Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Při katalánském referendu ukázala EU svoji pravou tvář. Stát se to v Rusku, to by bylo řevu… Kdo má plnou hubu demokracie a lidských práv, ale jen pro někoho

komentář 04.10.2017
Při katalánském referendu ukázala EU svoji pravou tvář. Stát se to v Rusku, to by bylo řevu… Kdo má plnou hubu demokracie a lidských práv, ale jen pro někoho

Autor: Youtube / repro

Popisek: Katalánci chtějí samostatnost, zdá se

KOMENTÁŘ Jen těžko lze věřit tomu, že při lidovém hlasování ve státě, který je součástí Evropské unie, může dojít k šílenému masakru, při němž policisté zacházeli brutálním způsobem i se ženami a seniory, vylamovali dveře volebních místností, používali obušky a stříleli gumovými projektily. Svědci popsali, že jedné z účastnic zlámali všechny prsty. Evropští i čeští politici se ale nechali slyšet, že jde o vnitřní záležitost Španělska a že španělská vláda má jejich důvěru.

Již dlouhá léta se snaží obyvatelé  Katalánska, což je jedna z autonomních oblastí Španělska,  dosáhnout nezávislosti. Zásadní roli přitom hraje fakt, že jde o jednu z nejbohatších částí této velké země, která musí doplácet na ty chudší.  Aby o tak zásadní věci mohli rozhodnout samotní občané, vyhlásila katalánská vláda referendum, které se konalo v  neděli. 

Masakr kvůli hlasování

To se ovšem vůbec nelíbí ústřední španělské vládě, která se obává, že by Katalánsko mohly následovat další regiony a Španělsko by se tak postupně rozpadlo. A jako vždy jde především o peníze. Ačkoliv území Katalánska zabírá pouze šest procent celkové rozlohy země, zajišťuje kolem dvaceti procent  španělského  HDP a je turisticky velmi atraktivní oblastí.  Španělský ústavní soud vyhlásil katalánské referendum za nezákonné, což je hlavní příčina, proč v Barceloně zasáhla proti účastníkům hlasování veřejnosti policie. Učinila tak však v civilizované zemi naprosto nepřijatelným způsobem, na bezbranné nasadila těžkooděnce, kteří velmi brutálním způsobem bránili občanům, aby mohli odevzdat své hlasovací lístky. Zranili přitom téměř 900 lidí a část z nich zůstává kvůli vážným zraněním dosud v nemocnici.  

Politováníhodný Zaorálek

Ještě více šokující, než počínání španělské policie vůči občanům, kteří pouze chtěli svobodně projevit svoji vůli, je stanovisko vedení Evropské unie, která oznámila, že se jedná o  interní záležitost Španělska a že má plnou důvěru ve vládu Mariana Rajoye. A totéž poslušně učinil i šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek, který novinářům sdělil téměř to samé: „Jsem přesvědčený, že to, co se odehrává v Katalánsku, je vnitřní záležitostí Španělska.“ Svůj alibistický postoj ještě korunoval výrokem, že to vždy nejde tak sametově jako u nás.“ Teprve na třetím místě uvedl, že zásah španělské policie je politováníhodný. A nakonec dodal, že postoj Česka by měl být neutrální. Podobně „neutrálně“ reagovali i další politici, což vytočilo většinu veřejnosti. 

Stát se to v Rusku, to by bylo řevu

V návaznosti na Zaorálkovo papouškování mu mnozí občané především připomněli, že v případě dělení Československa se občanů nikdo na nic neptal. Nebo uváděli řadu příkladů farizejství evropských politiků: „Stát se to v Rusku, to by bylo řevu  o lidských právech,“ rozčiluje se například Jiří  z Benešova. A Vratislav z  Příbrami mu dává za pravdu: „EU má plnou hubu demokracie a lidských práv, ale jen pro někoho.“   A další zase  kritizují chování většiny evropských lídrů: „Být to v Polsku, tak má Juncker a Macron tiskovku už v neděli v poledne,“ myslí si Jindřich. Luboš připomíná, jak hlasitě reaguje vedení EU na pokusy o polskou reformu nebo odpor  středoevropských zemí vůči nařízeným migračním kvótám. 

Rána pro EU

Také většina českých a  evropských médií stanovisko lídrů EU kritizuje. Shodují se na tom, že se značně mýlí, když separatistické tendence Katalánska považují za vnitřní záležitost Španělska. „Jenomže ona to je věc Bruselu, nacionalistické, rozdělující, drobící tendence myšlenku ´unie´, jednoty, zpochybňují, ne-li drtí... Španělsko se otřásá v době, kdy ještě neskončila migrační krize, část zemí EU uvažuje, že v případě další silné uprchlické vlny uzavře své hranice, oddělí se. Národní státy díky krizi posílily a dělící tendence v nich, jak vidíme na Španělsku a na Velké Británii, také,“ varuje například Martin Fendrych na  Aktuálně.cz.

Válcuje vás život, úřady, politici? Zažili jste, nebo jste viděli něco, co by měli ostatní vědět? Pište, foťte, posílejte na .     

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace