Jak ponížit freelancera a trhnout na tom balík. Komentář Štěpána Chába
komentář
23.11.2017
Foto: Pixabay
Popisek: Romantické a falešné představy o freelancerství
Potkali jste se někdy s freelancerem? Tedy s člověkem, který dělá z domova, vyřizuje si vše sám, sám si i všechno platí? Který pouze odvede práci a nic než platbu za ni nechce?
Zkusme si pro srovnání vedle sebe postavit zaměstnance a freelancera.
Zaměstnanec:
-
k platu je potřeba uhradit zdravotní a sociální pojištění – hradí zaměstnavatel
-
plat je daněn – hradí zaměstnavatel
-
pracovní prostředí (teplo, voda, občerstvení, byrokracie spojená se zaměstnanci, elektřina, odpady,…) – hradí zaměstnavatel
-
zaměstnanec má nárok na dovolenou (většinou šest týdnů ročně)
-
státní svátky, víkendy
-
zaměstnanec celou pracovní dobu nepracuje, optimismem stižený zaměstnavatel může počítat s polovinou pracovní doby jako s dobře využitou a prokazatelně propracovanou, zbytek musí napsat do „nákladů“ protože se ztratí v hlušině komíhání zaměstnanců po pracovišti
Freelancer:
-
zdravotní i sociální pojištění si platí sám, když vydělává málo, platby šulí a dostane se do problémů
-
plat si daní sám, když vydělává málo, daně šulí a dostane se do problémů, krom jiného má freelancer daně vyšší, nežli zaměstnanec
-
pracovní prostředí i prostředky si hradí sám, když vydělává málo, musí improvizovat
-
bez nároku na dovolenou, pokud si na ni vydělá, může na ni jet, pokud ne, nejede nikam
-
státní svátky ani víkendy neřeší, je-li práce a je-li potřeba udělat, dělá
-
čas, který nenaplní prací, mu nevydělává, komíhá-li po pracovišti, komíhá sobě na úkor
200,- Kč za hodinu
Zaměstnanec má, pro ten příklad, 200,- Kč na hodinu. Těchto 200,- Kč také reálně dostane i s výplatní páskou. To, že se platilo pojištění, že se platily daně, se jej netýká. Má svůj plat. Ovšem pokud dostane freelancer nabídku 200,- Kč na hodinu, jedná se vysloveně o jeho ponižování.
Proč?
Protože freelancer z vydělaných 200,- Kč musí polovinu odevzdat na pojištění a na daních. K té polovině musí přidat i položky spojené s provozem svého pracoviště či pracovních prostředků (PC, teplo, tiskárna, telefon,…).
Náklady na zaměstnance a na freelancera
Náklady na zaměstnance při hodinovce 200,- Kč se zaměstnavateli vyšplhají dalece přes 500,- Kč. A to ty lidi k tomu musí mít rád. Nebo je alespoň tolerovat a uznávat, protože je má neustále na očích. Pokud ovšem vyplatíte freelancera hodinovkou 200,- Kč, odsuzujete ho k životu ve stresu. Protože ve výsledku, po odevzdání všech povinných poplatků, mu z hodinovky zbude kolem 70,- Kč. A za to už nestojí ani zapnout počítač. Teď si představte, že jeden z největších internetových mediálních domů nabízí freelancerovi 110,- Kč na hodinu a tváří se přitom velmi šlechetně. Přičemž zdravotní, sociální i daně nechává na freelancerovi, samozřejmě.
Takže až příště budete jednat s freelancerem a on se spokojí s 200,- Kč na hodinu, protože je trh pokřiven, řekněte mu – neblbni, vždyť chcípneš hlady. I když ti dám 600,- Kč na hodinu, vydělám na tom daleko víc, než kdybych tě měl v kanceláři.
To jsme to dopracovali
Chování k freelancerům a obecně i mnoha freelancerů, se mílovými kroky přibližuje k novodobému otroctví. K takovému sobecky kapitalistickému, který přerozděluje opravdu jen směrem nahoru, směrem dolů přiškrcuje a přiškrcuje a má radost z kypění vlastního konta na úkor těch dole. Na freelancera pak už čeká jen bič s pojišťovnou, s finančákem, s rodinou. Hrát si na freelancera je často dost stresující záležitost.
Chceme-li silnou ekonomiku, chceme-li dobré výsledky, neaplikujme na lidi princip – silnější pes mrdá. Protože při aplikaci na lidi dojdeme pomalu k závěru, že už si nezamrdá nikdo, protože to tu bude všechno kompletně rozmrdané. Citlivějším pováhám se za použitá vulgární slova neomlouvám, nejsem zastáncem celospolečenského pokrytectví.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb