Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ANO slibovalo, že bude líp. Ale není. Máme drahé byty, potraviny. A bude hůř

02.11.2017
ANO slibovalo, že bude líp. Ale není. Máme drahé byty, potraviny. A bude hůř

Autor: Hans Štembera

Popisek: ANO v den vyhlášení výsledků voleb; ilustrační foto

Vítěz letošních parlamentních voleb, hnutí ANO, voličům ve své volební kampani slibovalo, že bude líp. Jenže opak je pravdou, je hůř. Nezaměstnanost se sice snížila a platy naopak někomu zvýšily, ve stínu těchto neustále omílaných relativních úspěchů se však prudce zvyšují ceny bytů, nájemného a především základních potravin. A vše nasvědčuje tomu, že bude ještě hůř.

Zdražování potravin začíná být velkým problémem nejen v mnoha domácnostech, ale také ve školách, nemocnicích a dalších podobných zařízeních. Většina základních potravin oproti roku zdražila o  deset až dvacet procent, v případě másla až o padesát procent.  Nyní se začíná projevovat zase drastický nárůst cen vajec, ovoce a zeleniny, ale  také pečiva. A nejde přitom o žádné plíživé nárůsty o jedno, dvě procenta, jak tomu bylo dosud, ale o skoková zdražení. Kvůli zdražení potravin  musí lidé podstatně více platit i za stravovací služby. Ceny oblíbených „meníček“ se zvýšily o dvacet až třicet korun. 

Nedostupné byty

Nárůst cen potravin a nemovitostí je přitom  až dvakrát vyšší než v ostatních zemích EU.  A tyto ceny mají vliv i na zvyšování inflace. Ceny bytů dosáhly tak rekordních hodnot, že začínají být pro většinu občanů naprosto nedostupné. Zatímco v EU činí jejich navýšení ročně  přibližně kolem čtyř procent, u nás  jde  až o trojnásobek. V centru Prahy  se prodávají byty o průměrné velikosti  za cenu nového rodinného domu. 

Kdo za to může?

Zatímco politická reprezentace se před volbami slibovala, bude řešit cenu másla, nic se samozřejmě nestalo. Obchodní řetězce si dále diktují ceny, likvidují konkurenci a deformují trh. Zdražování potravin a nemovitostí je rovněž důsledkem špatných rozhodnutí EU a českých ministerstev, která nejsou schopna včas reagovat na různé aktuální trendy.  

Denně ubývá půda

Velmi vážný je například stav v oblasti zemědělství. Půda je ve velmi špatném stavu a zhruba šedesát procent je fatálně poškozeno erozí. Z jižní Moravy zcela zmizela úrodná černozem. Na zbylé půdě se navíc hospodaří značně nerovnoměrně a vinu na tom mají především velké zemědělské podniky a různí „žlutí baroni“. Prudce se zvyšuje pěstování řepky a kukuřice, zatímco ostatní důležité plodiny z polí mizí. Česko se opět dočkalo dalšího kontroverzního prvenství, když se stalo evropským rekordmanem právě v pěstování řepky. U nás je již rozšířena na téměř dvanácti procentech půdy,  v Evropě na pouhých čtyřech procentech. Zato produkce brambor se snížila o čtyřicet procent. Předseda Svazu vlastníků půdy Petr Klos  navíc upozorňuje, že se vlastnictví půdy u nás dostává zcela mimo kontrolu. Svaz tento týden varoval, že v Česku denně ubývá 25 hektarů  zemědělské  půdy, od roku 2000 to je více než 148 tisíc hektarů! Zároveň také kritizuje neblahý trend, že ubývá fyzických osob, podnikajících v zemědělství, a přibývá právnických, tedy firem.

 

Varovná čísla

I další čísla jsou varovná. Stále se snižuje počet celoročně pracujících zaměstnanců a zvyšuje se jejich průměrný věk. K zásadním změnám došlo i v živočišné výrobě, například chov prasat klesnul o polovinu a drůbeže o čtvrtinu. Zemědělci se i po volbách obávají, že výsledky na ně  budou mít negativní dopad. „I když je v současné době těžké predikovat, komu nakonec připadne řízení zemědělského resortu, je už dnes minimálně zřejmé, že to žádné z politických uskupení, které by mělo snahu pootočit kormidlem v neprospěch průmyslového vytěžování krajiny a půdy, nebude. Stávající, pro společnost i krajinu, ale i v důsledku pro samotné zemědělce  nevhodná zemědělská politika, tak bude pokračovat, dokonce možná v horší variantě, než dosud,“ varují členové  Asociace soukromého zemědělství ČR.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace