Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Náš systém exekucí je nejhorší na světě, přesto s ním nikdo nic nedělá. Komentář Štěpána Chába

27.11.2017
Náš systém exekucí je nejhorší na světě, přesto s ním nikdo nic nedělá. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Exekuce; ilustrační foto

V republice je v současné době 4 500 000 exekucí. Přičemž lidí nad 18 let, kteří mohou čelit exekuci, je 8 900 000. Každý den je zahájeno přes 1 800 exekucí. Každý desátý dospělý člověk v republice je v exekuci. 10 % lidí republiky tedy čelí přímé exekuci. K tomu je nutné připočítat, že každý z nich má své blízké, kteří jsou zprostředkovaně obětí exekuce rovněž.

Exekuce se tedy stala celospolečenským problémem, o kterém se příliš nemluví, ale který zasahuje téměř každého. V principu jsou exekuce jen dalším pokračováním nenažraného finančního trhu, který je, stejně jako jatka, schopen využít každou část zpracovávaného masa, v tomto případě lidské společnosti, nikoliv prasečího těla.

Proč se o exekucích nemluví

Exekvovaní se stali obdobou středověkých nedotknutelných. Tedy malomocných s leprou. A to hlavně kvůli převažujícímu, a mylnému, přesvědčení, že člověk, který se dostal do exekuce, je člověk nezodpovědný a hloupý. Že si za všechno může sám. Zapomíná se, že současný systém je nastaven tak, aby generoval úspěšné a neúspěšné a že s postupem doby bude nutně generovat hlavně neúspěšné.

Hledejme počátek

Kde je počátek potřeby se zadlužit. U mnoha lidí za prvotní zadlužení může neuvědomělá lačnost po zbytečnostech. Zadlužit se skrze dovolenou, auto, televizi, za věci, které nepotřebuje nezbytně. Následné nabalení dluhů a neschopnost je ukrotit a splatit. Tito lidé jsou skutečně trestáni za svou hloupost. Ač samozřejmě neúměrně tvrdě. Ale pak tu máme druhou, a početnější, skupinu lidí. Těch, kteří si museli půjčit na přežití. Jedná se hlavně o mladé lidi, mladé rodiny, kterým chybělo to základní. Bydlení. A pokud se musí lidé zadlužit a ohrozit svou existenci jen tím, že se pokusí zajistit základní potřeby, je něco ale úplně špatně. Protože tím se mladým lidem, mladým rodinám, hned v počátku ničí život. A zcela zbytečně. A princip - nejdřív si vydělej, vybuduj si kariéru - povede jen k tomu, že mladí lidé nebudou chtít zakládat rodiny. Nebudou na to mít čas. Je třeba vydělávat jako křeček v kole. Makat, makat, makat.

Půjčujeme zadluženým

Máš na sobě čtyři exekuce, ale chceš udělat dětem hezké vánoce? V pohodě, tady máš 30 000,- na dárky, v únoru nebo v březnu pak můžeš čekat návštěvu exekutora, aby si dárky odvezl. Největší měrou parazitují na lidech nebankovní půjčky. Tedy půjčky pro lidi, kteří už jsou ve finančních problémech. Ovšem podnikání stojí na principu minimálního rizika. Každé podnikání. A pokud někdo půjčí peníze člověku s pochybnou finanční situací, je to zcela jeho risk a nemá se následně dožadovat spravedlnosti u státu. Protože to, že mu pak stát vyjde vstříc a uvalí na dlužníka exekuci, mohou společnosti s nebankovními půjčkami narůstat do obřích rozměrů a živit tak rozbujelý exekuční systém do aleluja.

Je v zájmu státu, aby měl takové množství lidí v exekuci?

Exekuce vede k tomu, že je dlužník nucený stáhnout se do šedé zóny, dělat načerno, nedanit své příjmy, skrývat se před státní byrokracií. Jeho schopnost vydělávat, a být tak příjmem pro státní kasu, se minimalizuje. Fajn u jednoho dvou případů. Nepříjemná situace u 10 % obyvatel. A místo toho, aby se stát snažil vybudovat systém, který bude sloužil lidem, snaží se lidi obklopit hlídacími prostředky, jako například chystaný registr účtů, který bude pro lidi s exekucí a v šedé zóně rozsudkem smrti.

V čem jsou české exekuce ve světě jedinečné?

V odměnách a poplatcích. Exekutor a celá mašinerie okolo něho, jako jsou soudci, právníci, ti všichni tyjí z exekvovaného. Jeho dluh se tak na různých poplatcích zmnohonásobuje. Takový princip je ve světě zcela ojedinělý. V podstatě neexistuje zastropování odměn, ty pak mohou bujet jako nádory a dostat tak exekvovaného zcela na okraj společnosti. Ze strany státu není ani náznak snahy dostat člověka z dluhů.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb