Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zastávám názor, že nechci nic vědět. O nevěře, drobném posluhování i lásce s Martinou Formanovou

28.10.2017
Zastávám názor, že nechci nic vědět. O nevěře, drobném posluhování i lásce s Martinou Formanovou

Autor: Prostor

Popisek: Martina Formanová na letošním snímku

Martině Formanové se už před patnácti lety podařilo překročit stín hvězdného oscarového manžela a přestala být „tou od Miloše Formana“. Vyšvihla se totiž i jako oblíbená spisovatelka, která už dávno nepíše jen o tom, jak chodila s Gottem a byla součástí pražské smetánky. Nedávno vydala novou knihu, což byl důvod, proč zavítat do rodných Čech a svěřit se v rozhovoru pro magazín MFDnes, jaké to je žít delší dobu v Americe, navíc s tak známým a významným mužem.

S Milošem Formanem žije od poloviny devadesátých let, je matkou jeho druhých dvojčat, jejich vztah je prý stejný jako na začátku: „My se dodnes s Milošem těšíme na to, až si spolu večer sedneme, budeme se bavit nebo se dívat na televizi,“ sdělila v interview. Ve vztahu se prý rozhodně nenudí: „On je Miloš strašně vtipný, takže nudou netrpíme. Pochopitelně to není jako na začátku, ale pořád je to fajn a opravdu cítím, že je nám spolu dobře. Nutno říct, že Miloš to se mnou umí. Já mám ráda pozitivní vztahy, příjemnou atmosféru a on mě tak moc chválí, že mě těší i věci, které by člověka eventuálně otravovaly. Například drobné posluhování, jak tomu říkám. Ale když vidím, jak je šťastný, ráda pro něj cokoli udělám. Zároveň nechci, aby to vyznělo jako klišé. Některé věci se samozřejmě mění, Miloš třeba už nemá zájem cestovat. Na druhou stranu tohle nepřišlo nečekaně. Věděla jsem, že si beru staršího muže a silnou osobnost, takže to budu já, kdo se mu bude přizpůsobovat,“ uvedla v rozhovoru Martina Formanová. 

Po nevěře nepátrá

Ve svých knihách řeší Martina Formanová i nevěru, která je podle ní u nás ani ne tak častější, jako spíše lépe přijímaná. Sama prý není žárlivá: „Já osobně zastávám názor, že nechci nic vědět. Miloš dřív hodně cestoval, jezdil sám, ale já nemám pátrací povahu,“ prohlásila pro MFDnes Martina Formanová a dodává: „Pro nás je důležité, že v zásadních situacích jsme tu jeden pro druhého a že máme rodinu, na které nám záleží.“ 

V Americe jsem spíš pozorovatelka

Ve Státech žije Martina Formanová dlouho, do Čech jezdí jednou za čas, přesto se děj její poslední knihy Povídky na tělo odehrává právě zde: „V Americe jsem přes 20 let, neřeším jazykovou bariéru, ale stejně pořád víc rozumím vztahům tady. Znám současné životy svých kamarádek, znám jejich dětství, vztahy rodičů, vím, v jakém prostředí vyrůstaly. Američanky mají jiné kódy. Pro ně je důležité, kam chodily na vysokou, jakou má ta škola pověst a prestiž, společensky se identifikují a zařazují hodně podle studia. Mně tam tahle osobní historie chybí. V amerických vztazích se pořád víc považuju za pozorovatelku, než že bych byla jejich součástí,“ prohlásila upřímně pro magazín MFDnes. 

Burky pro starší ženy? To by ve Státech neprošlo

Situaci doma v Čechách ale pravidelně sleduje díky internetu a televizi a dívá se na ní pěkně kriticky: „Rozhodně si neumím představit, že by tam (v USA - pozn. red.)  kdokoli ve veřejné funkci prohlásil, že starším ženám by se mohly narazit burky. To by neprošlo ani druhořadému komikovi,“ narážela v rozhovoru na hrubý výrok našeho prezidenta Zemana. 

Češky prý vypadají skvěle i po dětech

Srovnání českých a amerických žen ústy Martiny nevyznívá pro Češky vůbec špatně: „Vždycky jsem považovala české ženy za velmi obětavé a pracovité. V generaci mých rodičů byly ženy tahouni, chodily do práce, staraly se o všechno doma, nakupovaly, uměly ruční a manuální práce, vychovávaly děti a ještě u toho dobře vypadaly,“ uvedla v rozhovoru pro MFDnes. Američanky se prý o sobe poté, co porodí děti tolik nestarají: „Ony to mají nastavené tak, že když jsou mámy, už nepotřebují vypadat tak skvěle jako svobodné.“

Skladatelka voňavého prádla a... 

Je Martina Formanová úspěšná lovkyně známých a úspěšných starších mužů? Martina vystudovala FAMU, v osmdesátých a devadesátých letech pracovala jako modelka, a tak se dostala mezi pražskou smetánku a poznala Karla Gotta. O tom, jak se s ním seznámila, rozešla a jak odjela později do Spojených států, aby se stal mámou dvojčat, jejichž tatínkem je Miloš Forman, vypráví ve své první knize Skladatelka voňavého prádla. Líčí zde i své začátky v Americe, které rozhodně nebyly snadné a idylické, jako mnoho jiných Čechů se živila úklidem. Snaha se ale vyplatila a Martina se stala ženou režiséra Miloše Formana, ale také oblíbenou spisovatelkou.

 

Psaní se Martině Formanové zalíbilo a v dalších knihách už rozhodně netěží jen ze vztahu se známými muži. Její knihy se čtou jedním dechem, prodávají se dobře, i když se odehrávají ve Státech. K českému tématu se vrátila ještě v knize Případ Pavlína o její kamarádce, jedné z nejúspěšnějších českých modelek Pavlíně Pořízkové, jejíž rodiče emigrovali do Švédska a tříletou Pavlínu zde museli zanechat. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace