Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Krachující restauračky, udavači, buzerace a pokuty. Pojďme bojovat proti zákazu kouření v hospodách. Komentář Štěpána Chába

komentář 01.11.2017
Krachující restauračky, udavači, buzerace a pokuty. Pojďme bojovat proti zákazu kouření v hospodách. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Marek Benda, poslanec, který proti tak zvanému Protikuřáckému zákonu bojuje dlouhodobě, tvrdí: Kouřením to nekončí

Tržby hospod, restaurací a barů klesly od zákazu kouření o 30 %. A to bylo léto, takže se mohlo kouřit v předzahrádkách. Čísla, která vybují během zimy, budou o dost vyšší. K pivu prostě patří cigareta. Hostinští hlásí, že jim začínají utíkat hosté bez placení. Jdou po obědě na cigaretku a zapomenou se vrátit vyrovnat účet. Od zavedení škaredých obrázků na krabičkách cigaret stoupl počet kuřáků o 5 %. Obrázky neodrazují, jejich účinek je nulový. Stejně tak varovné nápisy a zákazy reklam a potírání kuřáctví na veřejných prostranstvích. Kouří 20 % lékařů, 40 % zdravotních sester.

Znovuzvolený poslanec Benda za ODS navrhuje, aby se v restauracích mohly vybudovat kuřárny. Jalovější nápad tu nezazněl už leta letoucí. Vládní garnitura bojuje proti vlastním rozhodnutím tím, že bude nakazovat hostinským další nekonečné výdaje, aby jim je, jak je jejím zvykem, za pár měsíců zase zakázala. Co byly zákonem nakázané větráky? Co byly zákonem nakázané oddělené místnosti pro kuřáky? Výdaje pro hostinské, které byly vždy následným rozhodnutím vlády negovány a „vylepšeny“ postupně až k celoplošnému zákazu kouření. A teď se začne šermovat s tím, že by zaváděly kuřárny?

V Evropě mají zákazy, musíme je mít také, v Evropě skáčou z oken, musíme skočit také

Ten tlak z Evropské unie na poslance musel být zdrcující. Při schvalování protikuřáckého zákonu byla sněmovna naplněna Junkerovými odstřelovači. A kdo nezvedl správně ruku při hlasování, byl nemilosrdně odstřelený. Jako prašivý pes. Nebo si naši poslanci jako psi lehli na záda předposraní už jen z toho, že se páníček podíval jejich směrem? A zvedali ruce správně a synchronizovaně jako na spartakiádě?

A tak pojďme poslancům sáhnout na to nejcitlivější místo, na peníze

Protikuřácký zákon se dá zvrátit jednoduchou metodou. Nekupovat v České republice cigarety. Protesty proti protikuřáckému zákonu někde pod koněm na Václavském náměstí jsou vždycky spíše k smíchu. Sejde se pár nadšenců, vykřičí se a jdou zase kolem píchaček splácet hypotéky. Protest by měl být jiný. Alespoň v tomto případě. Na daních za cigarety vybere stát přes 50 miliard ročně. Začněme mu tento pravidelný příjem snižovat. Jak?

Černý trh

V okolních státech České republiky také mají velké množství regulací a zákazů proti kuřákům. Ale my chceme dát pohlavek té naší vládě. A ten by šel dát jednoduše. Zorganizovat síť lidí, kteří by nakupovali cigarety a tabák v zahraničí, tedy za hranicemi, a ti by následně rozesílali nakoupené kuřivo do vnitrostátních měst a obcí. A to s přísným pravidlem, že by na tom nikdo nesměl vydělávat. Jakmile by došlo k výdělku, dostali bychom se z protestu do kšeftu a tam by pšenka nekvetla.

Jak na to?

Člověk má v oku, případně v plíci, kolik toho měsíčně vykouří. Své spojce ve městě by předal adekvátní počet peněz. Spojka by oslovila člověka na hranicích, ten by nakoupil, odeslal a kuřák by měl za pár dní zásobu kuřiva na celý měsíc dopředu. A s dobrým pocitem, že každým potáhnutím z protestní cigarety, obral stát o pár haléřů, když ten jej obral o svobodu zakouřit si ve své oblíbené hospodě. Stačí jen spolupracovat. Internet je k dispozici, zorganizovat by to šlo.

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb