Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Je ok, když mě chlap chytne za zadek? Supermodelce odsouzenců #MeToo líto není

23.11.2017
Je ok, když mě chlap chytne za zadek? Supermodelce odsouzenců #MeToo líto není

Autor: Facebook

Popisek: Paulina Porizkova, po česku Pavlína Pořízková

Topmodelka Pavlína Pořízková je sice původem Češka, ale od nejútlejšího mládí žije ve Spojených Státech, kde nyní zuří kampaň #MeToo. Ta dostala na pranýř hned několik významných mužů showbyznysu za to, že měli sexuálně obtěžovat ženy či muže. O tom, jaký vliv má kampaň na Ameriku a na svět, se bavila v rozhovoru s MF Dnes.

Pavlína má na kampaň zdravý pohled, uvědomuje si, že je současné prostředí až sexuálně sterilní a že jde možná o hon na čarodějnice, ale na druhou stranu tvrdí, že si to mocní prostě zasloužili: „Je to trochu hon na čarodějnice, ale zasloužený. Mně obviněných líto není. Copak je v pořádku, když mě chlap chytne za zadek? Možná je ta kampaň nespravedlivá jen v tom, že mužů, co se takhle chovali, je daleko víc. Ti dva platí za všechny, ale ono obviněných určitě přibude,“ naráží na případ producenta Harveyho Weinsteina a herce Kevina Spaceyho. 

Donald Trump je prasátko

Pavlína Pořízková patří mezi velké kritiky prezidenta Donalda Trumpa, ostatně jeho označuje jako sexuálního predátora číslo jedna: „V USA sexuální harašení existuje tak dlouho, jako sama Amerika, a není náhoda, že to vyplulo na povrch až za Donalda Trumpa. Vždyť to je prasátko, nebo spíš prase, a sám má podobné máslo na hlavě. I na něj si ještě před volbami ženy stěžovaly, protože je obtěžoval,“ vysvětluje v rozhovoru. Z toho, že si Amerika zvolila Trumpa, se doposud nemůže vzpamatovat: „To se ráno vzbudíte, zapnete televizi a nechce se vám ani věřit, koho jsme si zvolili. Žasnete, co dělá, jak se chová, jak mluví. USA nejsou úplně dobrou zemí pro ženy. Nejsou tu vnímány jako rovnocenné s muži. Léta to probublávalo, až vznikl obrovský přetlak. A když teď někdo pokličku nadzvedl, tak to vybouchlo,“ uvedla pro MF Dnes. 

Práva žen jsou v USA zanedbaná

Pavlína žila s rodiči několik let jako malé dítě ve Švédsku: „Ve Švédsku jsou ženy postaveny na roveň mužů. A možná ještě výš, protože dokážou dělat totéž, co oni, a navíc ještě rodit děti, což z nás dělá vlastně silnější pohlaví,“ tvrdila v rozhovoru. Právě v Americe jsou prý na tom ženská práva nevalně: „Ze všech čtyř zemí, kde jsem žila, vychází USA nejhůř. Vyšší kredit mají ženy i ve Francii. V USA se nám sice říká, že můžeme být, čímkoliv chceme, ale jakmile to žena někam dotáhne, ostatní na ni začnou okamžitě plivat,“ vypráví v rozhovoru smutně. Ze srovnání Švédska a Ameriky nevyznívá Amerika právě dobře: „Práva žen jsou tu zanedbaná, přitom se na nás kladou obrovské nároky. Všichni předpokládají, že žena bude matkou, milenkou, úspěšná v kariéře, a přitom zůstane věčně mladá a štíhlá. Když jsem v osmnácti přiletěla do USA, ten rozdíl byl velmi patrný. Byla jsem švédská holka a tam se muži nechovají sexisticky, jinak by neobstáli. Takže to byl pro mě šok.“ 

Alec Baldwin se omluvil pro jistotu

Je zvláštní, že právě v modelingu podle Pavlíny tak často k zneužití situace ženy nedochází: „V modelingu je to trochu jiné. Tam je to vždy jeden fotograf, jeden klient. Jde o jednu práci, a ne o celou kariéru. Když odmítneš fotografa, tak nedostaneš jeden job, ale pokud někdo vzdoruje mocnému producentovi, tak se může postarat, aby dotyčná v branži skončila.“ Situace ve společnosti se podle ní mění: „Herec Alec Baldwin se za svoje chování k ženám pro jistotu omluvil, aniž ho kdokoliv obvinil. Vypadá to, že už se nikdo neodváží s nikým flirtovat. Jako holce, která vyrostla v Evropě, mi to přijde trochu přitažené za vlasy. Se mnou už nikdo neflirtuje nejmíň dvacet let a teď by mi ani nevadilo, kdyby si to troufli,“ směje se v rozhovoru pro MF Dnes. Sama se prý s obtěžováním nesetkala, komplimenty spíše vyhledávala: „Záleží na tom, jakou mají projevy přízně podobu. My jsme to v mládí v modelingu braly jako komplimenty a spíš jsme byly naštvaný, když po nás nikdo nejel. Špatné je, když se to děje v rámci práce. Její součástí nemůže být, že na vás muži dotírají,“ říká v rozhovoru Pavlína Pořízková. 

První česká topmodelka

Pavlína Pořízková je jednou z nejznámějších a nejúspěšnějších českých modelek. Když bylo Pavlíně tři roky, její rodiče emigrovali do Švédska. Dostat do země i malou Pavlínu se ukázalo skoro jako nemožné, proto se ji její maminka vydala se švédským pilotem unést. Únos se nepodařil, dívku nakonec dostali rodiče do Švédska díky švédskému premiérovi Olafovi Palmemu.

 

Pavlína se zde jako malá dívka stala obětí šikany, její spolužáci jí dali často pocítit, že je odjinud. Naštěstí se její kariéra modelky poměrně brzo rozjela, přestěhovala se do Států, kde se stala význačnou celebritou. Aféry se jí vyhýbaly. Provdala se za hudebníka Ricka Ocaseka, se kterým má dva kluky. Jeden se chce stát spisovatelem, druhý je šikovný muzikant. Pavlína začala sama psát, i když jak říká, není to pro ni jednoduché, knihu píše několik let: „Ta první byla hlavně o mé kariéře v modelingu, zatímco tahle bude o mém životě, než jsem přišla do USA. I o tom, jak jsem se od dětství potýkala s úzkostmi a depresemi.“ V současné době má rozepsanou autobiografickou knihu, i když o jejím životě už napsala knihu i její kamarádka Martina Formanová.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

 

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace