Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Velká říjnová revoluce aneb bude se umírat, i kdyby na rakve nebylo. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.11.2017
Velká říjnová revoluce aneb bude se umírat, i kdyby na rakve nebylo. Komentář Štěpána Chába

Autor: Repro

Popisek: VŘSR

Dnešní výročí Velké říjnové revoluce bude připomínané mnoha články, kde zahýří odsudky Lenina, Marxe, Engelse, Stalina, Trockého. Bolševismus v praxi předvedl, co umí. Vraždil, mučil a kompletně zničil hostitelskou zemi.

Idea spravedlnosti, rovnosti a možnosti přímo ovlivňovat dění i z toho nejposlednějšího místa dělníka/rolníka. Idea pěkná. Praxe pak páchla opakem. Mučeníčko, elitářství, demagogie, tyranství. Rusko se kvůli bolševické revoluci dostalo do hluboké stagnace a propadu na několik desetiletí. A vznikl nám tím i prototyp nepřítele pro současnost, kdy Rusko je vždy zdrojem všeho zla.

První světová válka

Rakousko-Uhersko napadlo Srbsko s jednoduchým odůvodněním. Zabili jste nám Ferdinanta, tu máte po hubě. Krom jiného se Srbsko vzpouzelo podřídit rakousko-uherskému mocnářskému diktátu a to si žádalo výchovného pohlavku. Se Srbskem mělo v tehdejší době Rusko podepsanou smlouvu o vzájemné vojenské pomoci. Jakmile padl v Srbsku první výstřel, Rusko osedlalo koně a vyrazilo do války proti Rakousko-Uhersku. Na obranu Rakousko-Uherska pak vyrazili na steč Němci. A už se to mydlilo hlava nehlava. Nutno podotknout, že ze strany Rakousko-Uherska a Německa se jednalo spíše o dobyvačnou válku.

Ta válka není naše

Rusko bylo v první světové válce od počátku jejího běsnění. Za celou dobu trvání se mobilizovalo 12 milionů Rusů. Z toho téměř 10 milionů Rusů padlo, bylo zraněných nebo zajatých A z ruské stepi zněl téměř jednotný výkřik – to není naše válka. Společnost žádala stažení ruských vojsk a ukončení válečných zvěrstev. A to zcela logicky, obyčejný člověk se chce starat o svou rodinu, o svůj život, nikoliv o válečné choutky panstva.

Hlad je mocný čaroděj

S finančním upřednostněním válečného šílenství došlo na to, na co dojde ve válce vždy. Omezená produkce potravin. A tedy ohrožení hladem. A hlad v Rusku začal být za války celospolečenským problémem. Ale celospolečenským pouze pro lidi, kteří tím hladem trpěli. To znamená, že panstvo hladem netrpělo, ale zároveň neřešilo ani hlad těch dole. Tato nerovnost vedla k jedinému, vzmachu bolševiků, kterým začal dav naslouchat. Slibovali chleba pro všechny ve společnosti, kde byl hlad. Slibovali rovnost, kde byla až křiklavá nerovnost. Slibovali mír uprostřed války. Slibovali spravedlnost ve světě nespravedlnosti.

A to jsou dva důvody Velké říjnové revoluce

Lidé se měli nesmírně špatně. Nemohli najít z panstva někoho, kdo by se jimi zabýval, kdo by jim dopřál sluchu. Okolo jen hlad a miliony blízkých, kteří byli posíláni na popravčí káře přímo na frontu. A právě stav, kdy car a jeho suita pořádali candrbály a lidé trpěli hladem a pocitem marnosti, právě takový stav byl úrodnou půdou pro bolševiky a jejich v praxi zrůdný komunismus. Podobně vybujel jako nádor i Hitler v Německu. Němci na tom byli po první světové válce zle. A Hitler toho dokázal velmi šikovně využít.

Uzavření východní fronty

Už 22. 11. 1917 zahájili bolševici jednání o mírové smlouvě, které vyústilo k podpisu míru v březnu 1918. Od Velké říjnové revoluce se ruská armáda začala z fronty stahovat. Můžeme také spekulovat o tom, že Velká říjnová revoluce, a její předchůdce v únoru, byla podporována z německých a rakousko-uherských míst. Protože stažením Ruska z války a tedy uzavřením východní fronty, získalo Rakousko-Uhersko i Německo nový dech pro útok na západní frontě. Ale je to jen spekulace vycházející z principu cui bono, tedy v čí prospěch.

Pozor na agresivní hesla

Despotismus a tyranie nejsou za námi v hluboké minulosti. Společnost je neustále náchylná k tomu, aby dopřála sluchu někomu, kdo dostatečně průrazně řve. A to je trochu případ i našich malých despotů Okamury a Babiše. Oba neuvěřitelně křivili a křiví témata pro svůj prospěch. Viz Okamurova i Babišova argumentace v kauze lithium. Viz Okamurův absurdní odpor k romské otázce. Viz mnohá jejich provolání, která nejsou politickou diplomacií, ale čistou snahou strhnout davy a stanout na jejich čele. Tyran je neustále na denním menu politiky. Záleží jen na tom, jak se mu podaří oslovit dav a jak až moc je na tom dav špatně.

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace