Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Mileniálové makat nebudou, ti budou tak maximálně šéfovat. Komentář Štěpána Chába

komentář 29.11.2017
Mileniálové makat nebudou, ti budou tak maximálně šéfovat. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Mileniálové budou určovat vývoj světa

Lidi narození na hraně tisíciletí makat nebudou. Vyplývá to z celkového postoje samotných mileniálů, kteří deklarují, že práci po vystudování dají maximálně tři roky, pak že skončí na manažerských postech, ve vedení. A pokud na vrcholu nestanou, půjdou radši na pracák. Dobrý den, těšilo nás, ale dřít za almužnu tady nikdo nebude. Život je příliš vzácný na to, aby se prožil od výplaty k výplatě. Lidé nového tisíciletí jsou plní tvrdého individualismu, který neuznává autority, štítí se chudoby a očekává, že svět pojede podle jejich představ.

K tomu se nabalují zvěsti o nastupující generaci, pro kterou se zavedl název „sněhové vločky“. Další úroveň mileniálů. Lidé, kteří se přes vlastní individualismus nejsou schopni dopracovat k pochopení a hroutí se psychicky a fyzicky z nárazu na opačné názorové spektrum. Nedokáží pochopit a přijmou, že existuje i jiný názor, než ten všeobecně přijímaný. Lidé přecitlivělí na svou existenci. Generece #MeToo, která je ochotná za nesmělý pohled do výstřihu poslat viníka na deset let na galeje. Osobní svoboda dosáhla u této generace takové velikosti, že je patrný až fyzický odpor vůči druhému člověku, který nespadá do spektra uznávaných norem názorů, bytí.

Paušalizace je pitomá, ale…

„Naše mládež miluje přepych. Nemá správné chování. Neuznává autority a nemá úctu před stářím. Děti odmlouvají rodičům, srkají při jídle a tyranizují své učitele,“ řekl 400 let př.n.l. Sókratés. Takže se může zdát, že označení mileniálové nebo sněhové vločky je jen další z mnoha konfliktů mezi generacemi, kdy starší si o mladších myslí, že jsou to grázlové, kteří svou ohavnou existencí bez hodnot zničí celý svět, který otcové tak pracně vybudovali. A pořád tu jsme, generace za generací to na světě kazíme o sto šest. Jako natruc celému, doposud úspěšnému, vývoji kupředu.

Ale snad je právě ten odpor k mladší generaci tím správným vývojem světa lidí. Přetechnizovaná a tvrdě individualizovaná generace mileniálů reflektuje vývoj naší civilizace. Reflektuje nastupující Průmysl 4.0, kde se člověk bude muset stát něčím jiným, než jen součástkou ve stroji. Kdy se bude muset stát hybatelem stroje. Kdy stroj bude pracovat za člověka a pro člověka a lidskou prací bude vést a tvořit. A v takovém světě by Husákovská generace obstála s daleko horším výsledkem, protože v jejích schopnostech bylo ohnout se, přizpůsobit se, přijmout. Vidět v nastupující generaci něco špatného? Proč? Vždyť pro předpokládaný vývoj je potřeba mít k dispozici tvrdé individuality, které si prosadí svou, které jsou tvůrčí a berou za své, že život je „big challange“.

Nějak nám v tom lavírují sněhové vločky

Ovšem jak se popasovat s existencí „sněhových vloček“? S generací, která je vlastně neschopná obstát ve světě tvrdých loktů? A tvrdé lokty budou individualismus mileniálů nadále doprovázet. Sněhové vločky se po prvním nárazu složí. Sněhové vločky jako kdyby reagovaly na vývoj, který slibuje spravedlivou a hlavně jednolitou společnost bez názorové různosti. Jsou vyjádřením Orwellovského světa jednoho názoru, jednoho směru, jednoho všeho. Bez různic, bez plurality, bez… svobody.

U generace sněhových vloček je multikulturalismus přirozenou součástí života. Multikulturalismus, kterému se Husákovy děti tak brání, proti které stojí část mileniálů, je pro sněhové vločky přirozenou součástí. Generace sněhových vloček je extrémně citlivá na svou existenci, jež má proplout životem, který je předpřipravený, umetený od všech překážek, předžvýkaný a zbaven všeho nepohodlného. Změkčilost, slovo, které se nabízí samo.

Ve výsledku to všechno může být blbost pro žurnalisty

Hledat společné znaky pro celou generaci je kravina. Ale když koukneme do minulosti, určité společné znaky u nastupujících generací lze vysledovat. A zároveň lze vysledovat i to, kterak jejich směřování proměnilo svět k jejich obrazu. Generace květinových dětí, beatnická generace, generace punku, generace popu. Všechny generace svedly vývoj svými společnými znaky na jinou kolej. Stejně tak lze čekat, že mileniálové, a po nich sněhové vločky, udělají s vývojem světa své. Čeká nás plně individualizovaný svět nacpaný po okraj citlivými a velmi zranitelnými lidmi. Pokud nepřijde válka. Ta to vždy obrátí trochu na hlavu.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace