Otřesné VIDEO Jíst a pít se musí, i kdyby na chleba nebylo. Komentář Štěpána Chába
16.11.2017
Foto: Facebook
Popisek: Bioreaktor
Zvířata jsou blbá a kdyby pánbu nechtěl, abychom je jedli, neudělá je z jídla. Ovšem takové hovory z Lán nás přejdou, alespoň na tu chvíli nevolnosti, když se koukneme na dokumentární film Earthlings, který ukazuje, jak se to dělá, abychom se v supermarketu mohli natáhnout po pěkně vypadající flákotě masa. Není to pěkný proces. Smrt všeobecně nebývá příliš pěkný proces. A to obzvláště smrt tovární, pásová.
Jenže představa, že by se člověk měl stát vegetariánem, nedej Bože, veganem, ta odradí i člověka s velkou nevolností. Maso je prostě fajn. Dobrý den, děkuji za optání, radši kus kejty než vařenou čočku s pórkem a sójovými kostkami. Jenže po shlédnutí dokumentu si začneme připadat jako Hitlerovi pohůnci, které oběti nejen vraždí, ale i pojídají.
Budoucnost by mohla být jiná
Vyrostla nám tu vědecká odnož jménem tkáňové inženýrství. Maso pěstované ve zkumavkách. V Petriho misce vypiplané maso k obědu. A jediné, co bychom si vzali ze zvířat, je kousek tkáně. V laboratoři vyvinuté vepřové? Bez nutnosti týrat zvířata ve velkochovech? Maso vypěstované jako zelenina? Zní to… nechutně? Proč? Zní to daleko lépe, než jatka. Organizace PETA, tedy Lidé za etické zacházení se zvířaty, do projektu nacpali milion dolarů, aby se vývoj uspíšil.
Ekologický přínos
Chov hospodářských zvířat je velkou zátěží pro životní prostředí. A vede, kupodivu, ke zvyšování cen potravin. Protože 3/5 zemědělství se točí právě kolem chovu hospodářských zvířat. Plocha pro pastviny, pěstování potravin pro hospodářská zvířata a v neposlední řadě také plošné sekání trávy pro získání sena a dotací. To by jedním mávnutím řešily jakési bioreaktory, které by produkovaly řízky. Stačí do segmentu nalít dost peněz, aby došlo k rozvoji tím správným směrem.
Andrej Babiš dál šulí potraviny
Andrej Babiš je největším producentem potravin v republice. Klobouk dolu, zatím jsme nepomřeli na jeho experimenty s chemickými doplňky v jídle. Ovšem místo toho, aby se snažil vydělat na tom, jak co nejvýhodněji ošulit produkované jídlo, mohl by investovat právě do budoucnosti výroby jídla, tedy jídla z laboratoře, z Petriho misky. Ale to on nedělá. Investuje maximum do toho, aby také maximum ušetřil. Z toho lze usoudit, že Andrej Babiš není vizionář, ale kšeftař. Kdyby si ovšem Andrej Babiš zahrál na vizionáře, vrhne se, i přes státní kasu, do vývoje tkáňového inženýrství v České republice.
Co by bylo výsledkem?
Samozřejmě v první řadě produkt. Maso, které by neprovázelo utrpení jateční zvěře. Ale dal by tím Babiš České republice prvenství, dal by jí potravinářské odvětví, které nemá ve světě obdoby. Nečekal by, až to za nás zase vymyslí ve světě, ale sám by se snažil o prosazení budoucnosti na úkor starým strukturám (které i sám ztělesňuje). Babiš by měl cpát peníze, jak své, tak i státní, do rozvoje, do inovací, do zborcení starých metod, které jsou tradiční (zabíjení), ale které by se měly stát přežitkem. Už jen proto, abychom se mohli stát konečně lidmi a přestali být barbary.
Nové technologie
Žijeme v přesvědčení, že svět je takový, jaký bude za deset, dvacet, sto let. Vidíme jen neshody politiků, možné ohrožení válkou, vidíme jen to negativní. A přitom bychom měli, ve vlastním zájmu, křičet, aby se začal globálně podporovat rozvoj nových technologií, které dokážou změnit velkou část problémů, v kterých se teď utápíme. Nové technologie nejsou samospasitelné. Ale rozhodně můžou vést k ulehčení. Milý Babiši, nacpi prachy do vývoje tkáňového inženýrství. Moc by se mi líbilo, kdybych mohl mít ve sklepě malý bioreaktor, z kterého bych si odkrajoval kousky šťavnaté kejty k večeři.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb