Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velká říjnová revoluce aneb bude se umírat, i kdyby na rakve nebylo. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.11.2017
Velká říjnová revoluce aneb bude se umírat, i kdyby na rakve nebylo. Komentář Štěpána Chába

Foto: Repro

Popisek: VŘSR

Dnešní výročí Velké říjnové revoluce bude připomínané mnoha články, kde zahýří odsudky Lenina, Marxe, Engelse, Stalina, Trockého. Bolševismus v praxi předvedl, co umí. Vraždil, mučil a kompletně zničil hostitelskou zemi.

Idea spravedlnosti, rovnosti a možnosti přímo ovlivňovat dění i z toho nejposlednějšího místa dělníka/rolníka. Idea pěkná. Praxe pak páchla opakem. Mučeníčko, elitářství, demagogie, tyranství. Rusko se kvůli bolševické revoluci dostalo do hluboké stagnace a propadu na několik desetiletí. A vznikl nám tím i prototyp nepřítele pro současnost, kdy Rusko je vždy zdrojem všeho zla.

První světová válka

Rakousko-Uhersko napadlo Srbsko s jednoduchým odůvodněním. Zabili jste nám Ferdinanta, tu máte po hubě. Krom jiného se Srbsko vzpouzelo podřídit rakousko-uherskému mocnářskému diktátu a to si žádalo výchovného pohlavku. Se Srbskem mělo v tehdejší době Rusko podepsanou smlouvu o vzájemné vojenské pomoci. Jakmile padl v Srbsku první výstřel, Rusko osedlalo koně a vyrazilo do války proti Rakousko-Uhersku. Na obranu Rakousko-Uherska pak vyrazili na steč Němci. A už se to mydlilo hlava nehlava. Nutno podotknout, že ze strany Rakousko-Uherska a Německa se jednalo spíše o dobyvačnou válku.

Ta válka není naše

Rusko bylo v první světové válce od počátku jejího běsnění. Za celou dobu trvání se mobilizovalo 12 milionů Rusů. Z toho téměř 10 milionů Rusů padlo, bylo zraněných nebo zajatých A z ruské stepi zněl téměř jednotný výkřik – to není naše válka. Společnost žádala stažení ruských vojsk a ukončení válečných zvěrstev. A to zcela logicky, obyčejný člověk se chce starat o svou rodinu, o svůj život, nikoliv o válečné choutky panstva.

Hlad je mocný čaroděj

S finančním upřednostněním válečného šílenství došlo na to, na co dojde ve válce vždy. Omezená produkce potravin. A tedy ohrožení hladem. A hlad v Rusku začal být za války celospolečenským problémem. Ale celospolečenským pouze pro lidi, kteří tím hladem trpěli. To znamená, že panstvo hladem netrpělo, ale zároveň neřešilo ani hlad těch dole. Tato nerovnost vedla k jedinému, vzmachu bolševiků, kterým začal dav naslouchat. Slibovali chleba pro všechny ve společnosti, kde byl hlad. Slibovali rovnost, kde byla až křiklavá nerovnost. Slibovali mír uprostřed války. Slibovali spravedlnost ve světě nespravedlnosti.

A to jsou dva důvody Velké říjnové revoluce

Lidé se měli nesmírně špatně. Nemohli najít z panstva někoho, kdo by se jimi zabýval, kdo by jim dopřál sluchu. Okolo jen hlad a miliony blízkých, kteří byli posíláni na popravčí káře přímo na frontu. A právě stav, kdy car a jeho suita pořádali candrbály a lidé trpěli hladem a pocitem marnosti, právě takový stav byl úrodnou půdou pro bolševiky a jejich v praxi zrůdný komunismus. Podobně vybujel jako nádor i Hitler v Německu. Němci na tom byli po první světové válce zle. A Hitler toho dokázal velmi šikovně využít.

Uzavření východní fronty

Už 22. 11. 1917 zahájili bolševici jednání o mírové smlouvě, které vyústilo k podpisu míru v březnu 1918. Od Velké říjnové revoluce se ruská armáda začala z fronty stahovat. Můžeme také spekulovat o tom, že Velká říjnová revoluce, a její předchůdce v únoru, byla podporována z německých a rakousko-uherských míst. Protože stažením Ruska z války a tedy uzavřením východní fronty, získalo Rakousko-Uhersko i Německo nový dech pro útok na západní frontě. Ale je to jen spekulace vycházející z principu cui bono, tedy v čí prospěch.

Pozor na agresivní hesla

Despotismus a tyranie nejsou za námi v hluboké minulosti. Společnost je neustále náchylná k tomu, aby dopřála sluchu někomu, kdo dostatečně průrazně řve. A to je trochu případ i našich malých despotů Okamury a Babiše. Oba neuvěřitelně křivili a křiví témata pro svůj prospěch. Viz Okamurova i Babišova argumentace v kauze lithium. Viz Okamurův absurdní odpor k romské otázce. Viz mnohá jejich provolání, která nejsou politickou diplomacií, ale čistou snahou strhnout davy a stanout na jejich čele. Tyran je neustále na denním menu politiky. Záleží jen na tom, jak se mu podaří oslovit dav a jak až moc je na tom dav špatně.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb