Stále hledáme svou demokracii. 17. listopad jako symbol i jako opěrný bod. Komentář Štěpána Chába
komentář
17.11.2017
Foto: Facebook
Popisek: 17. listopad, ilustrační foto
5. listopadu 1939 vzkypěly v Protektorátu Čechy a Morava protiokupační síly tím, že lidé hromadně uctili oběť Jana Opletala. Jan Opletal byl zastřelen Němci při tehdy nezákonných oslavách vzniku samostatného Československa. 15. listopad byl dnem, kdy si lidé řekli dost a došlo k masovým protestům.
Na to konto velmi tvrdě reagoval Adolf Hitler slovy: „15. březen byl můj velký omyl. Lituji, že jsme s Čechy nenaložili jako s Poláky. Události 28. října a 15. listopadu ukazují, že Češi nezasluhují jiný osud... Z toho důvodu nařizuji: Zastavení českých vysokých škol na tři roky. Jakékoliv demonstrace dát ihned potlačit... Nebudu se ostýchat do ulic postavit třeba i děla. Do každého hloučku se bude střílet kulomety. Bude-li ještě nějaká demonstrace, srovnám Prahu se zemí…"
17. listopadu 1939
Z 16. na 17. listopad byl rozkaz Hitlera vykonán. Hromadný zátah na vysoké školy v Protektorátu. Všechny byly pozavírané, vedení škol šlo v Ruzyni ke zdi a 1 200 studentů odvlekly jednotky SS do koncentračních táborů. V roce 1941 pak v Londýně prohlásili 17. listopad jako Mezinárodní den studentů. Jedná se tak o jediný mezinárodní svátek, který vychází z naší historie.
17. listopad 1989
V okolních státech komunistický režim dávno popadal, tvořila se revolučně nadšenecká budoucnost se svobodnými volbami, týden před Sametovou revolucí padla Berlínská zeď, jen u nás se stále chrupkalo v náruči hesla „se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“. Společnost nevykazovala známky toho, že by se chystala ke svržení režimu. Sem tam potyčky s VB, které ovšem probíhaly každý rok v ten který státní svátek a staly se vlastně rutinou.
Martin Šmíd
Pak došlo k tlučení studentů obušky a do republiky se rozšířila informace, že státní složky utloukly i Martina Šmída, studenta Univerzity Karlovy. A začala mela. Martin Šmíd byl obětí, jak je všeobecně známé, vybájenou a za jejím rozšířením stála Drahomíra Dražská, vrátná z vysokoškolských kolejí. Informace o zabití studenta konečně vyburcovala národ z apatie a mohlo dojít k očekávané revoluci. Holt, nejsme národ, který by pořád nad něčím do omrzení krvácel. Jsme spíše národ hesla – dejte nám pokoj, volové.
Konspirace a ti druzí
A přišly konspirace o tom, že převrat byl dohodnutý s bolševickými kádry. Že systém jen pokrčoval chutě dál a že došlo pouze k ekonomické reformě, která se má tvářit jako svobodný politický systém, přičemž v zákulisí jsou neustále ti samí vejlupci, kteří tu byli vždycky. Při samotné revoluci pak lidé volali, že chtějí Dubčeka na hrad, že nechtějí zničit komunismus, ale vrátit se k roku 1968 před 21. srpen. Protože právě krátké období před bratrskou pomocí bylo svobodné, ale zároveň ne kapitalisticky dravé. Ony ty pětiletky nebyly v rámci možností od věci, společné budování nebylo od věci, družstva nebyla od věci. Jen do té svobody se hloupě kopalo, ale před 68 rokem se do ní nekopalo s takovým nadšením, jako před i po Pražské jaru.
Instalace kapitalismu
Kapitalismus do republiky vskočil jako nadržený tygr a začal požírat a drát a vychovávat si své mocné, kteří po převzetí ekonomiky začali vládnout. Většinou ze zákulisí, v Babišově případě i zcela otevřeně na politické scéně. Privatizace, ač smysluplná, byla prováděná divoce a zbytečně rozhazovačně, až jsme se stali chudými příbuznými své minulosti. Sice si užíváme pozlátka mezinárodního kapitálu, který naší republikou plyne, ale ve výsledku nemáme vůbec nic, co by nás udrželo naživu, kdyby se mezinárodní kapitál zakoktal u nějaké mezinárodní kauzy například typu válka.
Důvod k dovádivým demonstracím „svobody“
Letos proběhne Festival svobody. Organizátoři si slibují dohnat k oslavám svobody až 100 000 lidí. Bude se tam protestovat proti Babišovi, Okamurovi, Zemanovi, zahrají umělci, zatancuje se, pivo se bude pít. Bude se volat po naplňování svobody. Ve výsledku je dobré, že si můžeme, i přes obtíže, alespoň zatajtrlíkovat. S Babišem u kormidla to možná bude jedno z posledních tajtrlíkování. Demokracie se nám nevyvíjí podle představ. Ale rozhodně nestagnuje, vyvíjí se jako zběsilá. Jen to udržet v kurzu svoboda. Protože bez svobody by to tu bylo trochu na levačku.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb