Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bizár, ´kultura handlu´, větší divadlo, než jsme čekali… Nováčci ve sněmovně popisují

30.11.2017
Bizár, ´kultura handlu´, větší divadlo, než jsme čekali… Nováčci ve sněmovně popisují

Foto: Facebook

Popisek: Piráti ve sněmovně; ilustrační foto

Piráti se usazují ve sněmovně a narážejí na svou „nezkušenost“. Z pirátských poznámek rozesetých různě po Internetu je patrné, že povolební handly o pozice, o moc, jsou Pirátům zcela cizí. Snaží se konstruktivně zprovoznit sněmovnu, ale naráží na desetiletími zavedený systém „malé domů“, kamarádských službiček a otevřeným pohrdáním pirátské snahy sestavit vládu podle demokratických principů. Piráti odmítají princip trafik a vracení dluhů z předešlých volebních období a narážejí tak na dokonalé nepochopení z tradičních stran.

Piráti si po zvolení do parlamentu stojí za tím, co hlásali před volbami. A právě to se setkává u naprosté většiny „zavedených“ stran s naprostým odmítnutím. Nechtějí jednat, nechtějí se zařídit podle výsledků voleb, chtějí jediné, přerozdělit si moc podle dřívějších pravidel. Na tomto základě vznikl i debakl jménem „Demokratický blok“, a i právě proto nejsou „zavedené“ strany schopné sednout si k jednacímu stolu a otevřeně debatovat a řešit nastalou situaci. Lidé z tradičních stran jsou zvyklí jednat v zákulisí. U sklenky vína. Tak, aby na ně nebylo vidět. To je zcela proti principům Pirátů, kteří před volbami jasně řekli, že oni jsou strana otevřená.

Nemáte většinu, bez domluvy to nepůjde

Předseda Pirátů Ivan Bartoš komentoval povolební strategie velmi ostře. Podivoval se nad vznikem bezzubého „Demokratického bloku“, jejich neschopností jednoduše si spočítat, že čtyři strany se bez dalších stran proti Babišově hnutí ANO nedočkají žádných výsledků. A poukazuje na to, že dochází k obstrukcícm, nikoliv k jednání. „Pokud by ostatní strany kromě ANO přistoupily na myšlenku, že jedinou správnou cestou je nezvolení předsedy PS z ANO, tak by tím automaticky rozhodly i o tom, že Sněmovna nebude zprovozněna, protože v ní prostě podle názoru Pirátů neexistuje většina ochotná zvolit předsedu z jiné strany. I pokud by totiž taková většina vznikala, tak pouze za cenu politických obchodů s Okamurovým SPD,“ napsal k tomu Bartoš.

Prázdná gesta Kalousekpartaje

Pokud se „Demokratický blok“ nedohodne s Okamurovým SPD, jedná se ze strany bloku jen o prázdné gesto, které nikdy nezíská politickou sílu cokoliv prosadit. S tím je spojená i směšnost, s jakou se setkal Petr Fiala při volbě místopředsedů. „Demokratický blok“ prostě nemá potřebný počet hlasů. „Piráti ovšem politiku prázdných gest nevyznávají. Vyznávají spíše obecné a správné, leč v současné politice pramálo uplatňované, pravidlo, že jednání politika by mělo být dáno společenskou prospěšností jeho činů. Za dané situace je společenská prospěšnost zprovoznění Sněmovny a s ním přímo spojené výsledky (odstoupení vlády, jejíž složení nereflektuje výsledek voleb, schvalování rozpočtu, vydání Babiše a Faltýnka) nadřazeno riziku spojenému s hypotetickým vývojem okolo třetího pokusu o sestavení vlády,“ napsal Bartoš.

Hrajete do karet Babišovi

Ivan Bartoš varuje před přetrvávající celkovou blokací a negací všeho, co vychází z hnutí ANO. Je toho mínění, že právě antibabišovská předvolební rétorika dostala hnutí ANO do vítězství. Podle Bartoše se pokračováním takové rétoriky, i politiky, dosáhne jediného – trend posilujícího hnutí ANO bude pokračovat. A to až do hypotetického třetího sestavování vlády. Pak, kdyby došlo k předčasným volbám, Babiš zcela ovládne volební výsledky. Protože obstrukce a neschopnost složit vládu se připíše na vrub protibabišovským stranám.

Koalice ANO s podporou komunistů a Okamurovců

„Největší utrpení je poslouchat bolševiky a Kalouska. Vzniká nám tu koalice ANO s podporou KSČM a SPD, která vzbuzuje obavy z extremismu,“ uvedl na dotaz PL.cz, jaké jsou jeho dojmy ze Sněmovny, druhý muž Pirátské strany Jakub Michálek, předseda jejího poslaneckého klubu. Vyjádřili se i další. „Je to o chlup větší divadlo, než jsem si představoval,“ prozradil Jan Pošvář. „Dost mě překvapilo, jakým způsobem jde hnutí SPD Tomia Okamury na ruku Andreji Babišovi, přestože před volbami se vůči němu velice silně vymezovali. Tomu moc nerozumím,“ podivil se Radek Holomčík.

Politologové Piráty chválí

Jako štika se zatím v rybníku jménem Poslanecká sněmovna jeví Piráti, kteří se do jejích vod ponořili úplně poprvé. Jejich strategii chválí například politolog Jan Kubáček, když o nich říká: „Sice na ně ty takzvaně pravicové strany útočí, ukazuje se ale, že Piráti na tom vydělávají. Jdou svojí cestou a nejsou v chumlu ostatních. Nejsou v chumlu s Babišem ani s Antibabišovci. Vyjednávají pro sebe plnohodnotnou nadstandardní situaci,“ uvedl v rozhovoru pro PL.cz.

ParlamentníListy.cz se pirátských poslanců zeptaly, jak se liší jejich představy o Poslanecké sněmovně s realitou, kterou tam zažívají, a jak hodnotí volby do výborů PS. Jako první zareagoval druhý nejmladší poslanec František Kopřiva, který byl lídrem středočeské kandidátky Pirátů. „Realita odpovídá mým představám, protože jsem jednání pléna Sněmovny pravidelně sledoval i před svým zvolením. Potvrzování předsedů výborů bude probíhat až na příští schůzi,“ uvedl.

Větší divadlo, než jsem si představoval

Připojil se i poslanec Jan Pošvář, lídr Pirátů na Vysočině. „Je to o chlup větší divadlo, než jsem si představoval. Ale zvládám udržet pozornost, jsme dobře připravení. Volba do výborů není v našich rukou a tak to i vnímám. Čekáme, jak to dopadne. Jistí si můžeme být zatím jen tím, jak budeme volit a co bylo již zvoleno, tedy předseda mandátového a imunitního výboru, a s tím spokojený nejsem,“ konstatoval.

Držíme se svých slibů

„Držíme to, co jsme voličům slíbili před volbami – že pokud nebudeme moci být ve vládě v takové podobě, abychom se za ni nemuseli stydět, budeme konstruktivní opozicí. Proto nejsme součástí žádného bloku ani koalice, jednáme konstruktivně a dodržujeme to, co slíbíme. Popravdě mě taky dost překvapilo, jakým způsobem jde hnutí SPD Tomia Okamury na ruku Andreji Babišovi, přestože před volbami se vůči němu velice silně vymezovali. Tomu moc nerozumím,“ řekl Radek Holomčík, místopředseda krajského sdružení Jihomoravského kraje.

Bizár: ANO zve ODS do vlády a pak nezvolí Fialu

Předseda Pirátů Ivan Bartoš okomentoval celkové výsledky voleb místopředsedů Poslanecké sněmovny. „Naši volbu jsme oznámili už zhruba před třemi týdny, kdy jsme hovořili, že za nás kandiduje Vojtěch Pikal a na pozici místopředsedy podporujeme předsedu ODS Petra Fialu. Tak jsme i hlasovali. Naši členové dali hlas ještě i Janu Hamáčkovi. Bohužel Petr Fiala v těchto volbách neuspěl. Jsme přesvědčení, že slovo by se mělo držet. Od hnutí ANO zaznívalo, že bude respektovat výsledky voleb. ODS skončila jako druhá. Tohle už není ani klepnutí přes prsty. Naším cílem bylo co nejrychleji zprůchodnit Poslaneckou sněmovnu. Takto se nám tato jednání zase protahují. Doufám ale, že se to posune dál a pan Fiala důvěru dostane,“ konstatoval.

Na Facebooku okomentoval nezvolení Fialy další pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík. „Bizár. Babiš zve ODS do vlády, ale ANO není ochotné ani zvolit zástupce ODS do vedení Sněmovny, přestože je to druhá nejsilnější strana. Piráti Fialu volili,“ prozradil. Ferjenčík přidal na sociální síti i další reakci. Podle něj ve Sněmovně vládne „kultura handlu“, kdy se každý krok posuzuje podle toho, jaké za něj má následovat protiplnění. Úplně se prý vytratil postup, že se věci dělají, protože si je člověk skutečně myslí. V jeho navrácení vidí smysl pirátské sněmovní mise. „Věřím, že to působí naivně a neefektivně, ale já vidím řadu důvodů, proč se držet pirátské strategie. Ten nejdůležitější je, že jen tento přístup umožňuje věrohodně vysvětlovat své kroky a postupovat v souladu s osobním svědomím,“ vysvětluje.

Dejte mu bonbón

Ivan Bartoš na své osobní stránce Facebooku pak volbu místopředsedů komentoval ironicky: „Dejte tomu panu Bartoškovi bonbón. Plete pátý přes devátý. My jsme toho vašeho Fialu volili!!! Piráti jsou svébytná politická strana. Na vaše “bloky” a triumviráty a dezinterpretace dlabe Bílý tesák:-) To, kdo je opozice, bylo naprosto jasný, když na Pirátský kulatý stůl opozičních stran nepřišlo SPD a KSČM, protože jsme nepozvali ANO. Jo a KDU tam taky nepřišlo:-) 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb