Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Lithium jako předvolební trhák na vyšachování ČSSD. A po volbách? Na západní frontě neklid. Komentář Štěpána Chába

komentář 31.10.2017
Lithium jako předvolební trhák na vyšachování ČSSD. A po volbách? Na západní frontě neklid. Komentář Štěpána Chába

Foto: David Hora

Popisek: Andrej Babiš

Pamatujete si ty šílené emoce před volbami? Lithium. Téma získalo dokonce samostatný blok při předvolební debatě. K lithiu se vyjadřovali všichni a prakticky všichni obviňovali ČSSD z toho, že okradla občany o biliony korun. A teď? Karty byly volbami rozdané a lithium je všem ukradené. ČSSD ztratila Babišovým i Okamurovým neuvěřitelným nátlakem na nejnižší pudy voličů procenta ve volbách a jede se dál.

V předvolebních výkřicích jsme byli svědky obviňování téměř z vlastizrady za to, že Jiří Havlíček (ČSSD), svého času ministr průmyslu a obchodu, podepsal s australskou firmou European Metals memorandum a zaprodal tím české národní bohatství téměř za nic. A že prý přijdeme o biliony korun. Že bychom mohli z bohatství zaplatit třikrát státní dluh. Že bychom za to mohli postavit raketoplán pro celou sněmovnu a vystřelit ji na Mars. A podobné koniny.

O čem bylo memorandum o těžbě lithia?

Zvláštností je, že obsah memoranda nebyl vůči české republice nijak macešský. Základní myšlenkou bylo maximalizovat výhody pro Českou republiku. Upřednostňovat a hledat prvotně ve vodách České republiky. Tj. nabírat české zaměstnance, odborníky, hledat zpracovatelskou firmu v České republice. Zkrátka maximalizovat výhody, které bychom z těžby měli. Na druhou stranu, pokud by uměle zpolitizovaná kauza lithium měla nyní pokračování a někdo se snažil z dohody s Europeana Metals vycouvat, dostali bychom se do problémů, jelikož firma by měla nárok na vyvolání arbitráže. A to bychom si pěkně odskákali.

Od kdy se ví o lithiu na Cínovci

O existenci lithia na Cínovci se ví už od bolševika. Ale pro prvek nebylo využití. Byl to vlastně odpad. Firma Sony přišla s lithiovými články až někdy v roce 1992. O lithium nebyl ani v té době výjimečný zájem. V roce 2008 už zájem začínal být cítit. Ale česká vláda neměla chuť investovat do průzkumu, přestože o lithiu věděla. Chovala se pasivně a bez zájmu přenechala průzkum na australské firmě. Když ta došla ke zjištění, že lithiové zásoby jsou značné, stalo se z lithia vlastenecké předvolební téma číslo jedna. Před sedmi lety žádala, mimojiné, o povolení prozkoumat oblast česká firma bez zahraniční účasti a ve vládě se setkala pouze s odmítnutím. Kdyby dostala povolení, bylo by teď vše v českých rukou a těžba by již jela na plné obrátky přinejmenším dva roky.

A že Babiš s Okamurou nejsou populisté?

Namísto toho, aby zaznělo – výborně, naleziště je pro nás příležitostí, rozvoj lokality, ekonomický přínos, mezinárodní spolupráce v České republice – zaznívalo před volbami z pozic vrcholných politiků prozaické – vy hajzlové, koukejte mazat, to je naše, naše a naše – čímž zcela okatě působili na nejnižší pudy voličů, kterým tím předstírali před jejich pozornost jediné – blahodárné pověsti a bajky o přínosech kolektivizace a pětiletky. Ovšem na Cínovci nejsou zakopané peníze, ale spousta odborné práce.

Kdyby došlo k návratu diktatury

Kdyby se vrátil bolševik, mohli bychom zásoby lithia znárodnit. Odhlédněme od faktu, že by od nás pak nikdo, krom Kuby a Severní Korey, lithium nekoupil. Co by stálo před námi? Minimálně pět let podrobného průzkumu naleziště. Protože firma European Metals by nám do rukou nedala své výstupy. Začínali bychom od nuly. Přitom hrozí, že vývoj ukládání energie se pohne radikálně kupředu a již za pět let nemusí být o lithium zájem. Ve hře jsou jiné prvky, jiné metody. Nyní je přesně doba, kdy je lithium na vrcholu. Je v centru zájmu. Za pět deset let nemusí.

Důstojnost politiky jako další z bájí a pověstí

Politika se stala skutečným svinstvem. A kauza lithium ji předvedla v její nahotě. V politice není osobnost, která by byla schopná skutečného a národu prospěšného vedení. U kormidla již nejsou důstojní páni a dámy, kteří by byli reprezentativní, následováníhodní a obdivuhodní. Teď tam postávají kšeftaři s cigárem v koutku a žbrblají na kolemjdoucí – hele vole, za pětku, prodám ti to za pětku, ale budeš držet hubu, další várku pak budeš mít za bůra – v tomto případě není nutné rozlišovat, jestli se jedná o memorandum o lithiu, o prodej dávky kokainu nebo o objednávku v restauraci.

A tak nastavme systém jako ve škole

Ve škole se dávají, nebo aspoň dávaly, černé puntíky za prohřešky. Za deset puntíků pak byla pětka. Měli bychom podobný princip zavést i na politiky. Zalžeš, tu máš černý puntík. Až jich nasbíráš deset, snížíme ti plat na polovinu. Až jich nastřádáš dvacet, jdeš od válu. Lhát se nemá. Kdo lže, ten krade. A kdo lže a krade, ať si neosobuje právo vládnout státu. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb