Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

LSD zkusil i Gott. Slavný psychiatr hájí psychedelika: Drogy ano, ale pod dohledem

17.10.2017
LSD zkusil i Gott. Slavný psychiatr hájí psychedelika: Drogy ano, ale pod dohledem

Foto: Stránky Stanislava Grofa

Popisek: Stanislav Grof při své první návštěvě Číny, v roce 2015

Psychiatr Stanislav Grof je kontroverzní osoba. Na jednu stranu držitel Bludného balvanu, který se uděluje Českým klubem skeptiků za matení veřejnosti polovědeckými či zcela šarlatánskými přístupy, na stranu druhou osobnost oceněná Nadací Vize 97 Václava Havla s miliony příznivců, zejména v souvislosti s psychedelickými látkami a metodou holotropního dýchání. Stanislav Grof se v Praze v uplynulých dnech zúčastnil Mezinárodní transpersonální konference, u příležitosti které poskytl Českému rozhlasu rozhovor.

Stanislav Grof je autor metody holotropního dýchání, kdy řízeným povrchním dýcháním s navodí stav hlubokého změněného vědomí, což má sloužit k poznání sama sebe a také k odstranění neuróz a psychóz: „Většinou jsme viděli hluboké pozitivní proměny. Lidé se zbavili nejen různých příznaků deprese nebo fobie, došlo u nich také k přetvoření osobnosti, ke změně hodnot. Často jsou citlivější k ekologii. Díky spirituálním zážitkům si uvědomí, jak jsme spojeni s přírodou. Nemůžeme ji ničit, aniž bychom poškodili sami sebe. Lidé opustí představu, že jediný způsob řešení problémů je lineárně se pohybovat k nějakým cílům. Když vyřeší svá traumata z dětství nebo i zážitek porodu, tak se jim lépe žije,“ uvedl v rozhovoru pro Rozhlas. 

Psychedelika jsou jen nástroj

Stanislav Grof přináší také velmi zajímavý pohled na psychedelika, tedy látky jako LSD. Tyto látky byly psychiatrům v šedesátých letech dostupné, používaly se k psychoanalýze, Stanislav Grof byl jedním z psychiatrů, kteří je mohli využívat. Tehdy je spolu s ním vyzkoušel třeba i Karel Gott. Tyto látky byly zakázány, nicméně Stanislav Grof je dodnes obhajuje: „Psychedelické látky jsou nástrojem, záleží na tom, jak se s nimi zachází. Říká se tomu a setting. Výsledek záleží na tom, kdo látku podává, komu, za jakých okolností a za jakým účelem. Využití těchto látek je obrovské. Na jedné straně terapeutické, může sloužit k vyvolání mystických zážitků, podpoře kreativity,“ vyprávěl Stanislav Grof. To, že se přestala psychedelika používat, je podle něj velká škoda: „Dle mého názoru je používání psychedelik to nejlepší, co se kdy v psychiatrii stalo. Je nešťastné, že se na 40 let výzkum přerušil kvůli drakonickým zákonům. Postihly zodpovědné vědce, kteří neovlivňovali užívání na ulici. Naopak se to stalo pro mladé více atraktivní, protože zakázané je přitažlivé. Ztratili jsme spoustu času pro výzkum.“ 

Přirozenější způsob než pomocí psychedelik...

Právě kvůli tomu, že mu bylo LSD zakázáno, vyvinul Stanislav Grof jinou metodu změny vědomí, pomocí lidského dechu: „Zjistili jsme, že tyto prostředky dokáží vyvolat hluboké stavy vědomí. Otevřela se nová cesta, nový přístup. To by se jinak nestalo. Pro řadu lidí je přijatelnější dostat se do mystických stavů způsobem, který se považuje za přirozený, než pomocí chemických látek,“ tvrdí Stanislav Grof v Rozhlase. Kurzy holotropního dýchání jsou legální, můžete se na ně přihlásit i u nás. Důležitá je ovšem osoba terapeuta, pod neodborným vedením může i holotropní dýchání, podobně jako drogy, nadělat více škody než užitku. 

Drogy? Ať se berou pod dohledem

O LSD se mluví často jako prostředku pro terapii, ale Stanislav Grof se domnívá, že by mělo být běžně dostupné i těm, kdo jej chtějí využívat rekreačně: „V každém případě by měly být přístupné psychiatrům a psychologům pro léčení. Ale já navrhoval i zodpovědné používání pro lidi, kteří k tomu nemají klinický důvod. Prohloubí se tím sebepoznání, otevřou se zdroje vnitřní spirituality, podpoří se kreativita.“ Stanislav Grof není příznivce všeobecného zákazu drog. Když po něm Ministerstvo zdravotnictví ve Státech chtělo návod na to, jak potlačit pouliční používání drog, jeho návrh se jim vůbec nelíbil: „Navrhli jsme založit spoustu středisek s vycvičeným personálem, který by asistoval při sezeních a měl přístup k čistým látkám. To lidé na ulici nemají.“ Následovala válka proti drogám, dodnes nevyhraná, naopak s mnoha oběťmi. Škoda, že se odpovědné osoby tehdy Grofovým nápadem přece jenom nezabývaly… 

Stanislav Grof je americký psycholog, který se narodil před 86 lety v Praze. Jde o zakladatele tzv. transpersonální psychologie. Vystudoval medicínu, během které se nechal ovlivnit Freudem a rozhodl se stát psychoterapeutem. Pracoval ve Výzkumném ústavu psychiatrickém v Praze Bohnicích, kde testoval účinky LSD: „Od té chvíle jsem začal vidět LSD jako nástroj, který může pro psychiatrii znamenat to samé jako mikroskop v biologii nebo teleskop v astronomii,“ uvedl Stanislav Grof. V roce 1967 získal stipendium do Států, po roce 1968 se zde rozhodl zůstat. S manželkou Christine vyvinuli metodu holotropního dýchání. Od roku 1989 se pravidelně vrací do České republiky a přednáší zde. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková