Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
MFF Karlovy Vary 2019

MFF Karlovy Vary 2019

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i drsná kritika

Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Reportáže z míst, kde se natáčely kinohity

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

OSN nás opět staví na pranýř. Kvůli Romům a xenofobii. Nejvíce kárá Belgie a Čína. A naše nevládky

09.11.2017
OSN nás opět staví na pranýř. Kvůli Romům a xenofobii. Nejvíce kárá Belgie a Čína. A naše nevládky

Autor: US

Popisek: OSN, ilustrační foto

Členské země Organizace spojených národů se musí přibližně jednou za čtyři roky podrobit tzv. univerzálnímu periodickému přezkumu lidských práv. Jde o mezivládní proceduru, posuzující stav lidských práv v těchto zemích ostatními členskými státy. A výsledky nejnovějšího přezkumu jsou pro naši zemi opět dosti nelichotivé. Podle něj má Česko stále problémy s integrací Romů, s xenofobií a rasismem, i s nerovným postavením mužů a žen.

Na straně druhé však některé země a organizace ocenily pokrok, k němuž došlo v nejvíce kritizovaných oblastech, například integraci dětí, především romských, do vzdělávání v rámci tzv. inkluze.  Ale podle zástupců Belgie u nás nadále dochází k segregaci  romských dětí. A podle Číny prý v naší zemi trvá systematická diskriminace Romů. Další země nám zase doporučují, abychom více bojovali s xenofobií a rasismem či předsudky vůči žadatelům o azyl. Řada muslimských států ČR vyzývá  k boji proti islamofobii. Přezkum se koná na základě vládních  zpráv,  ale také nezávislých expertů a neziskových organizací.  Ovšem na neuspokojivý stav si stěžují i české nevládní organizace, například kvůli přístupu státu k právům žen nebo pravidlům porodní péče. 

Vlk se jen nažere?

Je nutné říci, že podobná doporučení rovněž míří z Česka do některých členských států OSN. A dokonce patříme v tomto případě k těm nejaktivnějším. Letos v květnu například naši  zástupci  vystoupili s lidskoprávními doporučeními při přezkumech Bahrajnu, Ekvádoru, Tuniska, Indonésie, Velké Británie, Indie, Brazílie, Filipín, Polska a Jižní Afriky. Tradičně se přitom zaměřili na prioritní oblasti české zahraniční lidskoprávní politiky a na největší problémy, s nimiž se tyto země potýkají.  Největší pozornost celkově  přitahoval přezkum Maroka, během něhož vystoupilo 106 zemí. A nejvíce doporučení, celkem 257, obdržely Filipíny. Není od věci připomenout, že tato doporučení mohou zkoumané země  buď přijmout a implementovat či pouze vzít na vědomí nebo dokonce odmítnout. 

Nefunguje to

Česká vláda se brání, že  v oblasti ochrany lidských práv přijala řadu opatření a strategických plánů, například  v oblasti romské otázky, péče o ohrožené děti  nebo rovnoprávného postavení žen.  Díky tomu by se měly výrazně zvýšit šance romské populace na zaměstnání, měl by se snížit počet dětí v  dětských domovech a ústavech a naopak zvýšit zastoupení žen ve státních podnicích a institucích.  Přes všechna tato opatření se u nás nedaří   péči  o ohrožené a opuštěné děti reformovat a stále se zvyšuje počet těch, co vyrůstají  mimo rodinu, především v dětských domovech. Stále je běžné, se se tisíce dětí pohybují mezi kojeneckým ústavem a dětským domovem.  A výrazně se nelepší ani postavení žen.

 

Mezinárodní organizace  Amnesty international  varuje, že se situace v oblasti dodržování lidských práv  v celém světě naopak  zhoršuje. Podle ní za to mohou především politici, používající  rétoriku strachu a nenávisti a srovnávají ji s třicátými lety minulého století. Zdá se tedy, že mezinárodní  univerzální přezkumy a vládní strategie příliš nefungují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace