Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, ať už si myslíte, že byla a bude, anebo naopak

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zvítězila demokracie; ať se to komu líbí, nebo ne. Život je jinde než u Babiše, takže žádnou paniku. Komentář Štěpána Chába

komentář 22.10.2017
Zvítězila demokracie; ať se to komu líbí, nebo ne. Život je jinde než u Babiše, takže žádnou paniku. Komentář Štěpána Chába

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš u urny

V celonárodní soutěži jménem Volby do Poslanecké sněmovny vyhrál Andrej Babiš o plnou délku. Druzí skončili znovuzrození žokejové z ODS, a to fakticky jen díky Václavu Klausovi mladšímu, který byl druhým nejvíce kroužkovaným kandidátem. O třetí a čtvrté místo se poprali Piráti s okamurovskou SPD. Komunisti, Lidovci, Socani, Stanaři a Topkaři pozobali zbytek.

Výsledek voleb naplnil nejčernější ze scénářů. Dosavadní koalice, která právě dovládla, bude vládnout s největší pravděpodobností dál. Jen si prohází ministerstva a Andrej Babiš už bude mít prsty prakticky ve všem. Je možná jiná koalice? Ztuha. ODS s Babišem do jedné káry nevleze. Piráti a Okamura jsou příliš vyhranění, ty do koalice nikdo nebude chtít. S komunisty se nevládne. A Kalouska nesnese nikdo. Pak je tu nově STAN se šesti poslanci. Takoví obojetní, kteří po vzoru Lidovců půjdou s kýmkoliv, což předvedli před volbami ve spojení právě s Lidovci a také Topkaři.

Čtenář mi napsal, že jsem vůl

Jeden čtenář mi napsal, že úlohu Andreje Babiše špatně chápu. Není to oligarcha, je to revolucionář. On tu republiku vytáhne ze srabu – ON SE O NÁS POSTARÁ. Ano, kéž by se v něm něco hnulo a on začal tvořit, kéž by zapomněl na to, že je vůl jak anděl, přestal být podnikatelem a začal být státníkem, když už na tu cestu nastoupil. Ale on nezačne. Nezačal dosud, nezačne ani teď. Jen těch v předchozí koalici spáchaných buzerací bude víc a Babiš víc a víc uvidí do všeho. Heslem nadcházejících čtyř let bude jediné – fízlárna, sledování a postupné odebírání dosud obyčejných svobod. A zmnohonásobení osobního majetku Andreje Babiše. A chraň vás ruka páně, abyste Andreje zazlobili. Teď už nebude mít pod placem jen Ministerstvo financí, teď popadne i vnitro. A to teprve bude fičák. Ten si při tom klekání na kdekoho ošoupe nohavice.

Ale přesto není třeba bít na poplach

Ač to v pravdě a lásce bije na poplach, výsledek voleb je srovnáván s výsledky z roku 1946, kdy v čele vlády stanul Klement Gottwald, přesto se na rychlé soudy a výzvy k odboji nebo k vzniku nového samizdatu vykašleme. Výsledky voleb jsou volbou jiné budoucnosti, jiné, než té, která tu bujela poslední čtvrtstoletí. Lidé se nemají dobře. Ba co víc, mají se hůř a hůř. A chtějí to změnit. Čtvrtstoletí na to nikdo nebral ohled, tak teď přilétl pohlavek. A ťal do živého. Výsledkem je bohužel Babiš. Ale od vzniku blbé nálady, kdy se začaly uplatňovat normy – maximum vzít, minimum dát – by prozíravý politik neměl být překvapený. Někdy to přijít muselo. Teď se jen snažit vydržet další čtyři roky a nestát se za tu dobu oligarchickou Ukrajinou na pokraji kolapsu. Je dobré si pamatovat, že montovnu z nás udělali lidé z ČSSD a ODS. Je na Babišovi, jestli bude v nastaveném kurzu pokračovat.

Přesto Babišovo hnutí ANO je naplněné i lidmi smýšlejícími demokraticky, celý politický prostor je hlídán velmi silnými médii a nakonec jsou tu Babišovi voliči, kteří netouží po návratu k totalitě, jen se shlédli k osobnosti Babiše a jeho schopnosti vést stát jako firmu. Doufají v efektivnost, rychlé zbohatnutí republiky a vypohlavkování tradičních kmotrovských stran typu ČSSD či ODS, které mohou, podle jejich názoru, za mizérii minulých let. Je velmi, ale velmi nepravděpodobné, že by se Hnutí ANO zvrhlo v něco nebezpečného a demokracii ohrožujícího. Prostě jsme jen chytili nový vítr.

Hlavně klid

Nevyhrocujme se, diskutujme, domlouvejme se, nemilitarizujme se. Výsledek těchto voleb není konec světa. Není to ani začátek nového světa. Je to jen pokračování. Další kapitola. A co by to bylo za román, kdyby na chvíli nebyl na vrcholu také lump. Naopak, s českým humorem si užijme další čtyři roky. Ve výsledku to bude jedině sranda. Jako celá historie lidstva. Jen další důvod k příjemnému brblání nad pivem. Jen škoda, že si k němu nejde zapálit cigaretka, a ponořit tak sál hospůdky do tajuplných dýmů lidského údělu.

Politika není středobod

Neberte ty volby tak vážně. Nekolabujte z nich. Je hezké vést v patrnosti vlastní život, nakrmit slepice, zalít begónie, kouknout na seriál, hodit nohy na stůl a zírat do blba a myslet na Božku nebo na Mirka z práce a všimnout si, že ten záchvat romantiky při západu slunce je prostě fajn. Protože život je ale úplně o něčem jiném, než o nějakém Babišovi. Místo zbytečného trápení se nad tím, proč je Babiš u moci, přemýšlejte radši nad nekonečnem, nad vlastní smrtí nebo nad věčnými otázkami – proč jsme tu, kdo jsme, kam pádíme a podobné ptákoviny. Čtyři roky utečou jako voda.

 

Štěpán

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace