Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Stále hledáme svou demokracii. 17. listopad jako symbol i jako opěrný bod. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.11.2017
Stále hledáme svou demokracii. 17. listopad jako symbol i jako opěrný bod. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: 17. listopad, ilustrační foto

5. listopadu 1939 vzkypěly v Protektorátu Čechy a Morava protiokupační síly tím, že lidé hromadně uctili oběť Jana Opletala. Jan Opletal byl zastřelen Němci při tehdy nezákonných oslavách vzniku samostatného Československa. 15. listopad byl dnem, kdy si lidé řekli dost a došlo k masovým protestům.

Na to konto velmi tvrdě reagoval Adolf Hitler slovy: „15. březen byl můj velký omyl. Lituji, že jsme s Čechy nenaložili jako s Poláky. Události 28. října a 15. listopadu ukazují, že Češi nezasluhují jiný osud... Z toho důvodu nařizuji: Zastavení českých vysokých škol na tři roky. Jakékoliv demonstrace dát ihned potlačit... Nebudu se ostýchat do ulic postavit třeba i děla. Do každého hloučku se bude střílet kulomety. Bude-li ještě nějaká demonstrace, srovnám Prahu se zemí…"

17. listopadu 1939

Z 16. na 17. listopad byl rozkaz Hitlera vykonán. Hromadný zátah na vysoké školy v Protektorátu. Všechny byly pozavírané, vedení škol šlo v Ruzyni ke zdi a 1 200 studentů odvlekly jednotky SS do koncentračních táborů. V roce 1941 pak v Londýně prohlásili 17. listopad jako Mezinárodní den studentů. Jedná se tak o jediný mezinárodní svátek, který vychází z naší historie.

17. listopad 1989

V okolních státech komunistický režim dávno popadal, tvořila se revolučně nadšenecká budoucnost se svobodnými volbami, týden před Sametovou revolucí padla Berlínská zeď, jen u nás se stále chrupkalo v náruči hesla „se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“. Společnost nevykazovala známky toho, že by se chystala ke svržení režimu. Sem tam potyčky s VB, které ovšem probíhaly každý rok v ten který státní svátek a staly se vlastně rutinou.

Martin Šmíd

Pak došlo k tlučení studentů obušky a do republiky se rozšířila informace, že státní složky utloukly i Martina Šmída, studenta Univerzity Karlovy. A začala mela. Martin Šmíd byl obětí, jak je všeobecně známé, vybájenou a za jejím rozšířením stála Drahomíra Dražská, vrátná z vysokoškolských kolejí. Informace o zabití studenta konečně vyburcovala národ z apatie a mohlo dojít k očekávané revoluci. Holt, nejsme národ, který by pořád nad něčím do omrzení krvácel. Jsme spíše národ hesla – dejte nám pokoj, volové.

Konspirace a ti druzí

A přišly konspirace o tom, že převrat byl dohodnutý s bolševickými kádry. Že systém jen pokrčoval chutě dál a že došlo pouze k ekonomické reformě, která se má tvářit jako svobodný politický systém, přičemž v zákulisí jsou neustále ti samí vejlupci, kteří tu byli vždycky. Při samotné revoluci pak lidé volali, že chtějí Dubčeka na hrad, že nechtějí zničit komunismus, ale vrátit se k roku 1968 před 21. srpen. Protože právě krátké období před bratrskou pomocí bylo svobodné, ale zároveň ne kapitalisticky dravé. Ony ty pětiletky nebyly v rámci možností od věci, společné budování nebylo od věci, družstva nebyla od věci. Jen do té svobody se hloupě kopalo, ale před 68 rokem se do ní nekopalo s takovým nadšením, jako před i po Pražské jaru.

Instalace kapitalismu

Kapitalismus do republiky vskočil jako nadržený tygr a začal požírat a drát a vychovávat si své mocné, kteří po převzetí ekonomiky začali vládnout. Většinou ze zákulisí, v Babišově případě i zcela otevřeně na politické scéně. Privatizace, ač smysluplná, byla prováděná divoce a zbytečně rozhazovačně, až jsme se stali chudými příbuznými své minulosti. Sice si užíváme pozlátka mezinárodního kapitálu, který naší republikou plyne, ale ve výsledku nemáme vůbec nic, co by nás udrželo naživu, kdyby se mezinárodní kapitál zakoktal u nějaké mezinárodní kauzy například typu válka.

Důvod k dovádivým demonstracím „svobody“

Letos proběhne Festival svobody. Organizátoři si slibují dohnat k oslavám svobody až 100 000 lidí. Bude se tam protestovat proti Babišovi, Okamurovi, Zemanovi, zahrají umělci, zatancuje se, pivo se bude pít. Bude se volat po naplňování svobody. Ve výsledku je dobré, že si můžeme, i přes obtíže, alespoň zatajtrlíkovat. S Babišem u kormidla to možná bude jedno z posledních tajtrlíkování. Demokracie se nám nevyvíjí podle představ. Ale rozhodně nestagnuje, vyvíjí se jako zběsilá. Jen to udržet v kurzu svoboda. Protože bez svobody by to tu bylo trochu na levačku.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace