Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

OSN nás opět staví na pranýř. Kvůli Romům a xenofobii. Nejvíce kárá Belgie a Čína. A naše nevládky

09.11.2017
OSN nás opět staví na pranýř. Kvůli Romům a xenofobii. Nejvíce kárá Belgie a Čína. A naše nevládky

Foto: US

Popisek: OSN, ilustrační foto

Členské země Organizace spojených národů se musí přibližně jednou za čtyři roky podrobit tzv. univerzálnímu periodickému přezkumu lidských práv. Jde o mezivládní proceduru, posuzující stav lidských práv v těchto zemích ostatními členskými státy. A výsledky nejnovějšího přezkumu jsou pro naši zemi opět dosti nelichotivé. Podle něj má Česko stále problémy s integrací Romů, s xenofobií a rasismem, i s nerovným postavením mužů a žen.

Na straně druhé však některé země a organizace ocenily pokrok, k němuž došlo v nejvíce kritizovaných oblastech, například integraci dětí, především romských, do vzdělávání v rámci tzv. inkluze.  Ale podle zástupců Belgie u nás nadále dochází k segregaci  romských dětí. A podle Číny prý v naší zemi trvá systematická diskriminace Romů. Další země nám zase doporučují, abychom více bojovali s xenofobií a rasismem či předsudky vůči žadatelům o azyl. Řada muslimských států ČR vyzývá  k boji proti islamofobii. Přezkum se koná na základě vládních  zpráv,  ale také nezávislých expertů a neziskových organizací.  Ovšem na neuspokojivý stav si stěžují i české nevládní organizace, například kvůli přístupu státu k právům žen nebo pravidlům porodní péče. 

Vlk se jen nažere?

Je nutné říci, že podobná doporučení rovněž míří z Česka do některých členských států OSN. A dokonce patříme v tomto případě k těm nejaktivnějším. Letos v květnu například naši  zástupci  vystoupili s lidskoprávními doporučeními při přezkumech Bahrajnu, Ekvádoru, Tuniska, Indonésie, Velké Británie, Indie, Brazílie, Filipín, Polska a Jižní Afriky. Tradičně se přitom zaměřili na prioritní oblasti české zahraniční lidskoprávní politiky a na největší problémy, s nimiž se tyto země potýkají.  Největší pozornost celkově  přitahoval přezkum Maroka, během něhož vystoupilo 106 zemí. A nejvíce doporučení, celkem 257, obdržely Filipíny. Není od věci připomenout, že tato doporučení mohou zkoumané země  buď přijmout a implementovat či pouze vzít na vědomí nebo dokonce odmítnout. 

Nefunguje to

Česká vláda se brání, že  v oblasti ochrany lidských práv přijala řadu opatření a strategických plánů, například  v oblasti romské otázky, péče o ohrožené děti  nebo rovnoprávného postavení žen.  Díky tomu by se měly výrazně zvýšit šance romské populace na zaměstnání, měl by se snížit počet dětí v  dětských domovech a ústavech a naopak zvýšit zastoupení žen ve státních podnicích a institucích.  Přes všechna tato opatření se u nás nedaří   péči  o ohrožené a opuštěné děti reformovat a stále se zvyšuje počet těch, co vyrůstají  mimo rodinu, především v dětských domovech. Stále je běžné, se se tisíce dětí pohybují mezi kojeneckým ústavem a dětským domovem.  A výrazně se nelepší ani postavení žen.

 

Mezinárodní organizace  Amnesty international  varuje, že se situace v oblasti dodržování lidských práv  v celém světě naopak  zhoršuje. Podle ní za to mohou především politici, používající  rétoriku strachu a nenávisti a srovnávají ji s třicátými lety minulého století. Zdá se tedy, že mezinárodní  univerzální přezkumy a vládní strategie příliš nefungují.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová