Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Dopis od maminky dostala po 40 letech. Dcera popravené Milady Horákové: Ublíženo bylo už moc

27.10.2017
Dopis od maminky dostala po 40 letech. Dcera popravené Milady Horákové: Ublíženo bylo už moc

Autor: TV Prima

Popisek: Jana Kánská u Krause

Zanedlouho jde do kin film, který zpracovává příběh jedné z největších Češek 20. století, političky Milady Horákové, kterou popravil komunistický režim. Její tragický příběh je známý, ale jaký je příběh její jediné dcery Jany Kánské? Zjišťoval ho Jan Kraus ve své Show.

Film Milada, který má premiéru ve čtvrtek 2. listopadu, vypráví o přelomu 40. a 50. let, ale začíná dojemnou scénou z roku 1990, kdy tehdejší ministryně spravedlnosti Dagmar Burešová předala Janě Kánské dopisy, jež jí psala maminka z vězení, jeden pak těsně před popravou. Mimochodem, právě ten kdosi přelepoval v nynější předvolební kampani letáky KSČM. Pro Janu Kánskou to byl velmi vypjatý moment: „V roce 90 byly dopisy uvolněny. Dostali jsme je díky paní ministryni Burešové, která je objevila. Já jsem přijela z Ameriky a moje teta už je měla. Pak jsem je poprvé četla. To byly dopisy psané pro mě, pro mého otce a pro všechny přítele. Celou tu dobu byly ukryty v nějakých archivech. Paní ministryně je našla a dala je konečně rodině,“ vyprávěla Jana Kánská Janu Krausovi.   

Pro tátu bylo to shledání ještě zajímavější

Po zatčení a smrti její maminky se Janě zcela změnil život: „Mně bylo 15 let. Ještě několik měsíců  jsem žila v bytě, kde jsme žili celá rodina, ale potom byl byt zabaven a já jsem se přestěhovala ke své tetě. Tam jsem žila do té doby, než jsem se odstěhovala do Ameriky,“ vzpomínala Jana Kánská v Show Jana Krause. Jako mladá se přestěhovala do Spojených států, využila toho, že malou chvíli ukazoval režim svou lidštější tvář: „Do Ameriky jsem odešla v 68. roce, v roce 66 mě pustili na tři měsíce. Tehdy jsem poprvé viděla tátu. Bylo to hrozně zajímavý, protože jsme se tak dlouho neviděli a pro něj to bylo větší překvapení než pro mě. Já viděla dospělého člověk, jak mě opustil, kdežto on viděl z děcka dospělou ženskou. Bylo to velmi milé. My jsme měli spolu vždy velmi krásný vztah. To bylo hned zpátky,“ připomněla si v Show Jana Krause. 

Místo medicíny instrumentářkou

Její otec emigroval záhy poté, co byla Milada Horáková  zatčená, jeho cesta ven byla ale dost dramatická: „To bylo velmi napínavé, dlouho trvalo, než se dostal přes hranice. Až do listopadu se musel skrývat,“ uvedla v Show Jana Krause. Ani její další osud nebyl jednoduchý, na vysněnou medicínu musela zapomenout: „Díky mnoha statečným lidem jsem ukončila gymnázium, ale na vysokou školu jsem se pochopitelně nedostala. A zase díky mnoha statečným lidem jsem se dostala na zubní kliniku, na školu pro zubní instrumentáře. Zde jsem pracovala deset let jako instrumentářka a stále jsem se snažila o medicínu, která nebyla dosažitelná. Po deseti letech jsem si řekla, že se něco musí dít. Požádala jsem, abych se dostala na večerní školu pro zubní techniky. To mi velmi pomohlo, když jsem byla v Americe, protože jsem okamžitě dostala zaměstnání a nemusela jsem čekat na žádnou nostrifikaci. Byla to velká změna, protože v tu dobu technologie v zubařině byla tak rozdílná, že jsem se tam musela docela dost učit.“ 

Krocana jsme v Listopadu 89 nepekli

Převrat v roce 1989 pochopitelně přivítala s nadšením: „Pamatuji se na náš Den díkůvzdání. To se v Americe hoduje, peče se krocan. My jsme nepekli, seděli jsme u televize CNN a dívali jsme se, co se tady děje,“ vypráví nadšeně. Do svého bývalého domova se vypravila celkem záhy: „Přijela jsem hned v lednu, protože jsem věděla, že byly dodány ty dopisy.“ Jana Kánská žije sice od roku 1968 ve Státech, na její češtině to ale poznat není. Doma totiž komunikují česky: „Mám českého manžela. Odešel daleko dřív než já, odešel jako vystudovaný tělocvikář. Potkali jsme se až v tom 68. roce,“ řekla Janu Krausovi. 

Ublíženo bylo už moc

Na doby po tragickém skonu své matky ale nevzpomíná jen ve zlém, potkala prý mnoho lidí, kteří jí pomáhali: „Já jsem měla v neštěstí štěstí, že jsem se dostala na svoje místo na zubní klinice. Tam byl šéfem profesor Neuwirth, který byl nesmírný gentleman a statečný člověk. Bylo tam dalších několik lidí, kteří mě tam udržovali. Bylo tam velmi příjemné pracovní prostředí. Ta mámina  tragédie mě trochu chránila i do dalších let. Už se mně tolik nesnažili ublížit, protože bylo ublíženo moc.“

Doma už je ve Státech

Na Česko tedy nevzpomíná ve zlém, snaží se sem neustále jezdit, i když její domov je už jinde: „Mám tu spoustu přátel, takže program je zde plný. Ale domů jedu tam, protože tam mám děti a vnoučata a to je strašně velký magnet,“ uzavřela Jana Kánská. 

Janě Kánské je dnes 83 let, její maminkou byla bojovnice proti fašismu a komunismu Milada Horáková. Horákovou v roce 1950, přes odpor celého civilizovaného světa, komunistický režim v zinscenovaném procesu odsoudil a popravil oběšením. Ještě na poslední schůzce před popravou stihla svým blízkým sdělit, že jim napsala dopisy a že je její poslední přání, aby tyto dopisy byly předány. Stalo se tak až po 40 letech. Jana Kánská se v Americe provdala za profesora ekonomie Karla Kánského, mají dvě dcery a několik vnoučat. Jedna z vnuček se jmenuje Anna Milada King. Kde je hrob její matky, Jana Kánská dodnes neví. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace