen sem tam. A máloco stálo za hovor. Význam člověka byl určen čistě na bázi konzumenta. Zprávy a informace mu byly předkládány hotové, zpracované a názorově správné. A ve společnosti se zažilo, že v tisku se lže.

Ale dnes?

Dnes se význam každého jednotlivého člověka obrací. Přestává být, díky Internetu, pouhou hračkou v rukou médií. Ale stává se účastníkem. Každodenním aktérem na světovém dění. Jak? Internet znamená také odmítnutí. Odmítnutí zdrojů, které čtenáři či divákovi nevyhovují. U kterých si připadá manipulován. Které jej, dle jeho uvážení, informují jen napůl žerdi nebo s podtextem zájmových skupin. Ať už politických, podnikatelských nebo neziskových.

Upadá tak sledovanost televizí. Upadá počet výtisků a předplatitelů denního tisku. Ale odpadají i čtenáři, a tím i příjmy, větších zpravodajských portálů vystavěných na existenci stávajících tištěných médií.

Na scénu se dostává zpravodajství lidí, kteří se o události ve světě zajímají. A takové zpravodajství může dělat, kdo chce. Celý portál může ležet pouze na jednom člověku. A jeho vliv na čtenáře je prakticky neomezený. Stačí mít jen dostatečně lákavý obsah, dobré vyjadřovací a analytické schopnosti a cesta k pokoření tradičních médií je před ním a tím i před námi.

Náhubek korektnosti

A tak se lidé před monitory stávají hlídacími psi demokracie. Protože tisk si nandal náhubek korektnosti a napojení na politické či podnikatelské kruhy. Obyčejní lidé s jejich silou v počtu, v možnostech, v zájmech a v neomezování svobody vyjadřování něčím zájmem, tím, že investuje do jejich výplaty. Čistě nezávislé portály, které zpravidla žijí finančně pouze z příspěvků čtenářů.

Jen v České republice jich jsou desítky. Blogy, portály, weby, rozhlasové stanice, ale i televizní vysílání. To vše se děje bez nutnosti být jištěný politiky nebo korporacemi. Nalezneme mezi nimi celé názorově politické spektrum. Celou šíři pohledů na jednu věc. S novým zpravodajstvím máme možnost pochopit události ve světě. Nikoliv být o nich pouze informováni. Protože k věci se vyjadřují lidé zainteresovaní, analytici, lidé, kteří se o konkrétní problematiku zajímají úžeji, nežli jen na pozici žurnalisty, který je placen od počtu normostran nebo článků.

Samozřejmě vznikne a také vzniklo spoustu portálů naplněných skutečně spekulativní pravdou. Ale u toho vzniklo i nesmírné množství portálů nebo i blogů, které jsou slyšet více, než tradiční média a jejichž obsah je jen dalším hřebíkem do rakve mainstreamu.

Dostáváme se tak postupnými kroky do nové doby zpravodajství, kdy každý je moderátorem svého chápání světa. Kdy se zpravodajství může vést přes profil sociální sítě, kdy každý jedinec může vystavit svůj názor a pohled na věc na Internetu a tím potvrdit či zpochybnit události, které se staly.

Což neznamená, že žurnalistické řemeslo odumře a odebere se na smetiště dějin. Jen bude daleko více pod dohledem. Pod analytickým dohledem, který bude veškeré dění čím dál víc komentovat.

Matoucí demokraté prosazující mlčení

Před dvaceti a více lety jsme měli k dispozici jen pár posluchačů pro své vývody a komentáře. Nyní má každý z nás tisíce a tisíce uživatelů Internetu, kteří hledají a pátrají po jádru pudla a kteří jsou lační po vašem názoru. A kteří ví, že vrtění psem je vrcholné umění tradičních médií.

A je dokonale matoucí, že si údajní demokrati, hájící práva na informace, přejí a snaží se prosadit, aby ta informační dálnice byla zase jednoproudá, aby hlas mnoha přestal být slyšet. U nás je to ještě dobré, tady jen kvičí o tom, že jsou to dezinformační weby a dál se, naštěstí, nedostali. V Německu už je ale z vládního nařízení blokují. Na Twitteru stačí zemi původu změnit na Německo a zbavíte se údajně všech „nenávistných“ příspěvků. Tam je ruka zákona ke svobodě slova krutá.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace