Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nezbývá než tiše závidět. Tato skutečná celebrita si uměla dobře vybrat

22.11.2017
Nezbývá než tiše závidět. Tato skutečná celebrita si uměla dobře vybrat

Foto: Facebook

Popisek: Královna Alžběta a princ Filip: Svatební foto

V láskyplném vztahu, plném oboustranné úcty a podpory, žije jedna z největších světových celebrit, britská královna Alžběta II., už celých sedmdesát let. V pondělí oslavila s manželem, princem Philipem, platinovou svatbu, což je dopřáno jen některým šťastným párům. A je také výjimečné, aby partnerský vztah, dnes a denně vystavený pozornosti veřejnosti a médií, ustál všechny těžké zkoušky i početné skandály. Tak výjimečné ženě, jako je Alžběta, se to však podařilo.

Navíc měla štěstí, že svého muže opravdu velmi milovala a zdaleka nešlo pouze o manželství z rozumu, jak to v panovnických rodech bývá časté. Seznámili se, když bylo princezně Alžbětě pouhých jedenáct let, Philip byl o pět let starší. Ani ve snu je však nenapadlo, že ona se nečekaně brzy stane královnou a že bude na anglickém trůnu panovat vůbec nejdéle v historii. Philip navíc nebyl zrovna ideální partií, tento řecký princ měl pohnutý osud, dospíval bez rodičů a byl nemajetný. Jenže, měl to velké štěstí, že se do tohoto urostlého a vtipného fešáka Alžběta zamilovala doslova na první pohled a u svých rodičů si prosadila, že si ho vezme. 

Milostné dopisy

Romantické námluvy však od samého začátku komplikovala složitá válečná situace, Filip sloužil v britském námořnictvu a Alžběta zase v jednom z dobrovolnických ženských sborů, kde mimochodem jezdila s těžkým nákladním vozem.  Byli proto většinou odkázáni pouze na milostnou korespondenci. První těžkou životní zkoušku nicméně ustáli, a tak se ve Westminsterském opatství  konala 20. listopadu 1947 jejich velkolepá svatba, i když si Alžběta musela na své  hedvábné svatební šaty našetřit  z přídělových kuponů.  Novomanželé poté odcestovali na skromnou svatební cestu do Skotska. A již rok na to se jim narodil následník trůnu, princ Charles. A postupně přibyly další tři děti, princezna Anna a princové Andrew a Edward. 

Místo krále princ

Idylický rodinný život ovšem zásadně narušila skutečnost, že Alžběta musela stále častěji zastupovat svého nemocného otce, národem nesmírně oblíbeného, statečného krále Jiřího VI.  Když předčasně zemřel na rakovinu plic, Alžběta ho v únoru 1952, v pouhých šestadvaceti letech,  vystřídala na trůnu.  O tohoto okamžiku se Filip ocitl jednou provždy v jejím stínu a musel se smířit s tím, že plní pouze reprezentativní roli „prvního muže království“. S ohledem na přísné tradice se nemohl stát králem, protože tato výsada je určena pouze rodovým následníkům. Podle jeho životopisců se s tím jen těžko smiřoval. Později však vzal zavděk tituly Vévoda z Edinburghu a Jeho královská Výsost. S tím, že on sám bude  hrát druhé housle, se vyrovnal po svém, především díky svému mimořádnému smyslu pro humor. Proslulé jsou jeho různé, nezřídka jízlivé bonmoty. Ty dokonce nedávno vyšly knižně.

 

Královský pár letos, v roce 70. výročí jejich svatby

Královský paradox

Je paradoxem, že tři z  jejich čtyř potomků nedokázali své manželství udržet a způsobili jim tím skutečně velké starosti. Obzvláště to platilo o princi Charlesovi a jeho ženě, Lady Dianě, jejichž pikantní milenecké eskapády  sledovala bulvární média po celém světě. Dianina tragická smrt, na niž královna reagovala zpočátku velmi odměřeně, pak doslova otřásla monarchií. Ale i tehdy ji její manžel podržel, což vždy považoval za svoji hlavní povinnost.

Stejně tak skončil fiaskem vztah prince Andrewa se Sarah Fergusonovou, vévodkyní z Yorku. A  manželství nejmladšího syna, prince Edwarda s manželkou Sophií z Wessexu, zase provázely spekulace o jeho skutečné sexuální orientaci. Ale královna Alžběta i princ Philip se ze všech rodinných skandálů vždy vzpamatovali a poddaným ukázali, že jejich manželství  nemůže nic ohrozit.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová