Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Nostalgická kavárnička Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zbožná česká panovnice Marie Terezie: Manželovi tolerovala milenky. A ten luxus! Tajnosti slavných

16.10.2017
Zbožná česká panovnice Marie Terezie: Manželovi tolerovala milenky. A ten luxus! Tajnosti slavných

Foto: BetaFilm

Popisek: Mladá Marie Terezie v podání rakouské herečky Marie Luise Stockinger v právě natáčené dvojdílné historické minisérii, na níž se podílí i ČT a kterou režíruje hollywoodský režisér

Současná generace má nezřídka pocit, že žijeme ve zkažené době, kdy se nectí rodina, věrnost a řada lidí propadá hříšnému a okázalému způsobu života. Jenomže, stačí si připomenout, jak žili naši předci a najednou máme pocit, že jsme ve srovnání s nimi úplnými svatoušky. Příkladem je příběh české královny Marie Terezie, jejíž 300. výročí narození si letos připomíná celá Evropa.

Marie Terezie, jediná žena, které kdy seděla  na českém trůnu, bezesporu patřila k nejvýznamnějším panovníkům evropské historie, protože vládla obrovské monarchii a  zanechala za sebou výrazné stopy, především v podobě dalekosáhlých reforem, které dokončil její syn Josef II. Je ovšem zajímavé, že je často nazývaná císařovnou, ve skutečnosti však byla pouze manželkou císaře Františka Štěpána Lotrinského. Ona sama byla na svoji dobu velmi moderní ženou, která mistrovsky ovládala styk s veřejností. Díky tomu o sobě vytvářela dokonalou iluzi, která přetrvává dodnes a jen málokdo může s určitostí tvrdit, jaká vlastně byla ve skutečnosti.

 

Portrét Andrease Möllera ve vídeňském Kunsthistorisches Museum: Je zřejmé, že herečku vybrali dobře, je slavné panovnici podobná   

Pár snů

Na straně jedné byla velmi zbožnou ženou, tiše však například tolerovala četné nevěry svého muže. Znala ho od dětství a to, že ho skutečně velmi milovala (což rozhodně v případě sňatků z rozumu nebylo běžné), dodnes dokazuje její korespondence, kdy svému vyvolenému  již před sňatkem psala vášnivá vyznání a oslovovala ho jako „velmi milovaného ženicha“. Často si stěžovala, že je bez něj smutná jako malý psíček a zdůrazňovala, že je jeho oddanou snoubenkou.  Oba tvořili pár snů, ona byla v mládí okouzlující, inteligentní a veselou blondýnkou, on byl rovněž velmi atraktivní a šarmantní. Jejich zásnuby i svatba byly velkolepé, obzvláště ve srovnání se sňatky dnešní šlechty. Otec Marie Terezie, Karel VI., trval na co největší nádheře,  na svatebních šatech například dnem a noci pracovalo 136 vyšívaček, které je zdobily zlatem a stříbrem. Samozřejmostí byly několik dnů trvající opulentní hostiny.

 

Františka Štěpána Lotrinského hraje Vojtěch Kotek

Jedna krize za druhou

Manželství bylo ovšem nakonec šťastné jenom částečně. Zpočátku jej například kazil fakt, že se  František nedočkal vytouženého dědice,  Marie Terezie rodila jednu dceru za druhou. A také  vládla sama,  pevnou rukou,  a svého muže odsunula na druhou kolej. Přesto se snažila, aby se nenudil, a tak na jeho počest pořádala několikrát týdně velkolepé hostiny. Byl totiž skvělým společníkem, miloval hudbu, divadlo a bály. Krizi v jejich vztahu vyvolalo, když se stal po smrti svého otce  Karla VII. císařem Svaté říše římské a ona se odmítla nechat korunovat jako císařova manželka. Hrát vedlejší roli pro ni jako pro královnu Uher a Čech nepřipadalo v úvahu. Korunovace svého muže se nezúčastnila a pozorovala ji pouze z oken vedlejšího hostince.

Prostopášný císař

Vážné trhliny dostala i jejich velká láska a časem byly zdi jejich sídla svědkem mnoha hlasitých hádek a scén. Císař měl velkou slabost pro ženy a dopouštěl se četných galantních dobrodružství, ať už s krásnými dvorními dámami královny nebo s herečkami. Stejně jako jeho otec se držel zásady, že manželství rozhodně neznamená povinnost monogamie. Marie Terezie to sice tolerovala, ale trvala na tom, že bude mít s Františkem nadále společnou ložnici. A po celou dobu jejich manželství byla prakticky stále těhotná. Milenky svého muže nechávala sledovat a když zjistila, o koho jde, postarala se, aby byla dotyčná kráska co nejdříve provdaná.  Svým dcerám prý radila, jak si mají udržet partnera - dát mu co nejvíce volnosti.  Byla to pravděpodobně však ona, kdo měl na záletech manžela hlavní díl viny. Držela ho zkrátka, byla panovačná a podobně se chovala i ke svým dětem. Když František předčasně a zcela nečekaně zemřel na infarkt, stala se z Marie Terezie zdrcená vdova, která si již nikdy neoblékla jiné šaty, než černé.

Pokračování zítra

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová