Velká říjnová revoluce aneb bude se umírat, i kdyby na rakve nebylo. Komentář Štěpána Chába
komentář
07.11.2017
Foto: Repro
Popisek: VŘSR
Dnešní výročí Velké říjnové revoluce bude připomínané mnoha články, kde zahýří odsudky Lenina, Marxe, Engelse, Stalina, Trockého. Bolševismus v praxi předvedl, co umí. Vraždil, mučil a kompletně zničil hostitelskou zemi.
Idea spravedlnosti, rovnosti a možnosti přímo ovlivňovat dění i z toho nejposlednějšího místa dělníka/rolníka. Idea pěkná. Praxe pak páchla opakem. Mučeníčko, elitářství, demagogie, tyranství. Rusko se kvůli bolševické revoluci dostalo do hluboké stagnace a propadu na několik desetiletí. A vznikl nám tím i prototyp nepřítele pro současnost, kdy Rusko je vždy zdrojem všeho zla.
První světová válka
Rakousko-Uhersko napadlo Srbsko s jednoduchým odůvodněním. Zabili jste nám Ferdinanta, tu máte po hubě. Krom jiného se Srbsko vzpouzelo podřídit rakousko-uherskému mocnářskému diktátu a to si žádalo výchovného pohlavku. Se Srbskem mělo v tehdejší době Rusko podepsanou smlouvu o vzájemné vojenské pomoci. Jakmile padl v Srbsku první výstřel, Rusko osedlalo koně a vyrazilo do války proti Rakousko-Uhersku. Na obranu Rakousko-Uherska pak vyrazili na steč Němci. A už se to mydlilo hlava nehlava. Nutno podotknout, že ze strany Rakousko-Uherska a Německa se jednalo spíše o dobyvačnou válku.
Ta válka není naše
Rusko bylo v první světové válce od počátku jejího běsnění. Za celou dobu trvání se mobilizovalo 12 milionů Rusů. Z toho téměř 10 milionů Rusů padlo, bylo zraněných nebo zajatých A z ruské stepi zněl téměř jednotný výkřik – to není naše válka. Společnost žádala stažení ruských vojsk a ukončení válečných zvěrstev. A to zcela logicky, obyčejný člověk se chce starat o svou rodinu, o svůj život, nikoliv o válečné choutky panstva.
Hlad je mocný čaroděj
S finančním upřednostněním válečného šílenství došlo na to, na co dojde ve válce vždy. Omezená produkce potravin. A tedy ohrožení hladem. A hlad v Rusku začal být za války celospolečenským problémem. Ale celospolečenským pouze pro lidi, kteří tím hladem trpěli. To znamená, že panstvo hladem netrpělo, ale zároveň neřešilo ani hlad těch dole. Tato nerovnost vedla k jedinému, vzmachu bolševiků, kterým začal dav naslouchat. Slibovali chleba pro všechny ve společnosti, kde byl hlad. Slibovali rovnost, kde byla až křiklavá nerovnost. Slibovali mír uprostřed války. Slibovali spravedlnost ve světě nespravedlnosti.
A to jsou dva důvody Velké říjnové revoluce
Lidé se měli nesmírně špatně. Nemohli najít z panstva někoho, kdo by se jimi zabýval, kdo by jim dopřál sluchu. Okolo jen hlad a miliony blízkých, kteří byli posíláni na popravčí káře přímo na frontu. A právě stav, kdy car a jeho suita pořádali candrbály a lidé trpěli hladem a pocitem marnosti, právě takový stav byl úrodnou půdou pro bolševiky a jejich v praxi zrůdný komunismus. Podobně vybujel jako nádor i Hitler v Německu. Němci na tom byli po první světové válce zle. A Hitler toho dokázal velmi šikovně využít.
Uzavření východní fronty
Už 22. 11. 1917 zahájili bolševici jednání o mírové smlouvě, které vyústilo k podpisu míru v březnu 1918. Od Velké říjnové revoluce se ruská armáda začala z fronty stahovat. Můžeme také spekulovat o tom, že Velká říjnová revoluce, a její předchůdce v únoru, byla podporována z německých a rakousko-uherských míst. Protože stažením Ruska z války a tedy uzavřením východní fronty, získalo Rakousko-Uhersko i Německo nový dech pro útok na západní frontě. Ale je to jen spekulace vycházející z principu cui bono, tedy v čí prospěch.
Pozor na agresivní hesla
Despotismus a tyranie nejsou za námi v hluboké minulosti. Společnost je neustále náchylná k tomu, aby dopřála sluchu někomu, kdo dostatečně průrazně řve. A to je trochu případ i našich malých despotů Okamury a Babiše. Oba neuvěřitelně křivili a křiví témata pro svůj prospěch. Viz Okamurova i Babišova argumentace v kauze lithium. Viz Okamurův absurdní odpor k romské otázce. Viz mnohá jejich provolání, která nejsou politickou diplomacií, ale čistou snahou strhnout davy a stanout na jejich čele. Tyran je neustále na denním menu politiky. Záleží jen na tom, jak se mu podaří oslovit dav a jak až moc je na tom dav špatně.
Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .
Vložil: Štěpán Cháb