Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Marie Terezie podlehla hazardu; dokázala prohrát tisíce zlatých. Zato její syn měl jinou vášeň. Tajnosti slavných

17.10.2017
Marie Terezie podlehla hazardu; dokázala prohrát tisíce zlatých. Zato její syn měl jinou vášeň. Tajnosti slavných

Foto: BetaFilm

Popisek: Rakouská herečka Marie-Luise Stockinger jako císařovna Marie Terezie v minisérii, na jejímž natáčení se podílí Česká televize

Včera jsme připomněli méně známá fakta, týkající se české královny Marie Terezie, jediné, která kdy obsadila český trůn. Byla ženou, která o sobě vytvořila mnoho iluzí, a je velmi těžké určit, jaká její tvář byla vlastně ta pravá. Zatímco se traduje, že žila ve šťastném manželství, svému muži byla nucena tolerovat četné úlety a milenky. Společně s ním také podlehla vášni pro hazardní hry. Oba dokázali prohrát obrovské částky.

Je ovšem nutné zároveň říci, že měli z čeho rozhazovat, a svůj značný majetek oba vytvořili díky usilovné práci. Marie Terezie dokázala nejen vládnout obrovské monarchii, ale také pečlivě dohlížet na výchovu svých dětí. Její manžel, František Štěpán Lotrinský, zase obratnými transakcemi nahromadil gigantické jmění, a stal se tak nejbohatším mužem té doby. Jeho statky byly vzorovými podniky, vybudoval řadu manufaktur i dalších továren a společně s Marií nechal postavit nádherné paláce, jejichž velkolepost stále obdivují turisté z celého světa.

Vášeň pro hazard

Značného bohatství si ovšem oba manželé uměli pořádně užívat, nejen pořádáním okázalých slavností a bálů, ale také velkou vášní pro hazard. Prohrát dokázali astronomické částky, a to až třicet tisíc zlatých. Hazard se tehdy pěstoval všude, u dvora i mimo něj, a to přestože byl zakázaný. Nakonec však Marie podlehla nátlaku svého osvědčeného rádce a přítele, hraběte Emanuela Silva-Tarouca, který na ni naléhal, že musí jít lidu příkladem, a tak se nakonec odhodlala zakázat také u dvora velmi riskantní hru, nazývanou Farao. Hrabě Tarouc dohlížel na to, aby se z královny, která si do sytosti užívala radovánek a bohatství, stala zodpovědná panovnice a vzorná matka. Zatímco dřív vládl v jejím paláci chaos, vytvořil přísný denní rozvrh, v němž byly minutu po minutě stanoveny její povinnosti.

Vášeň jí zbyla jen jediná – blaho lidu

Rozmařilý život Marie Terezie defitinitivně skončil, když se spoluvlády ujal její vytoužený syn Josef II. Zpočátku rozmazlený a sebevědomý chlapec se později změnil k nepoznání. Jakýkoliv luxus mu byl odporný a značný majetek, který zdědil po svém předčasně zemřelém a po všech stránkách náruživém otci, využil na umoření státního dluhu, a získal si tak srdce poddaných. Rozpustil dokonce dvory svých sourozenců, zredukoval počet koní ve stájích, seškrtal všemožné oslavy a další radovánky. „Láska k vlasti, blaho státu, to je jediná vášeň, pro kterou podniknu všechno,“ napsal v dopisu svému bratru Leopoldovi. Tím ovšem ještě více zhoršil vztahy s matkou, které ostatně nikdy nebyly ideální. Zatímco dříve se odehrávaly hlasité hádky mezi ní a jejím manželem, teď je vystřídaly ostré spory s vlastním synem. Marii Terezii dokonce pohrozil, že se vzdá spoluvlády s ní. Je přitom zajímavé, že matka synovi vyčítala, že má ohledně náboženství a mravů málo přísné zásady.

Osvícený Josef

To, že se stal Josef II. osvíceným vládcem, který ctil principy tolerance a humanismu, zásadně ovlivnil jeho styk se zednáři. Své plánované reformy realizoval až po matčině smrti a uskutečňoval je vskutku razantním tempem. Jako první zavedl církevní reformu, tolerančním patentem zajistil náboženskou svobodu, rozpustil zbytečné kláštery, a dokonce zmenšil vliv papeže. Zakázal také různé pověrčivé zvyky. Za jeho vlády vznikly četné školy, nemocnice, sirotčince a chudobince. Velký odpor však vyvolalo rozhodnutí zdanit šlechtický majetek. Bohužel tento odvážný reformátor zemřel v pouhých 49 letech na tuberkulózu. Za svůj krátký život však změnil starou monarchii k nepoznání.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste nebo byli viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Adéla Hofmanová