Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ANO slibovalo, že bude líp. Ale není. Máme drahé byty, potraviny. A bude hůř

02.11.2017
ANO slibovalo, že bude líp. Ale není. Máme drahé byty, potraviny. A bude hůř

Foto: Hans Štembera

Popisek: ANO v den vyhlášení výsledků voleb; ilustrační foto

Vítěz letošních parlamentních voleb, hnutí ANO, voličům ve své volební kampani slibovalo, že bude líp. Jenže opak je pravdou, je hůř. Nezaměstnanost se sice snížila a platy naopak někomu zvýšily, ve stínu těchto neustále omílaných relativních úspěchů se však prudce zvyšují ceny bytů, nájemného a především základních potravin. A vše nasvědčuje tomu, že bude ještě hůř.

Zdražování potravin začíná být velkým problémem nejen v mnoha domácnostech, ale také ve školách, nemocnicích a dalších podobných zařízeních. Většina základních potravin oproti roku zdražila o  deset až dvacet procent, v případě másla až o padesát procent.  Nyní se začíná projevovat zase drastický nárůst cen vajec, ovoce a zeleniny, ale  také pečiva. A nejde přitom o žádné plíživé nárůsty o jedno, dvě procenta, jak tomu bylo dosud, ale o skoková zdražení. Kvůli zdražení potravin  musí lidé podstatně více platit i za stravovací služby. Ceny oblíbených „meníček“ se zvýšily o dvacet až třicet korun. 

Nedostupné byty

Nárůst cen potravin a nemovitostí je přitom  až dvakrát vyšší než v ostatních zemích EU.  A tyto ceny mají vliv i na zvyšování inflace. Ceny bytů dosáhly tak rekordních hodnot, že začínají být pro většinu občanů naprosto nedostupné. Zatímco v EU činí jejich navýšení ročně  přibližně kolem čtyř procent, u nás  jde  až o trojnásobek. V centru Prahy  se prodávají byty o průměrné velikosti  za cenu nového rodinného domu. 

Kdo za to může?

Zatímco politická reprezentace se před volbami slibovala, bude řešit cenu másla, nic se samozřejmě nestalo. Obchodní řetězce si dále diktují ceny, likvidují konkurenci a deformují trh. Zdražování potravin a nemovitostí je rovněž důsledkem špatných rozhodnutí EU a českých ministerstev, která nejsou schopna včas reagovat na různé aktuální trendy.  

Denně ubývá půda

Velmi vážný je například stav v oblasti zemědělství. Půda je ve velmi špatném stavu a zhruba šedesát procent je fatálně poškozeno erozí. Z jižní Moravy zcela zmizela úrodná černozem. Na zbylé půdě se navíc hospodaří značně nerovnoměrně a vinu na tom mají především velké zemědělské podniky a různí „žlutí baroni“. Prudce se zvyšuje pěstování řepky a kukuřice, zatímco ostatní důležité plodiny z polí mizí. Česko se opět dočkalo dalšího kontroverzního prvenství, když se stalo evropským rekordmanem právě v pěstování řepky. U nás je již rozšířena na téměř dvanácti procentech půdy,  v Evropě na pouhých čtyřech procentech. Zato produkce brambor se snížila o čtyřicet procent. Předseda Svazu vlastníků půdy Petr Klos  navíc upozorňuje, že se vlastnictví půdy u nás dostává zcela mimo kontrolu. Svaz tento týden varoval, že v Česku denně ubývá 25 hektarů  zemědělské  půdy, od roku 2000 to je více než 148 tisíc hektarů! Zároveň také kritizuje neblahý trend, že ubývá fyzických osob, podnikajících v zemědělství, a přibývá právnických, tedy firem.

 

Varovná čísla

I další čísla jsou varovná. Stále se snižuje počet celoročně pracujících zaměstnanců a zvyšuje se jejich průměrný věk. K zásadním změnám došlo i v živočišné výrobě, například chov prasat klesnul o polovinu a drůbeže o čtvrtinu. Zemědělci se i po volbách obávají, že výsledky na ně  budou mít negativní dopad. „I když je v současné době těžké predikovat, komu nakonec připadne řízení zemědělského resortu, je už dnes minimálně zřejmé, že to žádné z politických uskupení, které by mělo snahu pootočit kormidlem v neprospěch průmyslového vytěžování krajiny a půdy, nebude. Stávající, pro společnost i krajinu, ale i v důsledku pro samotné zemědělce  nevhodná zemědělská politika, tak bude pokračovat, dokonce možná v horší variantě, než dosud,“ varují členové  Asociace soukromého zemědělství ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová