Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak zrovna tuhle Nagyovou Češi milují… Arabela o tom, proč by chtěla za muže Lábuse a co dělá dnes

02.12.2017
Tak zrovna tuhle Nagyovou Češi milují… Arabela o tom, proč by chtěla za muže Lábuse a co dělá dnes

Autor: Pravda.sk / repro

Popisek: Jana Nagyová

Slovenská herečka Jana Nagyová se sice v českém filmu či seriálu neukázala mnoho let, ale její popularita díky Arabele prostě neuvadá. Nejenom o tomto seriálu vyprávěla v rozhovoru pro magazín Ona Dnes.

Arabelu režíroval režisér Václav Vorlíček, na kterého Jana Nagyová velmi ráda vzpomíná, ačkoliv v pokračování Arabely chyběla: „Můj úžasný pan režisér! Je mu osmdesát sedm, chodí s hůlčičkou, ale stále kouří jako fabrika. Za rok Arabela oslaví čtyřicet let od začátku natáčení, tak jsem tam navrhla, že bychom mohli uspořádat setkání herců. I když mnozí už bohužel nejsou mezi námi,“ říkala potěšeně v rozhovoru pro Ona Dnes. Jejím protihráčem byl tehdy zlý Rumburak v podání Jiřího Lábuse, se kterým se Jana Nagyová stále velmi ráda vidí: „Jirka Lábus je ohromný, na letošním festivalu přebíral Zlatou rafičku, cenu za celoživotní přínos dětskému filmu. Je s ním neuvěřitelná zábava i v soukromí. V autě mi teď cestou do Prahy vykládal, jak s Oldou Kaiserem nasedli do taxíku. Taxikář se jich zeptal: Tak kam to bude, pánové? A Jirka: Co je vám do toho? No nejsou skvělí? Jsem smíšek, tyhle fórky miluju. Líbilo by se mi mít takhle vtipného chlapíka za manžela. Český humor je to jediné, co mi v Německu chybí,“ naráží v rozhovoru na to, že se provdala do Německa. 

Byl to kultovní seriál

Ačkoliv z Jany Nagyové udělala Arabela hvězdu jedné role, rozhodně ji nehodnotí zle: „To byl ve své době kultovní seriál. Jasně. Krásný mix pohádky a skutečnosti, který se pak vysílal v mnoha zemích. Financovali ho Němci. A víte, že jsem se setkala i s dvěma herečkami, které ho nadabovaly? Ty hlasy byly totiž dva. Kromě západního Německa se to dělalo extra v tehdejším NDR. Roli jsem nedostala jen tak. Prošla jsem v roce 1978 regulérním konkurzem se stovkou dalších uchazeček. Režisér Vorlíček chtěl, aby pozvali i holky ze Slovenska. Když mě vybrali, vůbec jsem netušila, co mě čeká,“ říká Jana Nagyová. 

Arabela mi zcela změnila život

Ta přišla k roli vlastně náhodou, původně měla Arabelu hrát Libuška Šafránková. Role jí zcela změnila život: „Vypadal by úplně jinak včetně toho soukromého. Vždyť já se s prvním mužem seznámila v letadle z Bratislavy do Prahy. Hrála jsem v bratislavském divadle, takže to byly týdny na cestách. Rok a půl nocování po hotelích,“ uvádí v rozhovoru. Během natáčení ale nezažila jen pěkné chvíle: „Třeba ve scéně s vodníkem, kterého hrál Josef Dvořák, jsem musela skákat oblečená do studené Vltavy. Pro jistotu byly v záloze tři paruky a tři kostýmy. A všechno se použilo. Třikrát se scéna opakovala, než ji režisér schválil. Ovšem snad ještě horší situaci jsem protrpěla u filmu Smrt stopařek. Na to vážně nezapomenu. Náš vrah sice shazoval z auta na skládku figuríny, ale na tom smetišti jsme s Dádou Patrasovou skutečně ležely. Navíc na nás pak to svinstvo ještě naházeli. Špína a smrad. Potom jsem se asi týden umývala.“

 

S Dádou Patrasovou v Arabele

Rodina za kariéru

Jana Nagyová se vdávala brzo, brzo otěhotněla a s kariérou byl konec: „Já dokonce měla natáčet film s Hynkem Bočanem a kvůli těhotenství jsem ho musela odříct. Miro byl pěkný chlap, sportovec, rychle jsme se do sebe zamilovali,“ říká v Ona Dnes. Kostýmy k Arabele navrhl Teodor Pištěk, kterého „využila“ i pro svou skutečnou svatbu: „Svatební šaty navrhl pan Pištěk, který s námi dělal Arabelu. Měl v sobě velké charizma a nejspíš jsem do něj byla platonicky zamilovaná. Jeho obrazy mě uchvátily. Dodala jsem si odvahu a o ty šaty ho poprosila. Byly krásné strorůžové s vyšitými perličkami a motýlky, k tomu klobouček se závojem. Cítila jsem se v nich jako princezna,“ vzpomíná Jana Nagyová v rozhovoru.

 

A o mnoho let později na pohřbu kolegy Vladimíra Dlouhého 

Dnes je babičkou

Jana je dnes dokonce dvojnásobná babička, jedno z vnoučat ale nevídá: „O první vnouče se mi na Novém Zélandu postaral syn z druhého manželství Harry. Mladá holka, se kterou se tam ve dvaceti seznámil, mu o těhotenství řekla, až když se vrátil do Německa. Kluk byl z toho hotový. Malému je už deset, ale vídáme ho bohužel málo, Zéland je přece jen z ruky. Harry teď žije v Berlíně a pracuje v gastronomii. Zrovna minulý měsíc se oženil s Christin, což byla příležitost k velké oslavě a rodinnému setkání. To mám ráda. Ze Slovenska přijela i moje pětaosmdesátiletá maminka, z Vídně moje starší dcera,“ vypráví pyšně.

Prý chtěla moc peněz 

Jana Nagyová vystudovala původně operní zpěv, ke zpěvu ale neměla příležitost ani ve filmu. U nás jsme ji poprvé viděli coby zavražděnou stopařku ve filmu Smrt stopařek, hrála v celé řadě televizních filmů a hlavně v seriálu Arabela, kde roli přebírala po nemocné Libušce Šafránkové.

Jana Nagyová je potřetí vdaná, dvakrát se vdávala v Německu. V devadesátých letech se na krátko vrátila do Prahy a pokoušela se podnikat. Dnes už nehraje, je ženou v domácnosti. A proč neúčinkovala v pokračování Arabely z devadesátých let? Měla prý příliš vysoké finanční požadavky, a tak roli převzala Mirka Šafránková. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace