Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak zrovna tuhle Nagyovou Češi milují… Arabela o tom, proč by chtěla za muže Lábuse a co dělá dnes

02.12.2017
Tak zrovna tuhle Nagyovou Češi milují… Arabela o tom, proč by chtěla za muže Lábuse a co dělá dnes

Autor: Pravda.sk / repro

Popisek: Jana Nagyová

Slovenská herečka Jana Nagyová se sice v českém filmu či seriálu neukázala mnoho let, ale její popularita díky Arabele prostě neuvadá. Nejenom o tomto seriálu vyprávěla v rozhovoru pro magazín Ona Dnes.

Arabelu režíroval režisér Václav Vorlíček, na kterého Jana Nagyová velmi ráda vzpomíná, ačkoliv v pokračování Arabely chyběla: „Můj úžasný pan režisér! Je mu osmdesát sedm, chodí s hůlčičkou, ale stále kouří jako fabrika. Za rok Arabela oslaví čtyřicet let od začátku natáčení, tak jsem tam navrhla, že bychom mohli uspořádat setkání herců. I když mnozí už bohužel nejsou mezi námi,“ říkala potěšeně v rozhovoru pro Ona Dnes. Jejím protihráčem byl tehdy zlý Rumburak v podání Jiřího Lábuse, se kterým se Jana Nagyová stále velmi ráda vidí: „Jirka Lábus je ohromný, na letošním festivalu přebíral Zlatou rafičku, cenu za celoživotní přínos dětskému filmu. Je s ním neuvěřitelná zábava i v soukromí. V autě mi teď cestou do Prahy vykládal, jak s Oldou Kaiserem nasedli do taxíku. Taxikář se jich zeptal: Tak kam to bude, pánové? A Jirka: Co je vám do toho? No nejsou skvělí? Jsem smíšek, tyhle fórky miluju. Líbilo by se mi mít takhle vtipného chlapíka za manžela. Český humor je to jediné, co mi v Německu chybí,“ naráží v rozhovoru na to, že se provdala do Německa. 

Byl to kultovní seriál

Ačkoliv z Jany Nagyové udělala Arabela hvězdu jedné role, rozhodně ji nehodnotí zle: „To byl ve své době kultovní seriál. Jasně. Krásný mix pohádky a skutečnosti, který se pak vysílal v mnoha zemích. Financovali ho Němci. A víte, že jsem se setkala i s dvěma herečkami, které ho nadabovaly? Ty hlasy byly totiž dva. Kromě západního Německa se to dělalo extra v tehdejším NDR. Roli jsem nedostala jen tak. Prošla jsem v roce 1978 regulérním konkurzem se stovkou dalších uchazeček. Režisér Vorlíček chtěl, aby pozvali i holky ze Slovenska. Když mě vybrali, vůbec jsem netušila, co mě čeká,“ říká Jana Nagyová. 

Arabela mi zcela změnila život

Ta přišla k roli vlastně náhodou, původně měla Arabelu hrát Libuška Šafránková. Role jí zcela změnila život: „Vypadal by úplně jinak včetně toho soukromého. Vždyť já se s prvním mužem seznámila v letadle z Bratislavy do Prahy. Hrála jsem v bratislavském divadle, takže to byly týdny na cestách. Rok a půl nocování po hotelích,“ uvádí v rozhovoru. Během natáčení ale nezažila jen pěkné chvíle: „Třeba ve scéně s vodníkem, kterého hrál Josef Dvořák, jsem musela skákat oblečená do studené Vltavy. Pro jistotu byly v záloze tři paruky a tři kostýmy. A všechno se použilo. Třikrát se scéna opakovala, než ji režisér schválil. Ovšem snad ještě horší situaci jsem protrpěla u filmu Smrt stopařek. Na to vážně nezapomenu. Náš vrah sice shazoval z auta na skládku figuríny, ale na tom smetišti jsme s Dádou Patrasovou skutečně ležely. Navíc na nás pak to svinstvo ještě naházeli. Špína a smrad. Potom jsem se asi týden umývala.“

 

S Dádou Patrasovou v Arabele

Rodina za kariéru

Jana Nagyová se vdávala brzo, brzo otěhotněla a s kariérou byl konec: „Já dokonce měla natáčet film s Hynkem Bočanem a kvůli těhotenství jsem ho musela odříct. Miro byl pěkný chlap, sportovec, rychle jsme se do sebe zamilovali,“ říká v Ona Dnes. Kostýmy k Arabele navrhl Teodor Pištěk, kterého „využila“ i pro svou skutečnou svatbu: „Svatební šaty navrhl pan Pištěk, který s námi dělal Arabelu. Měl v sobě velké charizma a nejspíš jsem do něj byla platonicky zamilovaná. Jeho obrazy mě uchvátily. Dodala jsem si odvahu a o ty šaty ho poprosila. Byly krásné strorůžové s vyšitými perličkami a motýlky, k tomu klobouček se závojem. Cítila jsem se v nich jako princezna,“ vzpomíná Jana Nagyová v rozhovoru.

 

A o mnoho let později na pohřbu kolegy Vladimíra Dlouhého 

Dnes je babičkou

Jana je dnes dokonce dvojnásobná babička, jedno z vnoučat ale nevídá: „O první vnouče se mi na Novém Zélandu postaral syn z druhého manželství Harry. Mladá holka, se kterou se tam ve dvaceti seznámil, mu o těhotenství řekla, až když se vrátil do Německa. Kluk byl z toho hotový. Malému je už deset, ale vídáme ho bohužel málo, Zéland je přece jen z ruky. Harry teď žije v Berlíně a pracuje v gastronomii. Zrovna minulý měsíc se oženil s Christin, což byla příležitost k velké oslavě a rodinnému setkání. To mám ráda. Ze Slovenska přijela i moje pětaosmdesátiletá maminka, z Vídně moje starší dcera,“ vypráví pyšně.

Prý chtěla moc peněz 

Jana Nagyová vystudovala původně operní zpěv, ke zpěvu ale neměla příležitost ani ve filmu. U nás jsme ji poprvé viděli coby zavražděnou stopařku ve filmu Smrt stopařek, hrála v celé řadě televizních filmů a hlavně v seriálu Arabela, kde roli přebírala po nemocné Libušce Šafránkové.

Jana Nagyová je potřetí vdaná, dvakrát se vdávala v Německu. V devadesátých letech se na krátko vrátila do Prahy a pokoušela se podnikat. Dnes už nehraje, je ženou v domácnosti. A proč neúčinkovala v pokračování Arabely z devadesátých let? Měla prý příliš vysoké finanční požadavky, a tak roli převzala Mirka Šafránková. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace