Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Elitní hacker, bojovník proti ISIS. Kdybych válčil za peníze, byl bych voják, ale boj za svobodu je prý terorismus

26.10.2017
Elitní hacker, bojovník proti ISIS. Kdybych válčil za peníze, byl bych voják, ale boj za svobodu je prý terorismus

Foto: standard.co.uk

Popisek: Amir Taaki

Amir Taaki je jedním z nejnebezpečnějších lidí Internetu. V žebříčku časopisu Wired se objevil hned vedle Edwarda Snowdena. V roce 2015 se přidal ke kurdským jednotkám bojujícím proti Islámskému státu. Po návratu do Británie mu zabavili na rok cestovní pas. Britsko-íránský programátor Bitcoinu a bojovník za svobodu v pondělí navštívil Prahu u příležitostí konání hackerské konference v Paralelní Polis.

Amir Taaki je jedním ze zakladatelů virtuální měny Bitcoin, která je přísně decentralizovaná, nemá k ní přístup žádná vláda světa, nemohou ji ovlivňovat centrální banky. A její hodnota neustále roste. K dnešnímu dni je hodnota jednoho Bitcoinu v přepočtu 120 644,- Kč. Přičemž Bitcoin začínal prakticky od nulové hodnoty v roce 2009.

Měna jako forma moci

Amir Taaki pro Lidovky.cz uvedl, že byl součástí hnutí The Free Software Movement, které vzniklo společně s Internetem v devadesátých letech. Bylo to hnutí lidí, kteří chtěli technologie zdemokratizovat. Tj. zpřístupnit lidem, protože technologie se stávaly formou moci. Jedním z výsledků byl vznik Bitcoinu, u kterého Taaki programoval několik zásadních funkcí.

Banky jako zlo

Programátor Taaki nevidí Bitcoin jako prostou virtuální měnu postavenou na matematických základech, ale jako nástroj vzdoru proti uplatňované moci kapitalismu, kde mají banky větší moc než samotní politici, jak tvrdí Amir Taaki a naráží tím na skutečnost, že banky tím, jak ovlivňují kapitál, ovlivňují často negativně i životy lidí.

Bitcoin je rovnost

Vliv centrálních bank Amir Taaki vidí hlavně v západním společenství, která se točí kolem peněz, další hodnoty nevyznává. Lidé se tak plahočí do zaměstnání, která nenávidí, aby vydělali peníze, které jsou jen bublinou v systému bank. Hodnotu peněz ovládaných bankami vidí Taaki jako abstraktní, protože peníze nemají faktickou hodnotu. Na druhou stranu Bitcoin je měna založená na rovnosti uživatelů. Ani tvůrci Bitcoinu nemohou ovlivňovat vývoj měny. Nemohou uměle zasáhnout do její hodnoty. Což centrální banky dělají u tradičních měn neustále.

Nemáš peníze? Napiš si je

V okamžiku, kdy totiž centrální banky potřebují peníze, prostě si je napíší. Za pomoci klávesnice tak uměle nafouknou své finanční rezervy. Pro upřesnění to znamená, že kdyby měl obyčejný člověk obdobnou možnost, napíše si týden před výplatou ve své internetové bance na účet 10 000,- Kč a prostě je od toho momentu má. Tak funguje bankovní svět. Což je neuvěřitelně nespravedlivé vůči systému práce, kterým je podřízen svět lidí. Amir Taaki tvrdí, že takový systém je ze strany bank parazitický.

Bitcoin osvobozuje

Volný chod kapitálu u Bitcoinu považuje Taaki za nesmírný přínos. A převádí výhody na svůj život, kdy se snaží bojovat proti západnímu neoliberálnímu systému, v kterém jsme uvězněni, a díky Bitcoinu a jeho anonymitě má pro svůj boj prostředky. Zároveň Taaki přiznává, že Bitcoin se může stát a také stal prostředkem pro financování terorismu. Ale k tomu Taaki podotkl, že i on sám je nyní vyšetřován v Británii pro terorismus – a to jen proto, že se postavil na stranu Kurdů a bojoval proti Islámskému státu.

Být žoldák je v pořádku

Taaki se pozastavuje na tím, že bojovat za peníze je v pořádku, pak jste vojákem. Ale bojovat za svobodu, za ideál, za vizi, to z člověka dělá teroristu. „A to je kus toho, co je špatně se západem. Je to společnost, která není vedená ideálem, je to společenství nicoty, a lidé často jsou jenom prázdné nádoby, kontrolované určitým mechanismem, který má za úkol jenom zůstat stabilní,“ říká k tomu. Západní systém pracuje na principu vykořisťování a násilí, bez toho by současný systém nemohl přežít.

Hlídáme si jen stabilitu, další hodnoty nemáme

Amir Taaki poukazuje na to, že náš systém padá jako říše starého Římu. Je nahrazován. Ale je nahrazován islámistickým terorismem nebo vzestupem krajně pravicových směrů v Evropě. A na to naše společnost není připravená, protože jedinou její hodnotou je hlídat si ekonomickou stabilitu. Západní svět tak postrádá jakýkoliv cíl nebo smysl. I terorista z Islámského státu má větší motivaci, cíl, smysl, protože věří, důvěřuje, má hnací motor pro svůj život. A to i když jsou jeho cíle zvrácené. Lidé západu jsou pak jen mechanizovaní roboti, kteří se snaží udržet společnost v takovém stavu, v jakém je nyní.

Nechápu ruskou mentalitu

Úspěch Ruska na Blízkém východě a ve střední Asii vidí Taaki v motivaci. Ruští vojáci věří Rusku, učí se o Rusku, o jeho ideologii, historii. Mají cíl a smysl. Naproti tomu armáda USA jen hasí krizi za krizí bez jakéhokoliv smyslu pro vojáky. Bezcílně se tak toulají světem. Bezcílně a beze smyslu. Nakonec Amir Taaki přiznává, že ruské mentalitě nerozumí, protože je mu cizí.

Kurdská nezávislost

Na přetřes přišlo i téma kurdské nezávislosti. Amir Taaki ukazuje bohatství Blízkého východu v jeho různorodosti. Náboženská, etnická a systémová různorodost vede k tomu, že spoustu tamních států musí být autoritářských. Jinak by se celá oblast sesypala. A samotný Kurdistán leží na území čtyř zemí. Sýrie, Turecka, Íránu a Iráku. A jen těžko dojde k uvolnění místa pro Kurdistán z území těchto zemí. Řešení vidí Taaki v rozpuštění národních států. Protože model rozložení států, který je aplikován západem na zbytek světa, je pro Blízký východ nepřirozený právě prote, že je Blízký východ tak různorodý.

Proč se Taaki vydal bojovat v řadách Kurdů?

„Vydal jsem se tam, protože jsme anarchista a tohle je anarchistická revoluce. Představte si, že si léta říkáte anarchista a najednou tohle vidíte, někoho, kdo se skutečně snaží o anarchistickou revoluci tam, kde je potřebná. Takže jsem jim chtěl pomoct, například jsme postavili továrnu na umělé hnojivo, dělal výzkum na solární panely, organizoval jsem hodně ekonomických projektů,“ říká Taaki a dodává, že 99 % války je nicnedělání. Hlídky, krátké spaní, hlídky. Boje jsou pak velmi adrenalinové. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb