Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

10 důvodů, proč to hodit Pirátům aneb jak neprásknout do sněmovny hand granát. Komentář Štěpána Chába

komentář 18.10.2017
10 důvodů, proč to hodit Pirátům aneb jak neprásknout do sněmovny hand granát. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Piráti; ilustrační foto

Piráti se snaží do poslanecké sněmovny dostat od roku 2009. Za tu dobu se dopracovali do vedení radnice v Mariánských Lázních i do mnoha zastupitelstev v republice. Nejčastější argument proti Pirátům je jejich nezkušenost. Prý v tom nebudou umět chodit a politika je spolkne jako další rychlokvašné strany, které s velkých mediálním výbuchem vstoupily na politickou scénu, aby se stejným mediálním výbuchem shořely v propadlišti dějin jako rozhárané už během volebního období. Budou takoví i Piráti?

Ovšem Piráti nestojí na uchopení aktuální nálady lidí a jejím politickém zúročení. Piráti, jako mravenci, dřou a prosazují konstantně svou politiku a svůj program nezávisle na náladách a politických kauzách. Jejich politika není na jedno použití. Jejich politika je politikou budoucnosti. V tomto textu předhodíme 10 důvodů, proč to hodit právě Pirátům.

1

Pirátské strany vznikly po celém světě, nejvíce pak v Evropě. Jsou vlastně jedinou prakticky celoevropskou stranou. Vyznávají stejnou politiku, podobný program. Dojde-li k mezinárodní komunikaci, můžeme předpokládat, že nevzniknou hloupé hádky a přetahování se. Dojde ke shodě.

2

Piráti mají levicové smýšlení. To znamená, že upřednostňují zájem lidí před zájmem byznysu a nejsou schopni a ani ochotni byznys nazvat samospasitelným. Společnosti nemůže byznys vládnout, musí jí být podřízen a sloužit.

3

Piráti uplatňují tvrdý akcent na moderní technologie. S ohledem na to, že se na nás nezadržitelně řítí Průmysl 4.0, nemůžeme nechat otěže politiky a řízení státu v rukou lidí, kteří sotva umí zapnout počítač. A to staré strany jsou. V lecčems i ty nové, že ANO, pane Babiši.

4

Piráti přemýšlí dopředu. Nikoliv pouze ke dveřím dalších voleb. Ve svém programu řeší strategii, kudy a jak se vydat s ohledem na vývoj světa a technologií. Zatímco ostatní strany stále dokola přemílají stejné problémy již od revoluce. Bylo by zajímavé sledovat, jak hluboký ekonomický propad bychom si užili, kdyby ve vládě seděly staré strany, které vše řeší postaru. Ale doufejme, že k ničemu takovému nedojde, protože kormidla se chopí Piráti.

5

Piráty tolik prosazovaná transparentnost, která je skutečně schopná zastavit odtékání veřejných peněz do záchodové mísy něčí kapsy. Transparentnost by pak nešla podvodně obejít, protože každý haléř, který by prošel přes síto veřejných institucí, by byl dohledatelný kýmkoliv, koho by to zajímalo. Šoupnout někomu něco z veřejných peněz bokem by bylo nemožné.

6

Piráti jsou jediná strana, která má důkladně propracovaný princip základního nepodmíněného příjmu, nad kterým se bude muset začít vážně uvažovat. Vývoj nám nedává do budoucna prakticky jinou možnost.

Sedm

Možnost účinně ovlivňovat směřování Pirátů a jejich politiky, protože v jejich straně se o důležitých otázkách rozhoduje demokratickým hlasováním na základě pirátské základny a jejích členů.

8

Piráti se za dobu své existence vypracovali z „hurá“ strany ve stranu stabilní.

9

Tvrdost, s kterou o svém programu jednají, dokazuje i jejich jednání na Pražském magistrátu, kde rozkopali několik kauz s korupcí. Krnáčové není co závidět, opravdu ji nedovolili upouštět z veřejných peněz do soukromých kapes.

10

Je s nimi sranda. Politiku dělají civilněji a vstřícněji. 

A pár bodů proti Pirátům...

Jejich až nekritické přimknutí se k Evropské unii je s ohledem na celoevropskou existenci pirátských stran pochopitelné, ale trochu na obtíž. U lidí začíná převládat názor, že Evropská unie se stala zbytečnou chobotnicí, která vysává a nařizuje, ale přínos je minimální.

Problémem je, z mého hlediska, i zavádění elektronických voleb. Nynější stav je sice neekologický, ale s jistotou, že výsledky voleb nejsou hacknuté. S elektronickými volbami se po každých volbách zaplaví mediální prostor výkřiky o tom, kdo a jak až moc výsledky upravil v prospěch některé strany.

Kydá se na Piráty. Vybujely stovky článků, které jsou vůči Pirátům velmi kritické. Ale víte proč? Protože Piráti nastupují do Sněmovny a mnohým se hrůzou stahují půlky. Jejich snadné výdělky jsou totiž v ohrožení. Aha, to je vlastně v jejich prospěch...

 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb