Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

OSN nás opět staví na pranýř. Kvůli Romům a xenofobii. Nejvíce kárá Belgie a Čína. A naše nevládky

09.11.2017
OSN nás opět staví na pranýř. Kvůli Romům a xenofobii. Nejvíce kárá Belgie a Čína. A naše nevládky

Autor: US

Popisek: OSN, ilustrační foto

Členské země Organizace spojených národů se musí přibližně jednou za čtyři roky podrobit tzv. univerzálnímu periodickému přezkumu lidských práv. Jde o mezivládní proceduru, posuzující stav lidských práv v těchto zemích ostatními členskými státy. A výsledky nejnovějšího přezkumu jsou pro naši zemi opět dosti nelichotivé. Podle něj má Česko stále problémy s integrací Romů, s xenofobií a rasismem, i s nerovným postavením mužů a žen.

Na straně druhé však některé země a organizace ocenily pokrok, k němuž došlo v nejvíce kritizovaných oblastech, například integraci dětí, především romských, do vzdělávání v rámci tzv. inkluze.  Ale podle zástupců Belgie u nás nadále dochází k segregaci  romských dětí. A podle Číny prý v naší zemi trvá systematická diskriminace Romů. Další země nám zase doporučují, abychom více bojovali s xenofobií a rasismem či předsudky vůči žadatelům o azyl. Řada muslimských států ČR vyzývá  k boji proti islamofobii. Přezkum se koná na základě vládních  zpráv,  ale také nezávislých expertů a neziskových organizací.  Ovšem na neuspokojivý stav si stěžují i české nevládní organizace, například kvůli přístupu státu k právům žen nebo pravidlům porodní péče. 

Vlk se jen nažere?

Je nutné říci, že podobná doporučení rovněž míří z Česka do některých členských států OSN. A dokonce patříme v tomto případě k těm nejaktivnějším. Letos v květnu například naši  zástupci  vystoupili s lidskoprávními doporučeními při přezkumech Bahrajnu, Ekvádoru, Tuniska, Indonésie, Velké Británie, Indie, Brazílie, Filipín, Polska a Jižní Afriky. Tradičně se přitom zaměřili na prioritní oblasti české zahraniční lidskoprávní politiky a na největší problémy, s nimiž se tyto země potýkají.  Největší pozornost celkově  přitahoval přezkum Maroka, během něhož vystoupilo 106 zemí. A nejvíce doporučení, celkem 257, obdržely Filipíny. Není od věci připomenout, že tato doporučení mohou zkoumané země  buď přijmout a implementovat či pouze vzít na vědomí nebo dokonce odmítnout. 

Nefunguje to

Česká vláda se brání, že  v oblasti ochrany lidských práv přijala řadu opatření a strategických plánů, například  v oblasti romské otázky, péče o ohrožené děti  nebo rovnoprávného postavení žen.  Díky tomu by se měly výrazně zvýšit šance romské populace na zaměstnání, měl by se snížit počet dětí v  dětských domovech a ústavech a naopak zvýšit zastoupení žen ve státních podnicích a institucích.  Přes všechna tato opatření se u nás nedaří   péči  o ohrožené a opuštěné děti reformovat a stále se zvyšuje počet těch, co vyrůstají  mimo rodinu, především v dětských domovech. Stále je běžné, se se tisíce dětí pohybují mezi kojeneckým ústavem a dětským domovem.  A výrazně se nelepší ani postavení žen.

 

Mezinárodní organizace  Amnesty international  varuje, že se situace v oblasti dodržování lidských práv  v celém světě naopak  zhoršuje. Podle ní za to mohou především politici, používající  rétoriku strachu a nenávisti a srovnávají ji s třicátými lety minulého století. Zdá se tedy, že mezinárodní  univerzální přezkumy a vládní strategie příliš nefungují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace