Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

Festivalové Vary 2018

Festivalové Vary 2018

Jako každý rok sledujeme dění na festivalu jako ostříž

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Dovolená

Dovolená

Série článků s informacemi, které je dobré vědět

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Zmizelí Češi

Zmizelí Češi

René Flášar pátrá po osudech zmizelých, kteří se již dávno ztratili i z policejních svodek

Sex, pivo a rokenrol

Sex, pivo a rokenrol

Rockové příběhy; ve spolupráci s časopisem Rock´n ´all

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Kauza uprchlíci

Kauza uprchlíci

Legální i nelegálni migranti je problém, který hýbe Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Švédské pokrytectví: Mužům vstup zakázán, festival jen pro ženy. Kde jsou lidskoprávní organizace? Čtvrteční komentář Štěpána Chába

komentář 12.10.2017
Švédské pokrytectví: Mužům vstup zakázán, festival jen pro ženy. Kde jsou lidskoprávní organizace? Čtvrteční komentář Štěpána Chába

Autor: Youtube / repro

Popisek: Emma Knyckare

Letošní letní hudební festival Bravalla, největší ve Švédsku, byl pro příští rok zrušen. Důvod – došlo na něm ke čtyřem znásilněním a třiadvacetkrát k sexuálnímu obtěžování. Organizátoři reagovali promptně. Pro příští rok žádný festival nebude. Ale on bude, jen to nebude Bravalla, ale festival Statement, který má ovšem jednu podmínku. Nesmí na něj muži. Prý dokud se nenaučí chovat. Organizátorkou se stala Emma Knyckare, švédská komička. A ne, pořádání ženského rockového festivalu není jednou z jejích vtipných performací. Jen chytila příležitost za pačesy.

Po odhalení, že v Bavalle došlo k sexuálnímu násilí napsala komička na svůj Twitter, že by se měl pořádat festival bez mužů, dokud se prý nenaučí chovat. Tuto nevinnou aktivistickou větičku napsala jen proto, že byla rozhořčena a měla potřebu k věci něco pronést. Ovšem toho se chytili její nohsledi a frenetickým potleskem ji dohnali k tomu, aby se pro věc čistě ženského rockového festivalu nadchla a organizovala jej. 

Fundraisingový Kickstarter a 3 303 zvrhlíků

Pořádání čistě ženského rockového festivalu nahodila Emma Knyckare na Kickstarter, tedy na službu, kde se od lidí vybírají příspěvky a v případě, že se vybere celá částka, projekt může být spuštěn. Na Kickstarteru vybral z našich luhů a hájů například Jan Švankmajer na svůj poslední film Hmyz (právě se točí) nebo Dan Vávra na svou počítačovou hru Kingdom come (právě se dodělává první díl). Emma Knyckare vybrala v termínu v přepočtu jeden a půl milionu korun a příprava festivalu je v plném proudu. Přispělo jí 3 303 zvrhlíků, kteří chtějí, stejně jako Emma, segregaci na základě pohlaví. 

Politicky korektní zakoktání

Svůj projekt obhajovala Emma Knyckare následujícími slovy: „Nejprve musím vysvětlit to, že samozřejmě ne všichni muži jsou násilníci, ale všichni muži jsou možná hrozba. Jak bychom měli vědět, kdo je potenciálním násilníkem a kdo není? Když říkám, že jsou muži, kteří jsou násilníci, nemyslím VŠECHNY muži, ale myslím, že to může být někdo. Není to zvláštní skupina mužů. To je to, co chci objasnit.“ Promiňte nesmělý překlad, má švédština není co bývala. Organizátorka se tak snažila obhájit své profeminní dokonale přitroublé vyvolávání kolektivní viny na základě několika málo, jistě odporných, sexuálních útoků. 

Větou „Není to zvláštní skupina mužů“ autorka naráží na problém migrantů. Protože na spojitost mezi vyššími čísly znásilnění a politikou otevřených dveří pro migranty ji upozorňovali skutečně mnozí komentátoři a diskutéři, kteří si spojili nárůst znásilnění právě s migrační krizí. Jen pro srovnání – ve Švédsku je hlášeno 20 znásilnění denně. V České republice pak 2 denně. Přičemž počet obyvatel Švédska je deset milionů, stejně jako u nás. 

Zvláštnost logiky

Stejnou logiku lze tedy uplatnit i na migranty. Když převedeme Knyckarové slova: Nejprve musím vysvětlit to, že samozřejmě ne všichni migranti jsou násilníci, ale všichni migranti jsou možná hrozba. Jak bychom měli vědět, kdo je potenciálním násilníkem a kdo není? Když říkám, že jsou migranti, kteří jsou násilníci, nemyslím VŠECHNY migranty, ale myslím, že to může být někdo. Není to zvláštní skupina migrantů. To je to, co chci objasnit.“ Aha! Jak to, že Knyckarovou nekamenují lidskoprávní organizace? 

Kolektivní vina se může uplatňovat

Návštěvníků festivalu Bravalla bylo 50 000, polovina mužů, tedy 25 000. Z 25 000 mužů bylo násilných 27. Takže na základě chování 27 mužů bude potrestáno dalších 24 973. Není to ona proklínaná kolektivní vina, která je nepřijatelná? 

Emma Knyckare pokračuje v obhajobě

Na Kicktarteru Emma dále píše: „Rozhodnu se jet autobusem domů o několik hodin dříve, protože vím, že musím projít parkem, abych se dostala domů. Nemůžu se bavit s přáteli do večerních hodin kvůli riziku, že se nedostanu domů nezraněná. Můj strach zastaví to, co opravdu chci. Je to stejná věc, jaká mě ovlivní, když se rozhodnu nejít na festival, i když chci. Je to důvod, proč maminka chce, abych jí zavolala, jakmile přijedu tam, kam jsem vyrazila a že držím klíče v pěsti, když jdu sama. 

Není na čase začít vybírat na Kickstarteru na segregované ulice, obchody, výtahy, lesy, louky? Na segregovanou planetu? Není na čase zakázat muže? Muži se prý nemají cítit utlačovaně tím, že nesmí na festival, říká Emma Knyckare, naopak, mají bojovat proti vzrůstajícímu násilí na ženách. Emma Knyckare má tu strategii skutečně propracovanou. Ale abych řekl pravdu, také držím v pěsti klíče, když je o nervy jít večerním parkem. A jak bojuje Emma Knyckare? Vyloučí polovinu lidstva jako podezřelou.

 

 

 

 

 

 

 

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .

Vložil: Štěpán Cháb

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace