Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Falešné krákorání vědců, kteří se snad předpovídáním apokalypsy živí. Komentář Štěpána Chába

30.11.2017
Falešné krákorání vědců, kteří se snad předpovídáním apokalypsy živí. Komentář Štěpána Chába

Autor: IMDB

Popisek: Snímek z filmu 2012; ilustrační foto

Máme to na talíři vlastně den co den. Lidstvo je zlé, ošklivé a potřebovalo by nabacat. Zabíjíme planetu, zabíjíme své spolustolovníky z živočišné říše, kroutíme krkem celé přírodě, přelidňujeme, ničíme, drancujeme. Kdybychom měli ve vesmíru nějaké příbuzné, s bábovkou k nám na návštěvu prostě nezaskočí. Za takovými skřety? Nikdy.

15 tisíc vědců v devadesátých letech podepsalo výzvu. Jejím předmětem bylo varování před vším výše řečeným. Výzvu pak okrášlovaly vykřičníky – pokud hned nezměníme směr naší cesty, zabijeme Zemi, zabijeme sebe, zabijeme všechno, co na planetě zabít jde. Konec života na planetě jsme, podle podepsaných vědců, měli na dosah ruky. A ono nic. Žádná apokalypsa. Letos přišli vědci s reparátem. A vydali znovu tu samou výzvu. Předmětem výzvy bylo zase to samé – začněme hned se změnou, nebo bude pozdě. Nutno poznamenat, že proti výzvě 15 tisíc vědců se postavilo 30 tisíc dalších vědců a vysokoškoláků, kteří apokalyptické krákorání 15 tisíc vědců označili za koninu, která používá účelově fakta, aby vyzněla pozitivně pro jejich strašení apokalypsou.

Přelidnění

S nástupem většího blahobytu počet dětí na jednu ženu klesá. Celý západní svět je hluboce pod reprodukční úrovní. Muslimský svět pomalu začíná také krotit své choutky dobýt svět vagínami. 2,1 dítěte na jednu ženu je stále ještě na udržitelné úrovni, ale trend stále padá. Stejně tak Indie, na kterou se hledělo s hrůzou, co se týká míry porodnosti. I tam porodnost rapidně klesá. Nyní je v Indii statisticky 2,5 dítěte na jednu ženu. Podle Hanse Roslinga se lidstvo zastaví na 10 miliardách obyvatel. Pak bude počet pomalu klesat. Následně se zastaví na udržitelné hodnotě. Kde je sakra problém?

Znečištění a hrůzný oxid uhličitý

Oxid uhličitý stromům a rostlinám chutná. Děkujeme za přání dobré chuti. Větší míra oxidu uhličitého vede k většímu přírůstku u stromů, větší vitalitě, rychlejšímu růstu, mohutnějším letokruhům. Za znečištění můžeme brát zamoření krajiny glyfosátem, pesticidy, chemií. Nikoliv vyšší výskyt oxidu uhličitého. Navrch panují vášnivé debaty o tom, zda byla první slepice nebo vejce. Tedy zda bylo dříve oteplení a k němu se přidala větší míra oxidu uhličitého, nebo jestli jsme my vypustili tolik oxidu uhličitého, že se kvůli tomu začalo oteplovat. Rozumně na to neodpověděl zatím nikdo. Krom jiného – s oteplením se nám otevírá pole působnosti pro zalesnění chladnějších částí planety.

Biopaliva a další ekologická šílenství

Je prokázané, že produkce biopaliv je nesmírně neekologická. Když odhlédneme od toho, že zvyšuje cenu paliva a ničí motory, dojdeme k dalším nehoráznostem. Biopaliva lidstvo okrádají o potraviny. Tam, kde se pěstují plodiny vhodné do biopaliv, se nepěstuje potrava nebo krmivo pro dobytek. Využíváme tedy velkou část zemědělství, abychom nekvalitně nakrmili vlastní auta. Nikoliv kvalitně vlastní žaludky. Biopaliva zčásti stojí za likvidací deštných pralesů. A na vypěstování litru biopaliva se vyplýtvá litr paliva obyčejného při jeho setí, sklizni, zpracování a distribuci. Ne-li více.

Hokejkové grafy

Al Gore, mahykán ekologického strašení 90. let, proslul svým hokejkovým grafem. Hokejkový graf vychází z jednoduché manipulativní metody – křivka grafu kmitá mírně se zvedajíc a klesajíc na normálních hodnotách, pak dojde k tragickému zlomu a křivka začne strmě stoupat vzhůru. A právě touto nepřirozenou metodou Al Gore, mediální tvář globálního oteplování, dovedla do frenetické hysterie půl planety. Od té doby jsme ti zlí, oškliví, kterým je potřeba nabacat. Al Gore nemluvil o období velkého oteplení ve středověku, které bylo poměrně vyšší než nyní. Nemluvil o oteplení v pravěku, které bylo větší než nyní. Mluvil jen o tom, co podporovalo jeho apokalyptické kvičení o konci světa. Nebral v potaz přirozené teplotní cykly planety Země.

V příkladech by se dalo pokračovat do aleluja, ale má to smysl? V lecčems jsme ledabylí, ničíme, drancujeme, ale stále v únosné míře, tedy v míře, která planetě tragicky neškodí. I paňáci od průmyslu, kteří drancují pro kšeft, jsou hlídáni a kroceni. Škodíme si v lecčems, ale nezabíjíme planetu. Jen na ní žijeme a žít budeme dál, pokud se nezničíme nějakou hloupoučkou válkou. Do té doby se hoďme do klidu, jdeme správnou cestou.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace