Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ortel nad Českými slavíky aneb jak jsme si naběhli na vidle. Komentář Štěpána Chába

komentář 28.11.2017
Ortel nad Českými slavíky aneb jak jsme si naběhli na vidle. Komentář Štěpána Chába

Foto: Youtube / repro

Popisek: Ortel získal vloni 2. místo, letos mu bylo administrativně přiřčeno opět

Tak se nám ze Slavíků stala politická věc. Tomáš Ortel a jeho kapela byla, už zase, vyblokovaná angažovaným vedením Slavíků. Z prohlášení pořadatele vyplývá, že se jak frontman kapely, tak i kapela sama dostali na vrchol soutěže Český slavík a hrozilo, že Zpěváka roku i Skupinu roku si odnese pořadateli nenáviděný Ortel.

Pořadatelé oznámili, že skupině Ortel a jejímu frontmanovi nebudou počítat hlasy, které letos získali, ale že jim budou počítat pouze hlasy z minulého ročníku soutěže. Pořadatelé, teď už dokonale směšné soutěže, doslova řekli: „Porušení fair play spatřuje organizátor ankety především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017 (aktivní od 19. 9. 2017). Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby.“

Vylučují to pravidla Českého slavíka?

Může skupina, usilující o post Skupina roku nebo Zpěvák roku, žádat své fanoušky o podporu v soutěži? Podle vyjádření organizátorů očividně nikoliv. Mohou fanoušci skupiny či zpěváka podpořit tím, že mu založí fanklub, kde budou sympatizanty vyzývat k podpoře v soutěži Český slavík? Očividně ne. Přesto k tomu dochází napříč všemi nominovanými. Proč tedy byl diskvalifikovaný jen Ortel? Proč nevyhodili Karla Gotta? Michala Davida? Lucii Bílou? Chinaski? Slzu? Proč nezrušili celou soutěž?

Rozdělení společnosti par excellence

Minulý ročník Českého slavíka opentlilo vypískání Tomáše Ortela Radkem Bangou. Radek Banga na to konto dostal pozvání od Miroslava Kalouska a knížete Schwarzenberga na soukromý oběd, kde mu bylo gratulováno k výkonu. Následně Banga dostal ocenění od Charty 77 za svůj hrdinný občanský postoj. Po loňském skandálu se tedy organizátoři Českého slavíka rozhodli zakročit a Ortela prostě ke korytu nepustit silou. A ano, dostala se do toho politika, kdy se protikavárenská 'lůza' aktivovala k rozboření nepolitické soutěže, a dala tím pohlavek právě kavárně. Proč? Protože minulý ročník byl z rukou kavárny i antikavárny politický. Angažovaný. Už dost na tom, že Český slavík již desítky let spí v lůně bolševické kultury a nevidí a vidět nechce, že i hudba se rozvíjí, že i v České republice je jiná, než z bolševismu vycházející hudba.

Bezvýchodná situace

Nezávidím organizátorům Českého slavíka. Pokud by nezakročili vůči Ortelovi, ovládne dokonale celou soutěž, ale po zásahu zase vypadají jako cenzoři, kteří vytlačují politicky nepohodlné. A z Českého slavíka se stala fraška ještě větší, než jakou byl doposud. Snad by pomohlo, kdyby pro příští ročník zavedli kategorii Politicky angažovaná píseň. Snad by pomohlo, kdyby pro příště k hlasování nepustili veřejnost. Snad by pomohlo, kdyby se ceny Českého slavíka rozdávaly při losování náhodných čísel. Protože tendence politizovat naprosto všechno jsou zcela očividné. Na každé frontě si to kavárna rozdává s antikavárnou a bolševická kultura popu u toho, chuděra, krvácí a ztrácí punc něčeho lepšího.

Bude se diskutovat

Kavárenští komentátoři začínají vyzývat k diskusi. Snaží se donutit ty ostatní, aby začali s 'lůzou' mluvit otevřeně a vstřícně. U sebe nezačnou. Ti ostatní mají komunikovat. A následně dochází ke kopancům, které antikavárnu rozžhavují doběla. Nepolitizujme, žijme. Je tolik podnětů, tolik cílů, tolik hodnot, které politizováním opomíjíme a snižujeme jim hodnotu. Za pár let každý z nás zemře. A jako hodnotu bereme zuřivý boj o to, zda jsou Havlovi pohrobci kreténi, nebo ne. Přemýšlejme o životě, smiřme se se smrtí, tvořme a vymýšlejme. Nechovejme se jako kreténi. Protože jako kreténi se teď chováme všichni.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb