Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Přišla o zdraví, o lásku i děti. Smutný příběh křehké zpěvačky, která téměř zemřela a prodělala jedenáct operací

20.11.2017
Přišla o zdraví, o lásku i děti. Smutný příběh křehké zpěvačky, která téměř zemřela a prodělala jedenáct operací

Foto: Facebook

Popisek: Marika Gombitová

Jedno z mála skutečně zdařilých vystoupení čtvrté řady televizní show Tvoje tvář má známý hlas připomnělo někdejší superstar česko-slovenské populární scény Mariku Gombitovou. Aneta Krejčíková, jedna z nových divadelních i televizních hvězd současnosti, zapívala její vůbec největší hit Vyznanie s mimořádným procítěním a evokovala tak smutný příběh této křehké zpěvačky.

Přes to, co má tato stále velmi půvabná žena za sebou, se ani nechce věřit, že loni oslavila šedesáté narozeniny. A že píseň Vyznanie zpívá téměř čtyřicet let. A ještě o něco delší je i její pěvecká kariéra, která bohužel po rychlém letu na nebe česko-slovenského showbyznysu prodělala volný pád.

Talent z průmyslovky

Je zajímavé, že talentovaná dívka z umělecky orientované rodiny původně vystudovala strojní průmyslovku. Ale již na škole zpívala s různými tanečními orchestry a vzhlížela ke svému velkému vzoru, americké zpěvačce Janis Joplin. Ve dvaceti dostala nabídku hudebníka Jána Lehotského zpívat v jeho skupině Modus a od toho okamžiku se již stala profesionální zpěvačkou. Společně s Jánem a Miro Žbirkou vytvořili skutečně hvězdné trio, které slavilo úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí. A také na různých hudebních festivalech, například na legendární Bratislavské lyře nebo na ještě slavnějších Sopotech, kde Marika triumfovala právě s Vyznaniem. Když její vystoupení tehdy přenášela Československá televize, Marika v bílé košili a černých kalhotách zpívala tak naléhavě, že mnoha divákům naskočila husí kůže. A sopotské publikum propuklo v nadšené ovace.

Jedenáct operací

Osud však rozhodl, že zářivé čtyři roky, během nichž odzpívala přes tři sta koncertů, budou vykoupeny obdobím, plným bolesti, utrpení a také osamění. V roce 1980 se Marika stala obětí tak vážné dopravní nehody, že byla několik dní na hranici smrti. A nakonec ochrnula od pasu dolů. Ačkoliv to zpočátku vypadalo, že již nikdy nevystoupí, dokázala překonat sama sebe a pokusila se zpívat dál. Na první pohled se mohlo zdát, že jediný rozdíl spočivá v tom, že zpívala na invalidním vozíku. Jako vždy se objevila v efektním kostýmu a krásně učesaná i nalíčená. Jenže její postižení bylo mnohem vážnější, než se zpočátku zdálo, a v následujících letech musela postoupit dalších jedenáct operací.

Síla vůle

I když se svým fatálním postižením, jak sama přiznává, se nikdy nevyrovnala, silou vůle dokázala, byť s častými pauzami, účinkovat dál a v posledních letech koncertuje stále častěji, přestože se stále lečí dál. Je téměř neuvěřitelné, že přes obrovský handicap natočila další desky a uspořádala stovky koncertů a televizních vystoupení. A to i v zahraničí. Dvakrát si dokonce zazpívala i se slavným zpěvákem Stevie Wonderem při jeho vystoupení v Bratislavě v roce 1989, v rámci tehdejšího evropského turné. Wonder si údajně její účast osobně vyžádal.

Konec velké lásky

Je paradoxem, že skutečná pauza v kariéře se odehrála teprve až osmadvacet let po nehodě, v letech 2008 až 2012. Ve svých pamětech  prozradila, že na tom měla podíl její ošetřovatelka, která se ji snažila izolovat od okolí i přátel. A ona sama měla pocit, že si nezaslouží jít před lidi, i když ji na každém strhujícím vystoupení její fanoušci vítali s nadšením, velkým pochopením, ovacemi vestoje a skandováním „Marika, Marika“. Možná tehdy určitou roli sehrál fakt, že ji v té době zradila i její životní láska, italský podnikatel Albert, přestože byli zasnoubeni, a dokonce společně chtěli adoptovat dítě. Nakonec ho postihl stejný osud jako ji, když se vážně zranil při dopravní nehodě.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová