Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nechtěl jsem se dívat, jak umírá zaživa. Jak se změnila hudba (a doba) podle Ivana Krále

14.10.2017
Nechtěl jsem se dívat, jak umírá zaživa. Jak se změnila hudba (a doba) podle Ivana Krále

Autor: Facebook / Ivan Krejza

Popisek: Ivan Král hrál 10. září v duu s Honzou Ponocným v M klubu ve Vysokém Mýtě

FOTO David Bowie, Iggy Pop, Patti Smith, to jsou jména, která jsou spojena s českým hudebníkem Ivanem Králem. Zatímco pro ně byl heroin a další pochutiny něčím zcela běžným, on sám zůstal čistý a na scéně působil jako novodobý Mirek Dušín. O tom, jak divoká tahle doba byla, se rozpovídal v rozhovoru pro Týden.

Ivan Král emigroval se svými rodiči do Států v roce 1966. Hned po revoluci se do Československa ale vrátil a vrací se dodnes, prý velmi rád: „Všímám si všech těch krásných starých domů a představuji si, kdo v nich asi kdy žil. Jsem hrdý na naše předky, kteří vystavěli Prahu, a na to, jaký měli k Česku vztah,“ rozpomněl se pro Týden. Ačkoliv opouštěl Československo v šedivé době, začátek v Americe nebyl jednoduchý: „V Americe se mi pak stýskalo, a dokonce jsem se chtěl vrátit. Chtěl jsem hrát se svou kapelou a žít svůj život...“ 

Tady bych byl zavřený

Přesto je rád, že dobu svého mládí žil ve svobodné Americe. Těžko si představit svobodomyslného Ivana Krále v těžkých sedmdesátých letech. On sám říká, že by byl zřejmě ve vězení. Ivan Král velmi rád vzpomíná na doby minulé, třeba na 19. století, jeho obdiv mají i hudebníci, kteří začali působit v šedesátých letech, třeba Jiří a Ondřej Suchý. Trápí ho současná politická scéna: „V politice podobné autority už od dob Václava Havla nevidím. Myslím, že Češi nemají moc lidí, ke kterým by mohli vzhlížet,“ uvedl v Týdnu. 

S Iggy Popem to nešlo

O Ivanovi Královi vznikl dokument Zdeňka Suchého Dancing Barefoot, ve kterém na něj všichni jeho spolupracovníci, samá zvučná jména, pěli ódy. Až na jednoho, na bouřliváka Iggyho Popa, na vině byla jeho drogová závislost: „Třeba s Iggym Popem jsem se pořád hádal. Bál jsem se o něho. V době, kdy hodné fetoval, jsem se s ním nemohl ani bavit. Měl jsem ho moc rád a říkal jsem mu, že se nechci dívat na to, jak umírá zaživa,“ podotknul v rozhovoru pro Týden. Právě drogy, tehdy hodně rozšířené a zabíjejícímu na scéně velmi vadily: „Rozhodné nejsem zastáncem názoru, že na drogách se dá dělat skvělé umění. Lidé si pak obvykle neumějí ani naladit kytaru, natož vytvořit nějaký hit. Mnozí byli dobří i bez nich a drogy z nich dělaly zvířata. Bral jsem to blbě. Dnes si říkám, že někteří lidé dokázali drogy asi vypotit. Jiné ale zničily. Třeba s Johnem Waitem, s nímž jsem natočil album Ignition. jsme se kvůli nim rozloučili. Když jsem si uvědomil, že jeho největší starost je sehnal lajny, přestalo mé to bavit.“

 

Ivanův králík se jmenuje Keith, podle basáka Stones

Desky se nekupují, na koncerty se nechodí

Hudba se od sedmdesátých let velmi proměnila, stejně jako cesta, kterou se k posluchačům dostává a Ivan Král si to dobře uvědomuje. Na jednu stranu je snadno dostupná, na straně druhé je prakticky zdarma a lidé si jí neváží: „Díky internetu se změnil i způsob její distribuce, lidé si nekupují desky, nechodí na koncerty. Všeho je takové množství, že jsme ztraceni,  utopeni. Myslím si ale, že nám nezbude nic jiného než se znovu vydat do klubů a hledat tam umělce i jejich energii. Jinak se hudba úplně rozplyne,“ vyjádřil obavy v rozhovoru pro Týden Ivan Král. On sám ale může být v klidu. Jeho miniturné, které v Česku na začátku září  odehrál, mělo úspěch, a to i když Ivan Král sám uznal, že ne vše se mu povedlo.

 

Ivan ve svém studiu v Michiganu

Patti je kamarádka

Velkým mezníkem byla pro Ivana Krále spolupráce s Patti Smith, pro kterou napsal svůj největší hit Dancing Barefoot, O Patti mluví dodnes velmi hezky: „Zatímco o Patti Smith si každý myslel, že je divná, ošklivá a protivná, já jsem si ji zamiloval. Fascinovala mě jako umělkyně, člověk i kamarádka. Řešili jsme spolu hudbu, poezii i lásky. Naopak z mnoha popových hvězd, kolem kterých byl oblak růžového dýmu, jsem byl zklamaný,“ vyprávěl v rozhovoru pro Týden.

 

Ivan s Patti zamlada

Na demu Lucie prý nic nebylo

České publikum si získal také spoluprací s kapelou Lucie, které stvořil skladbu Sen. Na začátku ho ale Lucie příliš nezaujala: „Když mi David přinesl jejich demo, řekl jsem mu, že O. K., ale ať se na mé nezlobí, že tam nic není. Ani náznak songu. Jenže jsme si navzájem tak moc sedli a tak moc spolu chtěli dělat, že jsme nakonec natočili album Černý kočky mokrý žáby, které je podle mě jedno z jejich nejlepších. Je tvrdší, ale sedělo jim.“ 

Ivan Král je dvaašedesátiletý český hudebník, který emigroval s rodiči (tatínek byl překladatel pro ČTK)) do USA. Stal se členem známé kapely Blondie, od roku 1975 spolupracoval s Patti Smith. Dále působil v kapele Johna Calea, s Iggy Popem nahrál dvě alba na počátku osmdesátých let. Dále hrál s Johnem Waitem.  Složil hudbu k několika filmům, v Česku spolupracoval jako producent s Lucií, Garage a Mňága a Žďorp. 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace