Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

V neděli občas něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Emigrace, vznik nového samizdatu, za všechno můžou vesničtí pitomci... To jsou povolební výkřiky ´kavárny´. Komentář Štěpána Chába

komentář 23.10.2017
Emigrace, vznik nového samizdatu, za všechno můžou vesničtí pitomci... To jsou povolební výkřiky ´kavárny´. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Miroslav Kalousek i celá TOP 09 sledovala volební výsledky v Café Louvre v Praze

Šafrovo Forum24 přišlo s podrobným návodem na to, kterak emigrovat do Velké Británie. „Hlavou se vám možná honí myšlenky na emigraci. Kam? Z historie víme, že vyhledávaným cílem politických uprchlíků z České republiky je Velká Británie. Zajímá vás, jak na emigraci? Dobrou zprávou je, že to jde dobře a rychle.“

Jiří X Doležal z Reflexu byl výsledkem voleb natolik konsternován, že v povolební horečce blábolil o vzniku nového samizdatu, o roku 1946, o puči, který přijde. Zkrátka jasná horečka sobotní noci. V sobotu večer jsme si lehli do postele, bylo pěkně na světě. Ráno v neděli jsme pak s okem plným hrůzy hleděli do světa totality, který na nás vybafl. Ó hrůzo. Ne, nejsme v loji, nejsme v totalitě. Jen pan Doležal se tam probudil.

Výkřiky do noci

Před volebním štábem Tomia Okamury a jeho SPD se srotilo v sobotu večer několik vyvrhelů a vyvrholek a jali se vykřičet do světa své rozhořčení nad nesprávným výsledkem demokratických voleb. Velká část jich měla zakryté tváře. Řvali o fašismu a nacismu a bylo to trochu hloupé. Takové americky hloupé.

Ale, ale, ale

V neděli pak jsou média zasažena slůvkem ALE. Byly to demokratické volby, ale… Výsledek musíme tolerovat, ale… Hlas lidí, ale… Slůvko „ale“ v podobných prohlášeních většinou neguje vše, co před slůvkem „ale“ zaznělo. Byly k vidění i výzvy k tomu, aby se začalo vážně uvažovat nad omezením volebního práva. Volit mohou ti, kteří mají řádně zaplacené členské příspěvky u TOP 09, další jen po prokázání loajality Kalouskovi, předpokládejme.

Vesnice je plná kreténů

A došlo na již tradiční obviňování vesnice. Dětinská vesnice. Vesnice s menším inteligenčním potenciálem. Vesnice plná hlupáků, kteří nechápou život v Praze. Aneb Přemluv bábu v praxi. Aroganci města krásně vyjádřil spisovatel Jacques Prévert: „Městský idiot si vždy utahuje z venkovského blbečka.“ Jak prosté, jak elegantní. Volili nevzdělaní, staří, neschopní a zvrátili tím výsledek voleb. Protože nevzdělaní, staří a neschopní volí nenávist. A protože Praha je toho názoru, že zbytek republiky je plný nevzdělaných, starých a neschopných.

Údiv nad propadem tradičních stran

Ten na místě věru není. Tradiční strany se staly impotentními. V jedné řadě, bez názoru, jen s volebními hesly plnými klišé. Nebyl vidět názorový rozdíl. Všechny byly seřazené v jednotném postoji prakticky ke všem problémům, které před ně byly pohozené k prodiskutování. Nebyla vidět variabilita názorů. Nebylo z čeho vybírat. Tradiční strany se staly karikaturou. Jediné, co dokázaly ukázat, byl odpor. Jejich kampaně tedy stály na negaci. Konstruktivního nic, a když už, tak slogany, které jsou omílané už od devadesátých let. A na to už jim skočí málokdo.

Všimli jste si v návalu předvolebních diskusí té hrůzy dlouholetých politiků tradičních stran z opravdové výměny názorů? Jak si notovali, jak, jako jeden muž, jeli tu svou prázdnou siláž politických slibů, aniž by cokoliv řekli? Jak mohou po dvaceti letech blamáže zaujmout sloganem – podporujeme mladé rodiny – kdo jim něco takového může věřit, když rodina je po desetiletích jejich činnosti záchodem, nikoliv základem státu.

Demokraté nenávidí demokracii

Nemám s výsledkem voleb pražádný problém. Nekolabuji, nechystám se emigrovat, protestovat ani urážet kolemjdoucí. Naopak, budu s velkým zájmem sledovat, kam nás nová politická reprezentace povede. Pokud to nebude dobré, zakřičíme si všichni společně. Ale víte co? Přeju si, aby to bylo vyloženě terno. Aby nás nová politická reprezentace zavedla do té správné budoucnosti. Aby jim to vyšlo. Ne proto, že bych to Babišovi přál. Přeju to republice. Už se v té neschopné močůvce plácáme na poměry moc dlouho. A v této době by bylo trochu pitomé, kdyby nám padala neustále vláda a místo řešení palčivých problémů se v parlamentu hádali o tom, kdo komu za co a kam.

 

Štěpán

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace